23.2.2024 | Svátek má Svatopluk


UDÁLOSTI: Primátorovo nezdařené rande

9.10.2014

Česká politika se v průběhu let připodobnila pověstné Orwellově hospodě: u stolu spolu sedí farmáři s čuňaty a je čím dál tím obtížnější poznat, kdo je vlastně farmář a kdo čuně. Tak se např. v hlasování o doprovodném balíku zákonů k Zákonu o státní službě povedlo lidovcům zároveň podpořit i demontovat lustrační zákon. Teď vstupujeme do nové fáze, protože komunální scéna, včetně té nejvyšší, pražské, skýtá pro důvěrné obcování farmářů s čuňaty velmi mnoho příležitostí - ale taky jistá nebezpečí.

Zajímavý je např. způsob, jak TOP 09 definuje svůj vztah k hnutí ANO. Hnutí ANO je v současné době naše nejmohutnější (a taky ovšem nejproblematičtější) politická formace. Dává svým oponentům příležitost, aby se vůči ní silně vyhranili, zároveň ovšem představuje taky mocný svod a pokušení. Tomu prvnímu vyhověli předáci TOP 09 koncem minulého týdne bojovým prohlášením, v němž vyzvali voliče, aby přišli k volbám a nedovolili praktiky, které znamenají negaci odkazu listopadu 1989 a „jejichž nositelem je zejména hnutí ANO“. Tomu druhému podlehli tím, že se primátor Hudeček se předminulou sobotu vyjádřil v Babišových Lidových novinách v tom smyslu, že koalice s komunisty nepřichází pro TOP 09 v úvahu nikdy, koalice s ANO by byla velmi obtížná a nepravděpodobná, ale „v případě velmi problematického volebního výsledku se samozřejmě úplně všechno dá velmi obtížně vyloučit“. Poté, co se aféra, o níž bude řeč, provalila, to pro server iDnes upřesnil v tom smyslu, že pod velmi problematickým výsledkem se rozumí případ, že by nakonec nebyla možná jiná koalice než TOP 09 - ANO, to je ovšem typická dodatečná interpretace. Andrej Babiš zareagoval ve čtvrtek ve své Mladé frontě Dnes citlivě tím, že jeho hnutí hodlá spolupracovat jedině se slušnými lidmi, to znamená nikoli s ČSSD a s ODS. Pokud jde o TOP 09, je to složitější, s Kalouskem nikdy, ale „Hudeček není Kalousek“.

Spojení zjevné bojovnosti a skryté vstřícnosti ze strany TOP 09 se ovšem nakonec ukázalo být pro ANO nestravitelné. A tak v pondělí uspořádala pražská lídryně hnutí Krnáčová tiskovku, na níž veřejnost seznámila se zněním SMS zprávy, kterou jí primátor Hudeček údajně zaslal 25. srpna: „Myslíte, že byste si našla čas na setkání? Myslím, že by to mohlo být vzájemně prospěšné.“ Paní Krnáčová se hned a zásadně neupejpala, nýbrž se dotázala, o co jde, a pan Hudeček odpověděl, že se baví se všemi pražskými lídry o všem.

Poté paní Krnáčová jako ctnostná dáma vychovaná v prostředí Transparency International návrh rozhořčeně odmítla jako politicky nemravný: „Vážený pane primátore, děkuji za vysvětlení, já jsem se zatím s nikým nesešla. Nezdá se mi to ani moc vhodné, scházet se před volbami s dalšími lídry. Můžeme naše seznamování posunout až po volbách nebo na některou z veřejných diskusí.“ A hnutí Ano teď v oficiální tiskové zprávě uvedlo, že nehodlají jednat za zády Pražanů. Přesný časový údaj o odpovědi paní Krnáčové nebyl ve zprávách uveden, z logiky věci pouze plyne, že k ní došlo ještě před pondělní tiskovkou ANO.

Primátor reagoval rozhořčeně: ohradil se proti zveřejnění esemesky, řekl bych že úplně právem, je to trochu jako zveřejnění telefonního odposlechu. Zároveň uvedl, že mělo jít o běžnou informativní schůzku. Nicméně zůstává jakési napětí mezi rozhodným „s ANO nikdy ne“ a politickým randěním po telefonu, shodou okolností těsně před komunálními volbami. Pan primátor si poměrně legračním způsobem naběhl na vidle. Po celé akci nevíme o hnutí ANO nic, co bychom o něm nebyli věděli už předtím. O panu primátorovi víme, že mu chybí pud sebezáchovy.

Zkrátka, politická situace se změnila. Orwellovská hospoda se stává rizikovým terénem a dělat dvě politiky najednou, tu neúprosnou a tu vstřícnou, se už ani tam nevyplácí. Strany jako TOP 09 by se měly rozhodnout: toť poučení, které plyne z neuskutečněného tete-a-tete v restaurantu u Orwella.

7. října 2014

Další události komentovány na www.bohumildolezal.cz
Publikováno s laskavým svolením autora.