2.3.2024 | Svátek má Anežka


UDÁLOSTI: Na obzoru spasitel

7.10.2014

Schyluje se k volbám: které uzavřou sérii zahájenou těmi prezidentskými z loňského ledna a dovrší proměnu České republiky v zemi, kterou v podstatných záležitostech ovládá mocné politické uskupení napříč koalicí a opozicí (ČSSD, ANO, KSČM, Úsvit) a kde je opozice zatlačena na práh bezvýznamnosti. A to shodou okolností v situaci, kdy je náš prostor opět ohrožen imperiálními ambicemi Ruska a naši spojenci znejistění a nerozhodní.

Naštěstí, jak už tomu před volbami bývá, je na obzoru spasitel. Jmenuje se TOP 09 a na našem spasení pracuje vytrvale a systematicky. Naše situace je hrozivá, dozvídáme se z jeho propagačních materiálů, vládní koalice a zejména ANO neguje odkaz listopadu 1989 a prokazuje nevídanou vstřícnost k prominentům zločinného komunistického režimu. Naše heslo zní: Kmotři, estébáci, komunisti, fízlové, nedáme vám Prahu (potažmo další města a aspoň kus Senátu a výhledově ani ČR).

Jenže ani ve volební kampani neuškodilo i trochu střízlivosti Nakolik je TOP 09 jako náš budoucí spasitel důvěryhodná? Do první ze série voleb, která teď končí, vstoupil kandidát TOPky pan Schwarzenberg tak, že předstíral, jako by neměl nic společného s vládou, v níž zrovna seděl jako první místopředseda. To, a ne snad Benešovy dekrety, mu ubralo rozhodující procento věrohodnosti. Dnes se TOP 09 zaklíná nesmiřitelností vůči ANO. Přitom předminulou sobotu prohlásil primátor Hudeček v Babišových LN: koalici v Praze s komunisty neuzavřou nikdy; pokud jde o ANO, bylo by to velmi, velmi obtížné a „zatím to vypadá jako velmi nepravděpodobné“. „V případě velmi problematického volebního výsledku se samozřejmě úplně všechno dá velmi obtížně vyloučit.“ A minulý čtvrtek no to citlivě reagoval pan Babiš ve své MfD: v Praze chce spolupracovat se slušnými lidmi, tedy ne se zprofanovanými polistopadovými politiky (ČSSD, ODS). Pokud jde o TOP 09, pak s Kalouskem rozhodně ne, ale „Hudeček není Kalousek“, a má tedy, jak se zdá, šanci. Kampaň je jedna věc, koalice druhá, a o tom, co je problematický volební výsledek, si rozhodnou nastávající partneři sami.

Těžko nechat stranou i petici „Jsme Česká republika“, která s volbami samozřejmě nemá vůbec, ale vůbec nic společného. Jen ji minulý týden představil v Senátu předseda TOP 09 Schwarzenberg s kandidátem do Senátu za TOP 09 Bursíkem, který ji také spoluorganizoval. Týká se nedůsledného postoje prezidenta a premiéra vůči Rusku, nic proti tomu. Na petici se významně podílelo to, co se u nás tajnosnubně nazývá „občanská společnost“, a co - jistě nechtě, ale mohutně - přispělo k politickým změnám, které udělaly z polistopadového politického systému v ČR kůlničku na dříví. Teď bojují spolu s TOP 09 proti negaci odkazu listopadu 1989 (a trošičku i za vítězství kandidáta TOP 09 ve volebním obvodu 27).

Nedělejme si iluze. Tyto volby už nerozhodnou nic podstatného, už se stalo. Přesto na nich záleží. Z hlediska voliče je ovšem důležité, aby při rozhodování, kým se nechá spasit, nenechal stranou i trochu střízlivé rozvahy.

5. října 2014; psáno pro E15

Další události komentovány na www.bohumildolezal.cz
Publikováno s laskavým svolením autora.