23.5.2024 | Svátek má Vladimír


Diskuse k článku

ROZHOVOR: Vystrčilův amatérismus

Vnímám jej jako nenáboženský nacionální konflikt, v němž straním jednoznačně Arménii a jsem rád, že svým způsobem pomůže medializovat její osud a utrpěné křivdy. V

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Nevrkla 22.10.2020 12:44

Ale to říkám o začátku. Nikde jsem se kromě obecnosti nedočetl o vojenské doktrine, proč konstantne 2% bez ohledu na situaci, kdo je tím, proto komu se branime, dnes tedy daleko spíše na kterém cizím území budeme bojovat a proč. Muslimskou invazi armády ignorují, agresivitu Turecka proti Řecku neřeší, proti Arménům taky ne atd. Zajímala by mě hrozba, kvůli které se třeba nakupuji za miliardy dalekonosne houfnice, kde se počítá s potenciálním nasazením.

V. Povolný 22.10.2020 12:29

Vidím, že je potřeba zabrousit do podrobností. Kam má armáda směřovat a jak se specializovat je politické rozhodnutí. Za to odpovídá vláda, nebo spíše vlády, protože už ulynulo dost vody. Na základě takového zadání pak armáda rozhoduje, co se má nakoupit a kam se mají směřovat peníze a organizační záležitosti. Přitom by o každé jednotlivosti neměla být politická hádka, protože pak z toho není nic, což je přesně dnešní stav. Zároveň by armáda měla mít jistotu, že se nastoupený směr nebude každou chvíli měnit a že bude mít k dispozici slíbené peníze. Co má armáda pořizovat, to je odborné rozhodnutí do kterého by neměl mluvit amatér nebo neodborník. Pokud kritizujete ty 2%, tak se soustřeďujete az na poslední článek řetězce a přitom chyba je úplně jinde. Největší problém je v tom, že vlastně nevíme co chceme.

J. Nevrkla 21.10.2020 8:35

Tak já si taky budu trvat na svém. Výdaje by měly být zduvodnovany a odpovídat bezpečnostním hrozbam. Stejně tak jako vybavení. Bojovat staré války je stejně hloupé, jako vydávat peníze na cokoliv, jenom proto, aby byly utraceny.

V. Povolný 21.10.2020 8:24

My se opravdu argumentačně nepotkáváme. Tak tedy ještě jednou: Ty 2% jsou závazek, který jsme na sebe vzali, když jsme vstupovali do NATO. Smyslem těch 2% není příprava na něco konkrétního, ale závazek, že nebudeme naši armádu zanedbávat a budeme ji udržovat funkční a dobře vybavenou. Takže to vlastně děláme pro sebe. Bohužel zatím tento závazek nedodržujeme a argumentace tím, že nás nikdo neohrožuje je poněkud mimo mísu.

P. Adámek 20.10.2020 22:28

Z textu: "Jsem ale rád, že konečně svými usneseními Poslanecká sněmovna v dubnu 2017 a Senát v květnu 2020 uznaly arménskou genocidu 1915".

Zcela mimo meritum věci (tj. genocidu): já o tom vím jenom to, co jsem si přečetl v denním tisku, a moc by mě zajímalo, kolik poslanců a senátorů na tom bylo jinak a ponořili se do historických pramenů (nebo aspoň konzultovali se specializovanými historiky), tak aby mohli říci: "ano, do problému vidím a jsem si napevno jist, že se jednalo o genocidu".

J. Lancik 20.10.2020 16:35

Vami zmineny citat se netyka Ceska, tyka se Cech, tedy zeme ceske a v te aby byl o jasno Olomouc neni! Po Bavorakovi by taky lezli slimaci kdyby nekdo napsal, ze treba Regensburg se nachazi Durynsku. Je to zhovadilost.

J. Lancik 20.10.2020 16:27

"Cina povazuje Taiwan za svou odtrzenou provincii". V tom pripade by mohlo Rakousko povazovat tri byvale korunni zeme Slezko, Moravu a Cechy za sve odtrzene provincie. Navstevnik by mel pozadat o povoleni ve Vidni. Stejny princip. Dulezite je lid, at uz taiwansky nebo cesky a moravskoslezky nechce byt provincii nejake zeme!

I. Mertl 20.10.2020 15:45

Móc pěkný, když se odborník přes koleje a výhybky pustí do politiky. Ať žijí Svobodní! Kdeže ten Mach je?

J. Nevrkla 20.10.2020 15:08

Já si opravdu nemyslim, že ta 2% jsou požadovaná kvůli občanským válkám nebo islamistum ze západních zemí. Mluví spíš o Rusku nebo Číně, to si ovšem taky nedovedu představit. Mělo by to být vysvětleno. Mám zkušenost, že diskuze s progresivnimi levicaky nemá smysl, s islamisty taky ne.

V. Povolný 20.10.2020 14:03

Zkušený člověk ví, že nikdy nemá říkat nikdy. Je toho snad málo, co jsme si ještě před pár lety neuměli představit?

P.S. půjdete přemlouvat progresivní levičáky v EU nebo islamisty? Aspoň byste to měl rychleji za sebou.

F. Doušek 20.10.2020 13:53

Spíš Vodvářka.

Š. Hašek 20.10.2020 13:40

To, že Vystrčil je a zůstal naprosto neznámým amatérem, se potvrdilo. Svět se točí dál.

Dokonce jedné pí Němcové se zdá málo razantní. Když jde o větší kancelář, auto a vyšší diety. Asi ji stále bolí štrasbruselská páteř. Ta by tu Čínu (dvě?) rozsekala za dopoledne.

Lepší drzé čelo než poplužní dvůr.

Zatím nevidím důvod, abych trička a digitální techniku z Číny vyhodil. Boty od nich nekupuji, zatím to na Baťu nedotáhli.

Š. Hašek 20.10.2020 13:33

No ..... nějak jste to všechno pomíchal.

Žonglujete termíny (a Hradcem Králové) z politiky a mezinárodních vztahů ..... no, jak Vystrčil.

J. Nevrkla 20.10.2020 12:50

Mnohde občanská válka hrozí, u nás myslím ne. Na tu se ovšem nepoužívají dalekosahla děla.

V. Povolný 20.10.2020 12:48

Spíš než chalífát hrozí občanská válka. Ostatně, ve Francii už teče krev a chalífát tam nemají, tedy alespoň ne oficiálně. Ta hrozba je reálnější, než si umíme představit.

P. Burda 20.10.2020 12:33

Zase rozhovor neznámého s neznámým! Nikdo by to nečetl, kdyby byla uvedena jména na začátku? TO svůj výtvor považujete až za takový žblebt?

K obsahu: Uznáváme-li jednotnou Čínu, je Taiwan uzemím patřící pevninské Číně, nebo je pevninská Čína územím patřícím Taiwanu? Na Taiwan se uchýlila právoplatná vláda v době komunistického puče - tímto pučem nebyla tedy nikdy svržena. Považuji osobně pevninskou Čínu (Čínskou lidovou republiku, PRC, People Republic of China) za odpadlickou provincii Čínské republiky (Taiwan, Republic of China).

Ale líbí se mi myšlenka z "rozhovoru", že na Taiwan se smí jet jen se souhlasem čínské vlády. Aplikoval bych to tak, že kdokoli z čínských politiků smí (recipročně) navštívit jakoukoli část České republiky (s výjimkou čínské ambasády) jen a pouze s jednohlasným souhlasem vlády České republiky. Čínský velvyslanec navštívil (kdysi slavně otvíraný) pavilon čínské medicíny v Hradci Králové - jaktože ON nedodržuje politiku jedné České republiky a jel tam?

J. Nevrkla 20.10.2020 11:32

Že by tam vznikl chalifat a vyrazili na nás? Připouštím, že to může mít větší logiku než jiná vysvětlení.

V. Povolný 20.10.2020 11:29

Pane Nevrklo, nemyslím, že nás někdo v dohledné době napadne. Ale není potřeba mít velkou fantazii. Stačí se podívat, co se děje ve Francii. To může eskalovat velmi rychle. A Francie je blízko. Ještě budeme rádi, že máme armádu a nemusí to ani dlouho trvat.

J. Nevrkla 20.10.2020 10:12

Na vojně jsem byl. O rozpočtu na zbrojení musí rozhodovat politici, nikoliv armáda. A v demokracii by měli svá rozhodnutí zduvodnovat voličům logicky, nikoliv dogmaticky. Jsou to jejich peníze.

M. Krátký 20.10.2020 10:03

asi jste nebyl na vojně, že plácáte tyhle nesmysly - máme profi armádu, tak to necháme na ní a na ministerstvu obrany - hezký den R^R^R^

M. Krátký 20.10.2020 9:56

můj malý příklad kompability v železniční dopravě z roku 1975 - zde : peněz šíleně málo ale vidět moře bylo lákavé a tak jsem a rád dodnes přijal nabídku zúčastnit se železničářského zájezdu do Bulharska s mojí ženou a dvěma malými dětmi - jízda vlakem byla profesionálně organizovaná lehátkovými vagony - na noc u nás spala příjemná starší paní a tak jsme měli k dispozici šestilehátkové kupé sami pro sebe a vše tehdy skutečně za pár kaček. Přes Transylvánské alpy spousta krásných i humorných zážitků. Do kopce nás táhly až 3-4 lokomotivy a dolů jsme jich měli až 5-6 - a pak jsme museli zastavit protože nám došla voda na mytí a splachování wc. Naši profíkové od železnice vyskákali na nějakém větším nádraží a jali se z pod poklopů vytahovat k tomu účelu hadice - ale ouha - jejich koncovky nepasovaly na naše vagóny a tak to vyřešili ve vteřině uříznutím těch rumunských koncovek, nasazením na naše vagóny a v klidu načerpali vodu, hadice stočili zpátky do těch kanálů a ty uříznuté koncovky dali do ruky vyděšenému Rumunovi a frčeli jsme dál - R^R^R^

J. Nevrkla 20.10.2020 9:51

Kdo tedy myslíte, nás napadne? Nedávno například jednala vláda o nákupu děl s dostrelem 40 km. Já nemám dost fantazie, kde a proti komu se mohou použít. Vy ano? V minulosti státy zbrojily podle toho, jaké jim od jiných hrozilo nebezpečí, nebo podle toho, koho chtěly napadnout. Dnes jsou 2% nemennym dogmatem, o kterém se nediskutuje? To považuji za špatné.

V. Povolný 20.10.2020 9:36

Štěstí přeje připraveným. Jsme členem vojenské aliance, ve které jsme se k těm 2% zavázali. Kdyby došlo ke skutečnému průšvihu, tak se lidé spodobnými názory jako vy budou ptát, co jsme dělali a jakto, že jsme se nepřipravili. A jakto, že jsme spoléhali na to, že když bude nejhůř, tak přijdou Američani a vyřeší to za nás.

J. Nevrkla 20.10.2020 9:30

Představit si koalici, ve které jsou vedle sebe Piráti a SPD opravdu nedovedu, zřejmě ani nikdo z těch stran.

A to trvání na 2% HDP na zbrojení taky nechapu. Proti komu se bráníme? Nebo snad na koho? Měl by to konečně někdo říct.

V. Povolný 20.10.2020 9:08

Autore, s vámi tedy názorově na jedné lodi nejsem. Považovat Vystrčilovu cestu za nečestné jednání je nesmysl. Na čest se v mezinárodních vztazích nehraje. Obzvlášť v případě Číny je to úplný nesmysl, ale např. EU taky zdatně sekunduje. Pokud byste trval na čestném jednání, tak byste se musel odstěhovat na nějaký hodně opuštěný ostrov. Tam byste si mohl hrát na čest s racky a lachtany. Sociální sítě jsou sice soukromé, ale jsou hojně využívány k prosazování jediného správného politického názoru, což je zase politika, a ta je z principu veřejná. Tady jste úplně vedle. Pokud se názvu Česko týče, je z pohledu spisovné češtiny vytvořen správně. Nadšený z něho sice nejsem, ale je to lepší a věcně správné spíš než říkat Čechy a mít na mysli Moravu a Slezsko. Když někdo řekne "Vrátil jsem se domů do Čech a bydlím v Olomouci", tak to po mě nelezou slimáci, ale hadi a štíři.

J. Ptáček 20.10.2020 8:53

Každý má právo být svůj. Z citovaných Havel, Kechlibar, Vystrčil i Klaus junior jsou amatéři. Stejně jako autor Zbořil. Někteří lepší, jiní horší. Za údajným amatérem Vystrčilem je něco vidět, stejně jako za Havlem nebo Kechlibarem. Mladý Klaus je profík ve školství, ale asi toho nechal. Klausova Trikolóra visí s nějakými 3 procenty splihle na stožáru. Jako ostatně všechno, co zatím veřejně demonstroval. Takže, aspoň mně, je bližší pedagog Vystrčil, než, možná výborný, pedagog Klaus junior. Lepší úspěšný amatér, než neúspěšný, navíc zapšklý profík.

A. Pakosta 20.10.2020 8:46

Tenhle slint opravdu nezapře svůj původ v Parlamentních Listech.

L. Písařík 20.10.2020 7:53

Je známo autorovi, že Thai-wan nikdy součástí komunistické Číny nebyl?

J. Lukavsky 20.10.2020 7:52

"Česko po mně lezou slimáci" A co Polsko, Německo, Maďarsko, Bulharsko, Holandsko..... ? J.L. end

B. Rudolf 20.10.2020 6:32

Politika jedné Číny je kapitola sama pro sebe. Historicky to bylo tak, že obě strany (ČLR i Tchaj-wan) si nárokovaly nárok na vládu nad celou Čínou. Dnes je představa, že by vláda Tchaj-wanu vládla i pevninské Číně, nereálná, ale to neznamená, že by čínští komunisté měli vládnout i na Tchaj-wanu. Politika jedné Číny je podivnost a každá země má svůj výklad toho, co to vlastně znamená.

ČLR navíc zásadním způsobem porušila svoji část smlouvy o Hongkongu - jedna země, dva systémy. Tím by pro svobodný svět měla skončit debata o možnosti vlády čínských komunistů nad Tchaj-wanem.

Přepuštění Tchaj-wanu čínským komunistům by mi připadlo jako Mnichovská dohoda. Svobodný svět by měl svobodu a demokracii Tchaj-wanu pomáhat bránit. S ustupováním agresivním diktátorům má Evropa své děsivé zkušenosti (o bývalém Československu nemluvě).