13.4.2024 | Svátek má Aleš


Diskuse k článku

PRÁVO: Nejmenování profesorů

Často hájím prezidenta Zemana v situacích, kdy je mu vyčítáno porušení Ústavy… ve skutečnosti nehájím jeho, ale Ústavu a prezidentský úřad a vůbec parlamentní systém, který se určitá skupina tiše snaží překlopit na systém kancléřský.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Burda 9.6.2020 9:17

Pro mnohé autoritou prostě JE. Třeba pro ty, co jim lékař zakázal i pito, ale jiný lékař kvůli prezidentovi jinými slovy řekl, že zpít se denně pod obraz (láhev vína a několik odměrek tvrdého není běžná opilost) je běžná denní konzumace.

P. Staronový 9.6.2020 9:16

Často je profesor jmenován jen školou a titul platí jen na škole. Proč zde nemáme tento systém, těžko říci, nechtějí ho hlavně školy.

Presidentovi neporučí škola, ale zákon.

I tak špatnému, jako je ten současný.

P. Burda 9.6.2020 9:15

Prezident je podle naší Ústavy ceremoniář. Předání jmenovacího dekretu prezidentem dobře vypadá, nic víc.

Od vytváření vnitřní i zahraniční politiky máme vládu - a faktická pravomoc prezidenta (dle naší Ústavy) končí jmenovaním člověka, který vládu sestaví.

Přímá volba je v této konstelaci nešťastnou, ale lidé si tuhle hračku vzít nenechají. Posílení pravomocí prezidenta, když už máme tu přímou volbu, by v našich podmínkách nezralého post-socialismu bylo ještě horší, neboť jsme zvyklí na diktaturu (a podle toho si i volíme).

P. Staronový 9.6.2020 9:14

Souhlas.

Jen "Subjektivně, libovolně, politicky – protože má-li být profesor něco víc než jen dobrý učitel, má-li být společenskou autoritou, musí projít takovouto společenskou kontrolou reprezentovanou prezidentem."

Těžko k tomu může dojít, pokud sám president není společenskou autoritou, je spíše jejím opakem (současná situace).

P. Burda 9.6.2020 9:10

Kdesi v historii mých příspěvků je snad mé pojetí prezidenta Háchy. Mnoha lidem se nelébilo možná proto, že ho považuji za dobrého člověka, co spojil svůj osud s osudem naší vlasti v jednom z nejtěžších období moderních dějin - a udělal vše, co bylo v možnostech té doby, té době navzdory. Lepší by nebyl nikdo.

Masarykovi vděčíme za náš stát za to, že jsme byli mezi nejvyspělejšími státy meziválečného světa, že jsme byli mezi prvními, co přiznali volební právo ženám ...

Nenutím Vás souhlasit s mým příspěvkem (pro pochvalu do žádného fóra nepíši), ale souhlasím s tím Vaším.

I. Schlägel 9.6.2020 9:08

O tom, kdo je či není osobnost, rozhoduje Zeman. Bez ohledu na realitu, zato s výrazným ohledem na své vlastní zájmy, pocity, přesvědčení a rovněž s ohledem na doporučení jiných výrazných osobností v podobě Mynáře, Nejedlého a Ovčáčka. Čest.

J. Nevrkla 9.6.2020 8:49

Zajímalo by mě, jak to vypadá v zahraničí. Chce se tam po prezidentech, aby byli poslušnými pošťáky? Mně to nepřijde důstojné, zvláště u přímo voleneho prezidenta, aby mu poroucela vysoká škola.

F. Navrátil 9.6.2020 8:48

V civilizovaných zemích je profesor názvem pracovního zařazení. Titul platí pro určitou vysokou školu a obvykle na dobu určitou. Profesory vybírá a jmenuje vysoká škola. Nevím proč se české vysoké školy brání tomuto modelu a zuby nehty se drží feudálního reliktu jmenování profesorů hlavou státu.

S. Ševeček 9.6.2020 8:11

"řešíme" ceny roušek

P. Victorin 9.6.2020 7:23

Pane Burdo, jde o mé osobní hodnocení, nikoliv dle vašeho příspěvku!... Zdravím!R^

P. Burda 9.6.2020 6:52

Je to slavnostní akt, který jinak veřejnosti skrytým lidem vyjadřuje úctu, poděkování ...

To, že z tohoto aktu udělal současný prezident ostudu je věc jiná.

P. Burda 9.6.2020 6:50

Já bych s Vámi souhlasil, i když to možná není z mého příspěvku až tak patrné.

H. Rybnická 9.6.2020 6:47

Opravdu nevím zda jmenování profesorem z úst pana současného prezidenta je pozitivum, nebo spíše opak.

P. Victorin 9.6.2020 6:40

Pane Burdo - nejlépe ze všech našich prezidentů vycházejí Masaryk a Hácha! R^

P. Burda 9.6.2020 6:10

Když tak čtu o našich prezidentech, soudím, že tato funkce by měla být zrušena.

Dnes vímš o chybách Masaryka (kdo z lidí nějakou chybu nemá), po něm "prezident dobře" Beneš, co odkýval všechno, pak hromadní vrazi syfilitik alkoholik Gottwald a jen alkoholik Zápotocký, slabý Novotný a podlézající Husák, Havel, co nechtěl ubližovat komunistům (protože nejsme jako oni - ale díky za to, mohli jsme být jako v Jugoslávii), Klaus a pak dokonce Zeman. Vymykají se Svoboda s Háchou - oba v nešťastnou dobu okupace na místě, kde nebylo možné dělat téměř cokoli.

P. Burda 9.6.2020 6:01

Autore,

chcete, aby profesor nebyl jen špičkový odborník, ale zároveň i společenská autorita. Co je to společenská autorita? Kdo bude míru oné autority posuzovat? Jak může být společenskou autoritou špičkový vědec, o kterém vědí "jen" jeho kolegové a žáci? Přijme veřejnost jako autoritu člověka, který "sedí v laboratoři a míchá si ňákou chémii" a nejde mezi lidi? Podle Vašich požadavků by profesor Holý nebyl ani ten docent - vždyť o něm téměř nikdo nevěděl, ale mnozí mu přesto vděčí za zdraví. Zato "Franta", co dá pět a dvacet kousků za večer, to je autorita (pro překvapivě mnoho lidí).

Souhlasím s vhodností centrálního stanovení minimálních požadavků na profesuru - jenže i tak dojde k tomu, že v Dolní Horní budou splněny ty minimálné, ale v Horní Dolní budou chtít násobně více (a tedy profesura nebude srovnatelná).

Nechť jsou minimální požadavky, ale apolečenská autorita mezi ně patřit nemůže. A jmenování prezidentem ať je slavnostní akt společenské odměny za odbornou vědeckou práci.

P. Victorin 9.6.2020 5:59

On tenhle náš třetí polistopadový prezident a po prof. Ing. Václavu Klausovi, CSc., dr. h. c. mult., druhý "socialistický ekonomický výzkumník" z někdejšího Husákova "Prognosťáku", je pokračováním ostudy na Hradě českých panovníků. Po zloději pera z Chile a amnestovateli profesionálních tuzemských podvodníků, byť asketickém nealkoholikovi, avšak "šíblém" zase jinak...