Pátek 13. června 2025, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Veřejné zdravotnictví není samoobsluha

diskuse (54)
Zavedení standardů ve zdravotnictví má svou logiku. Bylo by dobré vědět, na co všechno máme ze své pojistky nárok. Je určitě správné dostat z bohatých, kteří na to mají a chtějí si připlatit, nějaké peníze navíc. Jenže k ideálnímu stavu vede těžká cesta. Už dnes platí ve zdravotnictví standardy a nadstandardy - ne, že ne. Jednolůžkové pokoje za příplatek už dávno nemocnice mají. U zubaře je pak téměř všechno nadstandard. V praxi se vám nestane, abyste za návštěvu zubaře pár stovek nezaplatili.

Víte, jak nejlíp poznáte chudého člověka kdekoli na světě? Podívejte se mu na zuby. Chudí nemají děravé čelisti jen proto, že jsou blbci nebo se bojí zubaře. Oni na něj taky nemají, respektive když mají volit plnou tašku jídla nebo zubaře, zvolí raději jídlo. A tohle má další souvislosti - špatný chrup má vliv i na ostatní organismus, kdy se skutečně přímo podílí na vzniku kardiovaskulárních nebo infekčních chorob a kdy samozřejmě otevřené rány v ústech nebo paradentoza oslabují imunitní systém. Jsem laik, ale i jako obyčejný pacient mám silný pocit, že státu se úspora na nízkých standardech ve stomatologii nemůže vyplácet. Ušetřím pár stovek na ošetření chrupu, ale za pár let budu muset léčit postiženého člověka často za miliony korun.

Pan ministr zdravotnictví říká, že péče, kterou člověk dostává dnes, je standard, který se bude dále zvedat. A kdo chce, může si zaplatit dražší alternativu, která z medicínského hlediska nemá význam. Standardy budou určovat vyhlášky ministerstva zdravotnictví.

Jsem pro to mít možnost připlatit si něco nadstandardního - třeba aby mi jizvu sešili zlatou nití. Jen jsem proti, aby nadstandardem byla léčba na nejvyšší úrovni. V praxi nikdo z nás nepozná, co je nutné pro naše lepší zdraví. Možnost volby předpokládá, že se umím kvalifikovaně rozhodnout.

Souhlasím, že příplatek za robotickou operaci může být na místě - ale jen v okamžiku, kdy tato technika není zjevně třeba z ohledem na moje zdraví. Mladý člověk zřejmě ustojí bez potíží operaci skalpelem, pro starší ročník bude méně riskantní laparoskopie a člověk s nabouranou imunitou má třeba jedinou šanci přežít jen nejméně zatěžující robotickou operaci.

Tady je právě ono nebezpečí standardizace - jak plošně naordinovat standardy lidem, kteří se standardům totálně vymykají?

Zavedení standardů má přinést současné úplatky do zdravotních rozpočtů. V součtu se má jednat o částky relativně malé - celkem pan ministr čeká přírůstek do půl miliardy. Z pohledu rozpočtu to je málo, ale z mého pohledu to je suma vysoká dost, abychom nad ní vážně přemýšleli. "Halíře dělaj talíře," říkali kdysi veksláci na Václaváku. A shodneme se, že jistá komerce, služby za přímou úplatu mohou být přínosem. Otázka je, nakolik to zpomalí růst úrovně pro "standardní" pacienty. Je evidentní, že nemocnice budou preferovat výkony a služby za příplatek. Je to stejné jako u těch zubů - s rostoucím podílem nadstandardních služeb se bude zvedat motivace tyto služby preferovat a vnucovat lidem. Poroste také tlak politiků rozhodovat, co má a co nemá být standard. Poroste sociální napětí, protože mít lacinější, méně kvalitní léčbu je ponižující. V tuhle chvíli bych rozdělení na standard a nadstandard viděl jen v rovině doprovodných služeb - tedy v příplatcích za komfortnější hospitalizaci. Pokud jde o samotnou léčbu, musí být u každého z nás vybíraná ta nejefektivnější a nejméně riziková varianta. Je lákavé mít možnost připlatit si třeba na rychlejší operaci kloubu - jenže když většina začne platit, dostane se potom někdy na ty, co na příplatek nemají? Ti, kdo jsou ochotní za komfortní nadstandardy platit, navíc už mají možnost v soukromých zařízeních.

Veřejné zdravotnictví není samoobsluha, kde každý nakupuje podle své peněženky - je to jedno z mála míst ve společnosti, kde si musíme být rovni.

P.S. Pro ty, kteří se mnou nesouhlasí. Mám v současnosti těžce onkologicky nemocnou maminku a nedokážu si představit, že by nedostala nejlepší možnou péči, nehledě na to, jestli má peníze či nikoliv.

(Tento komentář jsem napsal pro server nasepenize.cz)

Převzato z Okamura.blog.idnes.cz se souhlasem autora

Aston Ondřej Neff
13. 6. 2025

Všechno, co stát staví, trvá dlouho.

Tomáš Vodvářka
13. 6. 2025

Staré české přísloví může mít i omezenou platnost.

Ivo Fencl
13. 6. 2025

Jsou rádce Jak psát. Proč nevytvořit jednou i radu Jak nepsat?

Alexander Tomský
13. 6. 2025

Pater Halík nejspíš podléhá schematickému pohledu na svět.

Lubomír Stejskal
13. 6. 2025

Vítaný hlas rozumu v méně srozumitelném světě.

tals Štěpán Ťalský
12. 6. 2025

Čeští fotbalisté do 21 let v prvním zápase na letošním evropském šampionátu podlehli obhájcům z...

Lidovky.cz, ČTK
12. 6. 2025

Nevšední incident se odehrál na tiskové konferenci americké ministryně vnitřní bezpečnosti Kristi...

fred Alfred Hostička
12. 6. 2025

Při protiimigračních nepokojích v Ballymeně a dalších severoirský městech se v posledních dnech...

Lidovky.cz, ČTK
12. 6. 2025

Letecké neštěstí v Indii má jednoho přeživšího, potvrdila spolčenost Air India. Na palubě stroje,...

berr Roman Berežanský
12. 6. 2025

Poslání dvou tisíc vojáků Národní gardy do Los Angeles bylo podle prezidenta Donadla Trumpa...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz