3.3.2024 | Svátek má Kamil


Diskuse k článku

POLITIKA: Zrada voličů

Jedna ze základních jistot voliče v demokratické společnosti spočívá – nebo by aspoň měla spočívat – v tom, že když zvolí určitého kandidáta za určitou politickou stranu, ví, jaké hodnoty, případně sliby si zvolil.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 6.3.2015 1:42

Re: . . . by se zvýšila kvalita . . .

Podle ústavy se poslanec řídí svým svědomím, ať už si pod tím představujeme cokoliv. Není tam nic o věrnosti straně. A když se poslanecké svědomí náhle probudí, co má poslanec dělat? Vzdát se mandátu a tím pádem slušné obživy? Tak pošetilý není ani poslanec - ostatně to svědomí si můžete vykládat i tak, že dotyčný chce lépe sloužit svým voličům než by mohl jsa členem Úsvitu.

A navíc - politika pro kterou byli zvoleni je to, co bylo napsáno ve volebních programech. Ty ovšem primárně slouží k oblbení voličů, aby správně volili. Po volbách už po nich ani pes neštěkne - volební program se neplní protože

a) jsme v opozici a tudíž nám to ti parchanti u vesla neumožní

b) jsme v koalici a tudíž nám to ti parchanti koaliční partneři znemožňují

Š. Hašek 5.3.2015 18:45

Re: Neloajalita, tedy "zrádcovství"

Případ od případu. Plyne mj. z toho, že poslanec je/měl by být řízen svým svědomím/názorem.

Někdy "zrádce", nebo v týž okamžik "férový chlap".

Lze "vyléčit" pouze shromážděním podržtašek dle Stalina/Hitlera/ KimIrSena. Již vyzkoušeno a dobře známo. Pak to "hladce" plyne, ani ti "politvykladači přeběhlíků" nemají o čem psát, byli již popraveni předem.

Š. Hašek 5.3.2015 18:37

Běžná věc demokracie, mandát poslance.

Mandát je poslance, odpovídá voličům (nejdříve ale svému svědomí, nebude se přeci "furt ptát na ulici jak má hlasovat"). Politická strana je zde (mj.) jako "základní čitelnost" pro voliče.

Nic není ideální. Nic! Doufám, že budu pochopen.

Pokud poslanec nemá být podržtaškou politbyra (nebo ulice), je nutno si zvyknout. Že má "svojí hlavu". Já si zvykám. Ztuha. Politvykladači hůře, nebo vůbec.

Mnozí politologové musí ale psát o "rebelích, zrádcích, přeběhlících, atd.").

Zřejmě nikdy neviděli, že při hlasování "vo kohoutku na vodu" lze (nedej bože!) hlasovat i s opozicí! Přeběhlík jeden gaunerskej! Zjednodušeno. Neplést s padouchy bez názoru! Padouch je vskutku nečitelný, někdy ale velice "lidumilný", třeba právistický, prostě multifunkční. Většinou něco melou o tom, že tady jsou pro všechny (!!!!!!!) voliče/lidi.

J. Kombercová 5.3.2015 17:54

Re: Poslanci mají mandát svůj vlastní, ne stranický.

Jj. omlouvám se panu Žantovskému... spletla jsem si ho se Štěpánkem.

J. Kombercová 5.3.2015 17:32

Re: Poslanci mají mandát svůj vlastní, ne stranický.

...vzpomínám na úprk jistých členů ODS po aférnce Nagyová-Nečas, kdy křehkou stojedničkovou koalici shodili dva poslanci za ODS... TOPka do poslední chvíle držela s ODS basu... a taky mezi těmi odešlými byl autor článku, pokud se dobře pamatuji, aby oklikou s epizodkou pana exprezidenta Klause s Bobo Hlavou vzhůru se zase do ODS vrátil... pokud je má informace mylná, omlouvám se.

J. Kombercová 5.3.2015 17:29

Re: Poslanci mají mandát svůj vlastní, ne stranický.

Proč by si je měla brát za své zrovna TOPka? Tím by se zdiskreditovala snad ona, ne? Asi jste si chtěl jen flusnout....

J. Kavalír 5.3.2015 16:08

Re: . . . by se zvýšila kvalita . . .

Poplatky byly postaveny jako politický problém jak při zavedení, tak při zrušení. Co by měl regulovat poplatek za pobyt novorozence nebo rodičky v porodnici? Že by vysokou porodnost?

D. Polanský 5.3.2015 14:40

Když to nesype, tak přece se nebude

koukat, jak to jiným sype. Přeběhlictví je v systému. Z charakteru se člověk, který nic neumí, nenají, ale umře hladem.

P. Lenc 5.3.2015 13:56

Re: To jsou ale paradoxy

Ano, bylo by to komické, kdyby to nebylo k pláči.

V. Plocek 5.3.2015 12:33

Re: . . . by se zvýšila kvalita . . .

Posouváte smysl mého vyjádřen někam jinam , než jsem myslel.  Naopak, dobrý manažer vybudí své kolegy k maximální diskuzi, tudíž i rozdílnosti názorů.  Ale kvalitním výstupem musí být rozbor všech názorů a  navenek sjednocení na jednom, který je následně prezentován a využíván, opět s tím, že funguje zpětná vazba, která v průběhu koriguje drobné nežádoucí odchylky od hlavního většinou odsouhlaseného proudu. Výsledkem je většinově nikoliv všemi uznávaný proces, tedy to, co se dnes novinářům na Babišovi a konečně i Vám nelíbí. Jen doufám, že Babiš neuděl nějaké velké chyby proti výše uvedenému a dovede spolek do dalších voleb. Nechť si voliči udělají konečný názor na jeho jednání a volbou rozhodnou. Omlouvám se za trochu "vědecké" vysvětlování a obhajování mého názoru, ale jinak to neumím. Zdravím.

V. Kraus 5.3.2015 11:21

To jsou ale paradoxy

Jediní poslanci poslanecké sněmovny, kteří se dobrovolně vzdali svého mandátu, protože se už nadále nechtěli podílet na politice své strany ODS (pánové Tluchoř, Šnajdr a Fuksa) byli vzati do vazby a trestně stíháni. Na rozdíl od spousty všech těch přeběhlíků, kteří si poslanecký mandát ponechali. To jsou ale paradoxy!

B. Michal 5.3.2015 10:23

Re: . . . by se zvýšila kvalita . . .

No jo, ale poplatky ve zdravotnictví jsou obojí současně. A co teď?

J. Kavalír 5.3.2015 10:09

Re: . . . by se zvýšila kvalita . . .

Jsou dva druhy zákonů. Jeden vychází z programů koaličních stran nebo z koaliční smlouvy. Tady není pochyb, že by jej měli podpořit všichno poslanci strany nebo koalice. Pokud bytostně nesouhlasí, měli to říct již během přípravy programu strany / koaliční smlouvy a nekandidovat nebo se vzdát mandátu.

Druhý typ zákonů je o nepolitických, spíš odborných, tématech. U těch není problém, aby o nich rozhodoval každý podle svého pohledu na věc bez ohledu na to, zda zákon vzešel z vlády nebo je dílem poslanců ať už koaličních nebo opozičních.

K. Janyška 5.3.2015 9:38

Re: Poslanci mají mandát svůj vlastní, ne stranický.

Je neuvěřitelným magorem. Podporuje to, co mu slina na jazyk přinese. A je neuvěřitelně nevzdělaný, tak, jak on chce lidský svět fungovat nemůže a nefunguje... Dzp.

J. Fleiszner 5.3.2015 9:08

Re: . . . by se zvýšila kvalita . . .

Že dali Okamurovi kopačky je v pořádku. Nejsou zaměstnanci Okamury, ale voličů. Když tedy chtějí zavádět jinou politiku než tu, pro kterou byli zvoleni (kterou nastavil Okamura), tak se mají vzdát mandátu a v příštích volbách se ucházet o přízeň voličů se svojí představou a vizí. Pak bych si jich vážil i když nevolil.

J. Fleiszner 5.3.2015 9:02

Re: Poslanci mají mandát svůj vlastní, ne stranický.

Zatím jsem od odpadlíků z Úsvitu neslyšel nic, co by ukazovalo na to, že je Okamura ujetej blázen.

Autorita by v případě, že by shledala Okamuru ujetým bláznem složila mandát a šla pracovat. Odpadlíci se jen nechali vyvézt na vrchol politiky a teď si tam chtějí dělat politiku svojí. Předpokládám, že se spojí s nějakým odpadem jako je TOP-09 a zdiskreditují se tím na nejvyšší možnou mez.

P. Lenc 5.3.2015 9:00

Re: Neloajalita, tedy "zrádcovství"

Ano a k tomu co jste napsal přiřazuji příspěvek pana Janyška.

K. Janyška 5.3.2015 8:57

Poslanci mají mandát svůj vlastní, ne stranický.

Zodpovídají se ze své politické činnosti jen voličům, nikomu jinému. Ne Ištvánům, ne novinářům. Takže, když je Okamura ujetý blázen, jako, že je a oni to prokoukli, musejí s tím něco dělat... Dzp.

J. Boleslav 5.3.2015 8:17

Neloajalita, tedy "zrádcovství"

dle autora, je v demokracii normální jev nejenom u nás. Existovala, existuje a bude existovat. V některých případech, jako tyto dva jmenované, je dokonce chvályhodná.

J. Boleslav 5.3.2015 8:14

Re: . . . by se zvýšila kvalita . . .

Přesně tak. Mandát patří poslancům, nikoliv partajím. Okamůry v závratném počtu 9 členů už asi měly svého autokratického šéfa dost, tak mu daly kopačky. Už aby se totéž stalo Burešovi. To ale ještě chvíli potrvá, má plno peněz, aby si je dokázal platit. Přeběhlíci byli, jsou a budou.

P. Dvořák 5.3.2015 3:38

Re: . . . by se zvýšila kvalita . . .

Nepochybně zvýšila.

Nikdo by nemusel přemýšlet a stačilo by jenom zvedat ruku uvázanou do špagátu, který by si nad každým poslancem nechal rozvěsit na druhém konci uvázaný stranický guru. Vyloučily by se "omyly" při hlasování, v příštích volbách by nebylo třeba měnit kandidátku, leda by někomu upadla ruka a pod.

V. Plocek 5.3.2015 1:22

POLITIKA: Zrada voličů

Zrada voličů? Nikoliv pouze jejich využití pro vlastní prospěch, tj. umožnění vstupu do arény, kde jsou zajímavé prebendy, moc atd.  A lze se jen podivit, že vedoucí jednotlivých stran dosud neprosazují jednoduchý nástroj proti tomuto zvěrstvu. Za čí stranu jsi kandidoval a byl zvolen, za tu budeš kopat. Pokud se ti nelíbí (a je to tvoje právo, tak neopustíš pouze stranu ale všechny funkce a prebendy s ní spojené a na tvé místo nastoupí náhradník. Za a) by se počet tak zvaných přeběhlíků snížil, b) by se zvýšila kvalita stranického osazenstva (alespoň doufám).