2.3.2024 | Svátek má Anežka


UDÁLOSTI: Drobné poznámky

4.10.2014

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu podnikl rozsáhlou akci proti Ivo Rittigovi a podnikatelům z firmy Olea Chemical.Stíháno je cca 8 lidí. Problém je, že kolem pana Rittiga se neustále stahuje smyčka, jenže to vypadá, že se může stahovat ještě pěkně dlouho (ani tentokrát nebyl vzat do vazby). A druhá a hlavní věc: v konstrukci chobotnice, o níž kdysi mluvil pan plukovník Šlachta, pořád ještě chybí to propojení podnikatelské sféry na politiku a justici. Je otázka, zda poté, co se mimo jiné také v důsledku rozsáhlých policejních manévrů vyměnily všechny politické špičky v zemi, má nový politický establishment vůbec zájem na tom, aby tažení pokračovalo a destabilizovalo jeho nově nabyté pozice. Revoluce úspěšně skončila, teď je na řadě konsolidace (nebo, jak se u nás říká, „normalizace“).

Poslanecká sněmovna minulý pátek zrušila všechny poplatky v lékárnách a u lékařů s výjimkou pohotovosti. Konečně zvítězil zdravý rozum, vždyť poplatky trestaly nemocné, prohlásil „prezident Svazu pacientů“ Olejár. Jako pacient (jsem snad ještě pacient, nebo mohu snad být z okruhu českých pacientů vyloučen?) bych v tomto případě chtěl zcela závazně prohlásit, že toto individuum není mým prezidentem. Tato potěmkinská organizace, prodloužená ruka ČSSD a ČLK, dosáhla toho, že místo „nemocných“ budou poplatky rovným dílem rozloženy na všechny. Pana Kubka pak už zajímá jen to, aby vláda splnila svůj slib a výpadek byl lékařům kompenzován. Protože vláda peníze nevyrábí, ale jen přerozděluje, zaplatíme to stejně my, jen jinou, nenápadnější formou. Zaplatí to vlastně i lékaři, protože, jak aspoň doufám, i oni zatím platí daně, ale vzhledem k tomu, že budou zároveň kompenzováni, jsou na tom, jak se praví ve známé anekdotě, relativně lépe.

Populistický návrh hnutí ANO změnit PS z "parlamentní žvanírny“ v dobře fungující firmu, kde se zbytečně nemluví, ale zato maká, neprošel. Nebyli pro něj nakonec ani komunisté. Přesto určitě splnil svou roli, voliči ho zaznamenali. „Omezení řečnění ve sněmově“ je pro lid věc stejně atraktivní jako znovuzavedení trestu smrti. Široké veřejnosti nehrozí, že by ji něco z toho mohlo postihnout: delikty drtivé většiny lidí nejsou té povahy, že by jim za to hrozil špagát, a ve Sněmovně ti lidé taky nesedí. Kdyby jim někdo chtěl omezit žvanění v hospodě o politice na dvakrát deset minut za večer, možná by se jich to dotklo bezprostředněji.

Předseda TOP 09 Schwarzenberg předváděl v rozhovoru pro Právo svou bytostnou tolerantnost a demokratičnost. Ve „své“ vesnici volil v komunálních volbách komunistku, „protože nejvíc pracovala v obecní radě“. Je prý jedno, „jestli jsem jiného názoru a ten její považuji za zhoubný, ale když jde o záležitosti obce, tak to nehraje roli“. Tedy, pokud tomu dobře rozumím: má zhoubné názory, ale maká. To mi nepřipadá jako nejlepší doporučení.

Pan Pehe pracuje taktéž v Právu na obrodě pravice. „Výrazněji oslabit ANO přitom může jen obroda pravice, protože většina voličů ANO jsou především bývalí voliči ODS a dalších pravicových stran... Jisté je, že pokud by z ODS a TOP 09 vznikla jedna strana, byla by to příležitost pro ODS zbavit se „odéesáckého“ odéru na domácí scéně a zkorigovat svůj nesmyslný proevropský étos na scéně mezinárodní.“ „Pravici“ je třeba nezávidět: tolik horlivých, nezištných a dobrovolných konzultantů!

Miloš Zeman promluvil (rusky) na potěmkinské konferenci „Dialog civilizací“, kterou pořádají každoročně Putinovi lidé na ostrově Rhodos. Hlavní organizátor Vladimír Jakunin je stejně jako Putin dlouholetý důstojník KGB a nesmí teď do USA. Zeman brojil proti sankcím, které patří mezi hlavní překážky dialogu civilizací (stejně jako nnapř. v minulosti mezi civilizací brežněvovskou a demokratickou, dodávám). Měl by se rozvíjet dialog založený na principu výměny lidí (viz v minulosti např. tzv. Checkpoint Charlie ad., bd), výrobků, kapitálu a samozřejmě informací bez jakékoli cenzury (jistě, Brežněvovu propagandu nikdo necenzuroval). Zeman rovněž volal po spojenectví Západu a Ruska v boji proti islámskému státu, který označil za rakovinu. Škoda, že neovládám moderní technologie! Jak hezké by bylo pořídit na YouTube kratičký skeč, v němž pan prezident, oblečen do maskáčů proruského „separatisty“, s částečně zamaskovaným obličejem a s kalašnikovem v ruce, pronáší svou nemožnou ruštinou tyto koniny. Pan prezident pohotově předvedl, co na něm den předtím ocenil Josef Kopecký v Babišově MfD: totiž “jestřábí odhodlání v zahraniční politice“.

Maďarsko zastavilo tzv. reverzní dodávky plynu na Ukrajinu (dodávky měly nahradit důsledky ruského plynového bojkotu Ukrajiny). Dodávky byly pozastaveny na neurčito, protože Maďarsko potřebuje údajně pokrýt vyšší spotřebu vnitřního maďarského trhu. Maďarský operátor prohlásil, že tyto reverzní dodávky nebyly smluvně zaručené. Jistěže nebyly, bojkot Ukrajiny ze strany Ruska taky nebyl smluvně zaručen. Chtěl bych zcela otevřeně prohlásit, že tento maďarský postup považuji za podlost.

Primátor Hudeček řekl v rozhovoru pro Babišovy Lidové noviny, že koalici v Praze s komunisty by určitě nechtěl, kdežto koalice s ANO by byla velmi, velmi obtížná a zatím vypadá jako velmi nepravděpodobná. „V případě velmi problematického volebního výsledku se samozřejmě úplně všechno dá velmi obtížně vyloučit.“ Díky za jasná slova. Pokud půjdu volit, tak pana Hudečka v žádném případě pro jistotu ne. To zase mohu vyloučit já, a nikoli obtížně. Jsem schopen volit jen stranu, která dokáže po těchto volbách bez okolků vyloučit koalici s ANO.

Další události komentovány na www.bohumildolezal.cz
Publikováno s laskavým svolením autora.