14.6.2024 | Svátek má Roland


PRAHA: Spojení ODS a TOP 09 by zlikvidovalo ODS

26.11.2010

Mnoho povyku pro nic. Tak by se dala nazvat mediální bouře nad koalicí ODS a ČSSD v Praze. Pravda, při čtení novin situace vypadá dramaticky - kmotři z ODS se domluvili s mafiány z ČSSD a proti vůli voličů se spojili, aby rozkradli městský majetek. Jen tak lze vysvětlit, že tak protichůdné politické strany - pravá a levá - se spojily dohromady.
Od počátku je to ale celé z velké části nesmysl. A nemyslím si, že by novináři neměli tolik rozumu a netušili to. Jenže pak bychom měli o jednu kauzu v médiích méně. Škoda, že veřejnosti unikl jiný zatím nepublikovaný a zásadní fakt. Hlavním důvodem koalice ODS - ČSSD je totiž to, že spojení ODS a TOP 09 by zlikvidovalo ODS v Praze na dlouhá léta.

Ale popořadě k jádru věci
1) ODS ve volbách na magistrát reprezentovali a reprezentují noví lidé. Mnozí donedávna či dodnes dokonce nečlenové ODS. Kandidát na primátora Svoboda je i z pohledu velmi zaujatých kritiků stále morálně nezpochybnitelný. Navíc víme, že při výběru budoucích radních si skutečně postavil hlavu a prosadil svoje "nové tváře". Krom jiného se veřejně zavázal udělat prověrky všech městských zakázek v hodnotě nad 20 milionů korun. Otázka tedy zní, jací kmotři ho tedy manipulují? Jaké kmotry či zájmy reprezentuje?

2) Spojení levicové ČSSD s pravicovou ODS je zdánlivě nelogické. Ovšem jen pro nepoučeného laika, který nesleduje komunální politiku. Erik Tabery v Respektu to pojmenoval jako "ideologicky vyprázdněné spojenectví".
Ano. Má pravdu. Ovšem nikoli v onom pejorativním nazírání. Komunální politika už dlouhá léta není ideologická. Podívejte se na komunální volební programy TOP 09, ODS nebo ČSSD.
Při sebelepší snaze tu ideologii nenajdete. Důraz na sociální projekty tu klade stejně pravice jako levice a podobně se střetávají v podpoře infrastruktury, živnostníků, památek, bezpečnosti a dalších konkrétních projektů.
Jestliže se někteří komentátoři podivují, jak je možné, že ODS a ČSSD našla na komunální úrovni v 90 procentech průsečík programů, kde se shodují, přestože jsou na opačné straně politického spektra, pak prokázují deklasující neznalost komunální politiky. V názoru, že je třeba více bezpečí v ulicích nebo lepší silnice, se shodneme přece snad všichni. Bez ohledu na rasu, vyznání či pohlaví. O politické příslušnosti nemluvě. Mít čisté a bezpečné ulice není levicové ani pravicové - to je přece normální.

3) Koaliční pražské strany prý zradily své voliče. Není to pravda - naopak - jako jediné jim poskytly maximum toho, co slibovaly - tedy uskutečnění svého volebního programu. Voliči jim přece dali hlas proto, aby městu vládly a prosazovaly svůj program, nikoli, aby mu nevládly.
Průzkumy veřejného mínění, které dnes tvrdí, že koalice občanům vadí, jsou mírně řečeno, zavádějící. Po mediální štvanici a překrucování faktů, se přece nelze divit, že část veřejnosti média přesvědčila o tom, že se děje něco zlého.

4) Cože to ale pražští politici provedli? Co nadzvedává tak vážené pány Kalouska a Schwarzenberga ze židlí?
Inu, to, co přednedávnem "provedla" TOP 09 s ODS socialistům.
Jistě si vzpomínáte, že poslední parlamentní volby v ČR vyhrála ČSSD. TOP 09 a VV ale deklarovaly nechuť s vítězem vůbec jednat, a tak prezident pověřil sestavením vlády ODS.
V Praze se teď opakoval podobný scénář - ke smůle "Topky" ho ODS odehrála s jinými herci.

5) Co je ale to zásadní, je faktická nemožnost koalice ODS pod vedením T0P 09. A nejde určitě o placená místa v magistrátních firmách. Praha svým významem je v podstatě jako jedno ministerstvo a zároveň kraj. Je vidět z celé republiky - v dobrém i zlém.
Pokud by pražská ODS připustila, aby po ODS čistila magistrát TOP 09, znamenalo by to její absolutní konec v Praze na dlouhá léta. Panu Tůmovi lze věřit jak poctivost, tak důkladnost, se kterou by inventuru minulosti provedl. A mediální hvězdy jako Miroslav Kalousek by rozhodně neopomíjely vytlouct z práce svých lidí maximální politický kapitál. Proti ODS.

Konkurencí ODS není ČSSD
V současnosti měla pražská ODS jedinou možnost jak vstát z mrtvých - a to udělat ten pořádek sama. I v případě, že ho bude dělat stejně precizně, jako by ho dělala "topka", na tom nebude politicky tratit. Přiznat chybu a napravit ji, je poctivé řešení.
Historie ukazuje, že zatím se na pravici udržela vždy jen jedna strana. TOP 09 usiluje logicky o to, aby to byla ona, kdo přežije.
Z tohoto pohledu není proto pro ODS konkurentem ČSSD. Naopak, na politické scéně to je vždy každý pravicový a konzervativní subjekt. Ostatně TOP 09 jednala naprosto stejně pragmaticky a koalici s ČSSD byla ochotná vytvořit také.

Všechny tři "velké" strany měly slušné a dobré lídry. Všechny, věřme, šly do voleb s cílem pracovat pro Prahu a Pražany co nejlépe. Všechny tři byly ochotné pracovat ve dvou navzájem v koalici a nechat tu třetí mimo hru. Přijaté politické řešení je takové, jaké je - vyhovuje dvěma stranám a nevyhovuje té třetí, co zůstala na ocet. To je tak zhruba vše, co se dnes dá seriózně napsat.
Pražská koalice dnes není ani lepší ani horší než jiné varianty koalic kdekoli jinde. Zda bude horší či lepší - to musí ukázat teprve ona sama svou prací.