21.6.2024 | Svátek má Alois


SPOLU: 1-1=0

18.12.2023

Zelená rakovina lidstva je v Evropě rozlezlá napříč takřka celým politickým spektrem. Již to tak dál podle mne nejde, škůdce lidské civilizace je třeba zastavit. Nikdy by mne nenapadlo, že jednou budu s nadějí vnímat trend, který se začíná objevovat, to znamená vítězství tzv. populistů v eurodistriktech Matičky národů EU dobrotivé. I ve Francii je to podobné, na prvním místě v průzkumech veřejného mínění je pro volby do evropského parlamentu strana RN s Marine Le Pen, až na druhém místě se nachází vládní Macronova RE. Zelená rakovina lidstva nutně potřebuje pořádný kopanec do pozadí a pravicové strany, které všechny zezelenaly (i ta naše ODS), nutně potřebují brutální léčbu šokem, tedy mohutnou ztrátu poslanců, aby přestaly blouznit zelené zvrácenosti.

Nechci tím říct, že se ze mne stal levicově kolektivistický národovec a mé vidění světa se změnilo dohněda, to rozhodně ne, jen si myslím, že je z dlouhodobého strategického hlediska nutné obrazně pořádně zatřepat našim společným evropským stromem, aby zhnilé a uschlé listy s parazity popadaly a přestaly škodit. Systém ten výkyv podle mne vydrží, o to se nebojím, no a pravicoví politici se doufám zaleknou, že jsou navždy odstavení od evropských penězovodů, změní rétoriku, změní stranický program a ideové výhledy do budoucna, no a snad konečně dostanou rozum. Obrozená Matička národů EU dobrotivá se pak za pár let zase rozkvete do nebývalé krásy Oi!

EU First!
Po tomto kratším úvodu se dostávám k meritu článku. O co mně jde? Je to jednoduché, trápí mne naprosto absurdní kandidátka SPOLU do Evropského parlamentu, kde vedle sebe stojí zcela protikladné a neslučitelné ideologické proudy, čímž mám na mysli euroskeptického europoslance Alexandra Vondru a jeho fanatický zelený protipól europoslance Luďka Niedermayera. Chápu, že cílem premiéra Petra Fialy jsou volby do poslanecké sněmovny a ze strategických důvodů upozadil důležitost voleb evropských (potřebuje udržet soudružnost vládní koalice SPOLU), já osobně mám však priority nastavené jinak a volby do evropského parlamentu považuji za velmi důležité, možná ještě důležitější než parlamentní volby v jednotlivých eurodistriktech.

Kandidátkou SPOLU se pokusil zamíchat Miroslav Kalousek, ale jeho pokus byl bohužel udušen hned v zárodku. Ostatní straničtí kandidáti SPOLU dostali strach, že by je mohl přeskočit a že by voliči volili jeho, čemuž bych se ani nedivil, neboť i já bych veden tohou vyrušit europoslance Niedermayera udělal to samé. Petr Fiala i Alexandr Vondra se k tomu vyjádřili zcela odmítavě, přesednictvo TOP 09 rychle zareagovalo a Miroslav Kalousek na společné kandidátce nebude.

Co s tím? Je třeba si uvědomit, že volbou kandidátky SPOLU vyhazujeme hlas oknem, neboť to, co v Parlamentu odhlasuje Vondra, tak tradičně vetuje Niedermayer. Jeden druhého vyruší a volit Spolu je to samé jako nejít k volbám. Zkráceně by se to dalo vyjádřit matematicky tak, jak jsem to udělal v nadpisu článku. Niedermayer bohužel nejde ani vykroužkovat preferenčními hlasy. Tedy teoreticky jde, ale je to tak složitě uskutečnitelné, že pravděpodobnost úspěšné organizace podobného konání se rovná nule. Někde v diskuzích tu možnost popsal pan Michal Kanda, jehož úvahu si dovolím citovat:

„To se dá ošetřit dost dobře. Stačí když třetina voličů ODS zakroužkuje jednoho z dvojice Vondra/Vrecionová (aby přehlasovali případné kroužky pro Niedermayera) a jednoho kandidáta na dalších místech za Niedermayerem. A potřebné rozdělení hlasů lze zajistit např. tím, že každý bude hlasovat podle svého data narození. Narození v lichý den volí Vondru, narození v sudý den volí Vrecionovou. A podobnou tichou dohodou rozdělit hlasy i pro ten druhý kroužek. K posunu výše stačí 5% kroužků z odevzdaných hlasů a to by se mohlo podařit.“

Zbývá ANO, ale Andrej Babiš se z tohoto ohledu nijak výrazně od SPOLU neliší, viz eurokomisařka Věra Jourová, nebo sám šéf hnutí, jenž coby premiér po dlouhém nočním jednání v Evropské radě odsouhlasil Green Deal, nepoužil práva veta, no a výsledek jednání ještě ten den na tiskové konferenci prodal jako velkou příležitost pro ČR. No a pak nám zůstávají Okamurovi populisté a různá drobotina jako socialisté, komunisté, libertariáni a podobně. Mně osobně z toho vychází, že buď nepůjdu k volbám, nebo budu volit nějakou euroskeptickou mini stranu jako Svobodné. Od eurofederalisty mého typu je to překvapivý krok, ale důvody tohoto jednání jsem snad docela srozumitelně popsal v úvodu článku. Vůbec nejraději bych volil nějakou stranu evropských pohanů, ale ta zatím bohužel neexistuje. Nezbývá mně, než o ní zatím jen snít a psát songy jako třeba skin-punkové Oi! o jednotě pohanů, jež dávám k dispozici, „Pagan Unity Oi!“.

Závěr
Volit Spolu je to samé jako nejít k volbám. Niedermayera nejde vykroužkovat a to, co Vondra rozumného v EU parlamentu prosadí a odhlasuje, tak to svým hlasem sejme zelená rakovina lidstva Niedermayer.

Spolu: 1-1=0

https://marakweb.wordpress.com/