24.4.2024 | Svátek má Jiří


POLITIKA: Vrať občanku, smrade!

4.4.2016

Řekne-li se slovo „výchova“, jistě každému soudnému člověku naskočí slovní spojení „výchova dětí“. Děti vychováváme od útlého věku a učíme je, jak se chovat v určitých situacích. Podle Wikipedie je výchova „cílevědomá, plánovitá a všestranná činnost směřující k přípravě člověka pro jeho společenské úkoly a osobní život“ s tím, že se jedná o komplexní soubor dovedností a postojů předávaných dalšímu pokolení.

Děti vychovávají rodiče; učí je, že se prosí a děkuje, pouští sednout starší, že se nelže a nekrade, že se jí příborem. Naučí kluky, že se holky nebijou, holky zase, že mají být čistotné. Co nestihnou rodiče, má dokončit škola - což se jí zpravidla s vypětím všech sil daří. Nyní jsme se ale dostali na další level.

Dva představitelé státní moci, konkrétně ředitel dopravní policie Lerch a náměstkyně ministra životního prostředí Peštová naznali, že jest občanstvo příliš nevycváláno, a proto se bude vychovávat i v dopělosti. První jmenovaný hodlá rozšířit a podporovat dopravní šikanu řidičů, druhá se těší, až poleze lidem kolem kotlů zkoumajíc, čím topí. Oba se ohánějí slovem „výchova“.

Mám s tím problém, protože výchova jako taková se týká dětí, které, jak známo, nejsou způsobilé k právním úkonům, ani nejsou do 15 let trestně odpovědny. Dospělí sice jsou (mají občanku), ale dospělého nelze vychovávat. Tedy pokud neuvažujete jako bolševik, náboženský fanatik nebo naprostý blbec, co zaměňuje pojmy s dojmy.

Takže z toho vyplývají dvě věci a nevím, která je horší. Podle první bychom vlastně měli všichni vrátit doklady, protože nejsme schopni rozlišit dobré od zlého, správné od špatného a musíme mít „rodiče“, kteří na nás dohlédnou. Podle druhé jsou zástupci státní moci prostě drzí jak lázeňské veverky a potřebovali by vychovat oni - zejména bych kladl důraz na požadavek úcty k lidem, z jejichž peněz jsem placen.