3.3.2024 | Svátek má Kamil


UDÁLOSTI: Drobné poznámky

5.12.2014

Poslanci ANO se rozhodli podpořit původní vládní návrh úpravy platů ústavních činitelů, tj. zvýšení o 1 %. Původně ho kritizovali jako nedůstojný (což by se dalo pochopit). Závěr: podělali se a přistoupili na tu úplně nejpopulističtější variantu. Úspora je nezajímavá, jen se ustoupí davovým vášním. Z toho plyne, že jsou schopni úplně všeho.

Jak se dalo předpokládat, protizemanovské protesty vyznívají pomalu do ztracena. Mj. i obludně šeredné počasí přispělo k tomu, že pondělní pražské demonstrace se zúčastnilo mizivých tři sta lidí. Zeman z toho jistě vyvodí jediný představitelný závěr: může si dovolit úplně všechno. Tyto demonstrace se netýkají podstaty problému (podstata problému je přinejmenším Babiš + Zeman) a není za nimi žádný smysluplný program. Proto taky nemají vůbec žádný smysl.

Česká zahraniční politika je v pasti: EU tlačí na ČR, aby přijala až deset tisíc syrských emigrantů. Že z toho mají české úřady jakýsi děs, není úplně nepochopitelné. Chtějí proto naplnit „uprchlické kvóty“ z 95 % lidmi z Ukrajiny, pokud možno z Doněcké a Luhanské oblasti (odkud je důvod utíkat), a to těmi s údajně „českými kořeny“. To není o nic lepší řešení, protože to otvírá vrata ruské infiltraci. Navíc imigrace bude, jak se zdá, řízena přímo z Hradu a ministerstva vnitra, zdrženlivější ministerstvo zahraničí je ze hry (vy pařezy, vy měkoty, vy duby – to jste dopadli, a odneseme to s vámi bohužel i my). Problém je, že situaci na Blízkém východě Západ dlouhodobě nezvládá: podpořil pád autoritativních režimů (minimálně v případě Libye a Sýrie měl sotva jinou možnost), ale vůbec nepočítal s tím, že je třeba nahradit je něčím stabilním a schopným existence a že by pro to měl ve vlastním zájmu něco udělat. Takže se naplňuje scénář: svrhnou diktátora, k moci přijde buď někdo ještě horší (Islámský stát), nebo vůbec nikdo, a pak všichni utečou do Evropy. Rusové to pobaveně sledují. Dostaneme se za pár let, my hrdinní potomci husitů a průkopníci demokracie ve střední Evropě, tak daleko, že si kvůli vlastní prohnilosti a neschopnosti našich nynějších spojenců budeme vybírat mezi Islámským státem a Putinem? Putin nám hladkou imigraci z Doněcka zajistí ráz dva, a jistě nezůstane jen u těch 10 000.

Liberecký hejtman Půta rezignoval i na post předsedy Regionální rady Severovýchod. Zdá se, že jeho pád je neodvratný. Babiš se nějak dohodl s konkurencí.

Václav Žák zjevně cítí potřebu napravit pachuť z poměrně slušného článku, který jsme tu zmínili, a napsal tedy do Práva celostránkový nenávistný výlev o zločinech amerického imperialismu, který se plně vyrovná tomu, co se tisklo v novinách s nápadně podobným názvem v době, kdy mi bylo tak 16-18 let. Líčí spiknutí amerických „jestřábů“ a jejich českých nohsledů proti světovému míru a demokracii. Putina se zatím zastává jen na půl huby, a Havla si zatím do hordy amerických pomahačů a naháněčů netroufne zařadit expresis verbis, jen nepřímo a temnými náznaky. „Koncepce amerického unilateralismu“, kterou přejal, ovšem vznikla v hlavách moskevských propagandistů a je jen otázka času, kdy se pan Žák osmělí a začne o Putinovi a Havlovi psát, jak se (v Moskvě) náleží.

„Odpůrci nesli Zemanovi stotisíckrát ´ne´“, zní titulek v Babišově MfD. Jde o internetovou petici za Zemanovo odvolání. Petice je to jen podle jména, protože neobsahuje vlastnoruční podpisy petentů, její právní závaznost je nulová. Typický virtuální protest, jaký v současné době nemá žádný smysl.

Luboš Palata napsal do Babišovy MfD článek, v němž neuvěřitelně leze do zadnice Polákům. Musím říci, že něco tak servilního už jsem dlouho nečetl. Doporučuji vaší pozornosti.

Další události komentovány na www.bohumildolezal.cz
Publikováno s laskavým svolením autora.