18.6.2024 | Svátek má Milan


POLITIKA: Vnímejme, co říkají naši prezidenti

11.9.2015

Stalo se tradicí, že téměř cokoli řeknou Miloš Zeman nebo Václav Klaus, vyvolá internetovou a mediální kritiku. Když prezident Zeman řekl na adresu uprchlíků standardní věty „Nikdo vás sem nezval. A když už tady jste, musíte dodržovat naše zákony“, média psala o jeho netoleranci. Jeho předchůdce Václav Klaus napsal a veřejnosti předložil petici vyzývající vládu, aby ochránila vnitřní bezpečnost, trvala na dodržování smluv azylové politiky a nedopustila vznik chaosu, který v některých zemích v souvislosti s uprchlickou krizí již existuje. Myslím, že je to snad první petice, kterou Václav Klaus nejen napsal, ale i podepsal. Vnímám to tak, že Václav Klaus, který nemá moc možností jak oslovit národ, musí být velmi zneklidněn. Václava Klause podpořil mezi prvními právě Miloš Zeman.

Připomeňme si, že Miloš Zeman kandidoval na prezidenta jako velký zastánce Evropské unie. Od svého předchůdce se odlišoval zejména tím, že deklaroval vyvěšení vlajky EU na Hradě a horoval pro vstup naší země do eurozóny. A kde je pragmatik Zeman dnes? Eurofilové se pohoršují nad tím, že neposlouchá unijní rady ohledně svých zahraničních cest, společná měna není na pořadu dne a veřejně nesouhlasí s Bruselem v otázce kvót pro přijímání uprchlíků. Sám nerozumím Německu, proč otevřenou náručí masivně posiluje proudy běženců. Má-li to být odčinění německé „historické“ viny za druhou světovou válku, pak se jedná o další tragickou chybu.

Václav Klaus i Miloš Zeman, bez ohledu na dobro plynoucí z Bruselu, svými životními i státnickými zkušenostmi cítí, že tato uprchlická vlna může rozložit nejen Evropskou unii, ale i současnou Evropu jako takovou. Václav Klaus se odhodlal k první petici ve svém životě. Ví, že premiér Bohuslav Sobotka bude vystaven velkému tlaku ze strany Německa a Francie, aby ustoupil. Václav Klaus dobře ví, jaký tlak dokážou tyto země vyvinout, naposledy si to vyzkoušel při schvalování Lisabonské smlouvy. Ví, že Bohuslav Sobotka bude potřebovat obrovskou podporu veřejnosti, aby neustoupil z vládního stanoviska. Petice je jednou z možností, jak premiérovi tuto podporu poskytnout.

Autor je senátor