23.10.2020 | Svátek má Teodor, Theodor


Diskuse k článku

ÚSTAVA: Lidé mají právo se bránit i se zbraní v ruce

Možnost bránit se proti agresorovi je základním principem právního státu. Kdo se nebrání a nebojuje, vždy prohraje. A platí to v právu, politice i v osobní sebeobraně. Proto podporuji změnu Ústavy na právo bránit se zbraní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Mach 9.10.2019 19:10

Pan Zdechovský vášnivě obhajuje právo na to, aby občané mohli hromadně nosit zbraně, zároveň však sám uvádí, že se v našem právním řádu příliš nezmění a že jsme jednou z nejbezpečnějších zemí světa. Proč tedy ta změna? Měnit se má něco, co nefunguje, ne naopak!

Mám obavu, že zdraně se budou ještě snadněji než dnes dostávat k lidem, kteří si pod pojmem obrana své bezpečnosti prakticky představují útok na druhého. Za všechny případy stačí ten rakouský z minulého týdne, kdy mladík ze žárlivosti zabil dívku, která ho odmítala, jejího přítele a další tři členy rodiny. Jestli to má být cíl, tak se možná dám na modlení, aby to pan Zdechovský nedokázal prosadit.

J. Vintr 9.10.2019 19:32

Vy asi vůbec nechápete o co jde. Nikdo nenavrhuje usnadnění legálního nabytí zbraně proti současné úpravě. Jde o pojistku proti tomu, aby nám ti šmejdi z Bruselu toto právo nevzali. Obávám se ale, že pokud zůstaneme členy tohoto spolku, tak nás žádná pojistka v našich zákonech neochrání.

A. Reček 9.10.2019 21:27

Nemějte obavu. I když nadále budeme členy EU, tak rozhodující jsou pro nás zákony, které jsme si přijali my!! A to se týká i práva mít u sebe svoji vlastní zbraň R^

J. Vintr 9.10.2019 23:56

Rozhodující jsou u nás zákony, které přijmou naši politici na befel z Bruselu. Zatím se asi ani jedinkrát nestalo, že by neposlechli.

J. Anděl 9.10.2019 19:46

Pan Zdechovský obhajuje právo bránit se i se zbraní. To je podstatný rozdíl od "práva hromadně nosit zbraně". To ostatně ústava ani nemá jak sama o sobě zajistit. Možnost legálně koupit, nosit a používat zbraň zůstane stejná.

Omlouvám se, ale jestli jediné argumenty, které lze uvést proti té změně, spočívají v překroucení toho záměru, pak to znamená, že žádné argumenty proti nejsou.

Ale na modlení se klidně dejte, to je zdravé. Musíte ale zahrnou víc politiků, on to neprosazuje jen pan Zdechovský.

J. Anděl 9.10.2019 19:51

Jinak souhlasím s tím, že měnit se má jen to, co nefunguje. Ovšem zahraniční vývoj naznačuje, že je na místě připravit se na velkou vodu dřív, než dorazí i k nám. I když stávající hráze zatím vypadají, že fungují.

Š. Hašek 9.10.2019 18:48

Hodnotím kladně určitá "procitnutí" bruselského hlasovače, pana Zdechovského.

Pokud "do toho půjde", potom smekám. O registrované zbraně občanů bude boj. Boj. Šašek Dientsbier doufám prohraje na celé čáře.

L. Kubeš 9.10.2019 13:46

Díky za článek, řada hlupáků si neuvědomuje, kam spěje ta neomarxistická EU !

V. Braun 9.10.2019 17:56

Asi myslíte neomarxistickou Británii, kde jsou dávno v zákazu zbraní daleko "napřed". Už někdy před šesti nebo sedmi lety mě málem zavřeli na hranicích směrem ven, když jsme se vraceli z dovolené. Usoudili, že nůž po dědovi s čepelí cca 10cm, který jsme měli zahrabaný v autě kufru spolu s ostatním nádobím na kempování, porušuje zákon. Naštěstí to nakonec pohraničník nechal plavat.

Š. Hašek 9.10.2019 18:51

Soudím, že na britském venkově je zbraní dost. A nejen kapesních nožíků.

V Evropě (nikoliv brusele), až po Petrohrad/Ural, jest stále zvykem, že šestiletý muž dostane "rybičku". Kdo neví ....

V. Braun 9.10.2019 20:47

Na Britském venkově je jistě zbraní dost, ovšem vyjít s nimi z domu ven je porušením zákona.

Š. Hašek 9.10.2019 21:09

S těmi zbraněmi se vyjde, až budou fest potřeba.

Britský venkov "rád loví". Nejen lišky a zajíce!!!

J. Vintr 9.10.2019 20:01

V Británii jsou v tom blbnutí tak daleko, že se vážně mluví o zákazu volného prodeje kuchyňských nožů.

Š. Hašek 9.10.2019 20:18

Celkem chápu,

znám občanky, které se domnívají, že králík se pěstuje na poli (ještě ale furt uznávají, že králík jest zdravá menáž). Případně cibule do guláše se mixuje v takové mašině na stole. Tak k čemu pořádný nůž, já to vidím na nůž Solingen, délka 31 cm!!!!!!!

Marný, marný, marný!

J. Vintr 9.10.2019 12:35

Nedávno jsem četl zprávičku, že v jednom americkém obchodě ozbrojený zákazník zastřelil jednoho ze dvou lupičů, kteří ohrožovali prodavače. Policie mu prý poděkovala za "občanskou angažovanost". Stát se to u nás, tak toho člověka minimálně tahají po výsleších a bude žít pár měsíců v nejistotě, jestli neskončí před soudem.

J. Jurax 9.10.2019 12:24

Plošně řešit olovo?

Jednoho určitě potěší, bude-li zastřelen ekologickou bezolovnatou střelou.

S. Donát 9.10.2019 12:27

Jo, s tím olovem blbnou fest. Možná je to způsob, jak nám střílení aspoň znepřístupnit / zdražit, když už se jim nedaří nám ho zakázat.

J. Vintr 9.10.2019 12:31

Každým ukrojeným kolečkem salámu ubývá...

A. Reček 9.10.2019 12:21

R^ Zajímavě a pěkně popsáno!

A. Hrbek 9.10.2019 11:29

Vážený pane Zdechovský! Kde je v českém právu zakázáno bránit se proti napadení zbraní? Dále si dovoluji upozornit, že podle českého právního řádu je zbraní cokoliv, čím je možno učinit útok proti tělu učinit důraznějším. Tedy třeba i zavřený kapesní nůž, propiska, ale jakákoliv chladná zbraň (např. nože, sekery, obušky, atd.) ale např. i paralyzéry nebo spreje. Použití toho všeho je v českém právním právu povoleno každému . Jedinou spornou právní záležitostí je přiměřenost obrany. To ale posuzuje soud.

Jaksi jste se zatím nevyjádřil, o jaké zbraně se Vám jedná - zbraně zakázané, podléhající povolení, podléhající ohlášení nebo nepodléhající ohlášení. A pro každou kategorii jsou zvláštní předpisy pro použití.

Patrně Vám jde především o osobní krátké zbraně, tak ty nejsou z nejrůznějších důvodů dostupné všem obyvatelům, ale jen některým. Takže vzniká určitá nerovnost možnosti obrany a vytváří se zvláštní skupina lidí, kteří si mohou dovolit vlastnit osobní zbraň.

V. Církva 9.10.2019 11:41

Ne každý má schopnost pochopit psaný tex, tak se Vám to pokusím vysvětlit. V článku se píše o nelogických případech z Rakouska či Británie, kdy osoba bránící se agresorovy byla souzena za ublížení při obraně. Vzhledem k tomu, že lidí kteří nechápou psaný text je víc a to především v zákonodárných orgánech EU či ČR, a navíc jsou podrazáci (jak ukazuje lhaní panu Zdechovskému s olovem) navrhuje pan Zdechovský dát obranu do ústavy, protože ta by měla být nadřazena i debilním zákonům z EU.

J. Anděl 9.10.2019 11:44

Pan Zdechovský píše, že by úprava měla zakonzervovat stávající stav, aby se dal obtížněji v budoucnosti rozředit. Tedy otázka "kde je v českém právu zakázáno bránit se proti napadení zbraní?" míří špatným směrem.

J. Anděl 9.10.2019 11:55

A jinak - krátké střelné zbraně nejsou dostupné všem asi tak, jako třeba automobil (a nepočítám ty, kteří si auto/zbraň pořídit mohou, ale z jakéhokoliv důvodu nechtějí).

Považujete nutnost mít řidičák a dost peněz na auto, které projde technickou, za "nerovnost možnosti" přepravy? Považujete řidiče/majitele vozu za "zvláštní skupinu lidí"?

Nicméně toto se nijak netýká navrhované úpravy.

P. Grigar 9.10.2019 12:01

..pane Hrbku, palné zbraně jsou přístupné všem občanům, kteří splní podmínky stanovené zákonem(č.119/2002 Sb.) Obtížnost zkoušky i dostupnost praktického výcviku je srovnatelná s autoškolou. Tedy žádné privilegium.. zatím. Pokud dokážeme odolat tlakům EU.

Problémem diskuse v Evropě je skutečnost, že toto právo není dáno přímo ústavou, ale pouze zákonem. Podmínky pro změnu jsou v takovém případě rozdílné.

J. Vintr 9.10.2019 12:14

Zbrojní průkaz múže získat každý bezůhonný občan, kterému v tom nebrání závažné zdravotní důvody a je schpen zvládnout testy (které by pravda mohly být mnohem jednodušší, ale možná je to kvůli tomu, aby ZP nedostali úplní blbci). Střelná zbraň pochopitelně něco stojí, ale dá se velmi levně koupit jako použitá. Teď jsem třeba viděl inzerát na ČZ83 za pouhé dva tisíce. Na to by našetřil i bezdomovec.

J. Macků 9.10.2019 12:38

Problém přiměřenosti je právě v tom, že ji bude posuzovat soud. A rozhodnutí soudu v Čechách je přinejmenším nepředvídatelné a stejné případy budou posuzovány diametrálně odlišně. Není ani žádná judikatura (ta je stejně nezávazná), nic, čím by se prostý občan v krizové situaci měl řídit. Jednomu soudci bude stačit, že útočník měl v ruce nůž a druhý bude požadovat, aby jste utrpěl nějaké zranění, aby bylo jasné, že to útočník myslí s tím napadením vážně a ještě bude požadovat, aby Vaše reakce byla přiměřená úrovni útoku, takže když vám zapíchne nůž do břicha, tak ne že ho rovnou zastřelíte.

J. Vintr 9.10.2019 10:55

Záměr vedení EU je jasný - zcela odzbrojit občany. Cíl, ke kterému směřují, vidíme v zemích na západ od nás, kde je nezákonné mít u sebe třeba jen kapesní nůž nebo pepřový sprej. Pokud včas nevystoupíme z té zločinné a nepřátelské Unie, tak to salámovou metodou prosadí i u nás. Naši politici, zkorumpovaní dotacemi, jen pokorně skopí uši a podřídí se diktátu z Bruselu. Přes všechny svalnaté řeči, které dnes mají.

J. Anděl 9.10.2019 11:45

Njn. Ostříhat drápky a vykastrovat. Jako u domácích kočiček :-).

D. Mach 9.10.2019 19:14

Vaše svalnaté řeči naštěstí nepřehluší váš bezvýznamný hlas.

P. Dvořák 9.10.2019 10:10

V USA mají v trestním právu poroty, které mají 12 členů. Platívalo a snad i platí stále:

Lepší být souzen dvanácti, než nesen šesti.