12.6.2024 | Svátek má Antonie


POLITIKA: V Senátu straší!

13.2.2010

Loni v listopadu mne zaskočilo velké množství senátorů, kteří hlasovali pro zestátnění veřejnoprávních médií jejich převedením pod kuratelu státního rozpočtu. Bylo mezi nimi nečekaně hodně zvučných a solidních jmen. Protože ale byli vesměs z jednoho klubu, měl jsem to za přechodné politické pominutí, jakkoli to pro mne zůstalo nejpitomějším nápadem loňské sezóny, který naštěstí neprošel.

V Senátu ale zřejmě něco není v pořádku, protože sotva po pár měsících přichází pro změnu místopředseda zahraničního výboru a klubu TOP 09 s nevídanou konspirativní teorií o spolupráci naší tajné služby BIS s ruskou tajnou službou FSB s cílem vytlačit z území našeho státu mladého Čečence, gruzínské nebo ruské státnosti. A senátor Štětina se vrhl do jeho ukrývání a boje proti rozhodnutí českého soudu a azylových orgánů s cílem odhalit mezinárodní špionážní spiknutí a pokořit českou azylovou legislativu a příslušné orgány, které již jednou zmíněnému mladému muži, avšak pod jiným jménem a identitou, azyl u nás odmítly.

Přiznám se, že některé výkony našich seniorních ústavních činitelů už mi hlava nebere. Mám za to, že změna azylové legislativy se snad dělá přímo v Senátu a zejména ve Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, jehož je Štětina místopředsedou, a nikoli kdesi na okraji Prahy, v úkrytu, leč před televizními kamerami. Nevím, zda Štětina touto svou aktivitou reprezentuje svůj výbor nebo politický klub, ale to opravdu nemají nic rozumnějšího na práci?

Za druhé, až dosud jsem měl za to, že se naše BIS a ruská FSB spíše vzájemně hlídají a přetlačují, FSB například naposledy silně ovlivňovala naše vnitřní rozhodování o americkém radaru. Ale že by se spojily zrovna proti senátorovi Štětinovi nebo jeho gruzínskému chráněnci, to by byla opravdu novinka. Zvláště pokud o tom ještě nejednal příslušný a kompetentní výbor senátu, což je opět výbor, jehož místopředsedou je právě pan Štětina. Informoval o tom kompetentní výbor poslanecké sněmovny? Mám být touto informací od pana senátora zneklidněn? Proč se s tímto hrozným spiknutím pan senátor pere tak osamocen? Neměli bychom mu nabídnout pomocnou ruku a ukrýt ho někam, kde by na něj spojené mezinárodní špionážní služby nedosáhly?

Závěrem ale vážně. Ponechávám stranou to, jak se dívat na člověka, který zavádí naše úřady, které již ho jednou odmítly, v omyl. Třeba opravdu jedná v tísni, jakkoli na to dostupná fakta neukazují. Kde ale legrace opravdu končí je, proč na něj senátor Štětina za těchto okolností ukazuje před televizními kamerami a pro případné nepřátele jej prostorově a časově alokuje a dekonspiruje. I legendárnímu komunistickému majoru Zemanovi by asi došlo, že stačí sledovat pana senátora a lze se k hledanému přímo dostat a zajistit jej. Proč tedy senátor Štětina hazarduje s bezpečností a životem svého chráněnce, pokud je přesvědčený o jeho ohrožení? Buď mu na něm ve skutečnosti vůbec nezáleží, nebo si z nás dělá legraci, a to právě on, místopředseda Výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnosti, placený z našich daní.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6 a autorově blogu na www.aktualne.cz