14.4.2024 | Svátek má Vincenc


Diskuse k článku

POLITIKA: Ukončí Babiš středověk v řízení státu?

Hlavním promarněným tématem voleb je neplodná diskuze jak řídit stát, kdo ho má řídit. Nejde o klišé typu malý, ale efektivní (ODS), fungující (ČSSD), dáme jej do pořádku (KDU), musí být pro lidi (KSČM).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 22.11.2013 14:46

Středověk?

Přirovnání dnešní doby ke středověku je hloupé i jako nadsázka. Pravdou ale je, že předvolební boj byl masmediálně zaměřen na dryáčnickou skandalizaci stran hájících naše národní zájmy a proto se zcela vyhnul všem našim skutečně důležitým tématům (prosperitou českých podniků, českých zemědělců, naší energetikou, zadluženým zdravotnictvím, důchodovým systémem, zpolitizovaným soudnictvím, zpolitizovanou kriminalizací politiky, darebáckou podporou OZE, Eurem, vstupem do fiskální a bankovní unie, cizími montovnami, cizími bankami - 300 miliardami Kč, kterými ročně dotují své mateřské firmy v zahraničí, ...).

Jisté je, že podivně (pravděpodobně zpočátku pomocí fondů KSČ a STB) zbohatlý, státní dotace vždy získávající a na nich závislý pan Babiš se na svůj vstup do politiky připravil velmi důkladně. Koupil si důležitá masmédia (kupodivu téměř bez odporu), celebrity, ekonomické poradce, naučil se působivě podbízivě vystupovat (mluví i o svých současných osobních slabinách) a nikdo by ho proto neměl podceňovat. Stejně jako např. B. Musolini, či předváleční komunisté mluví především o zkorumpovanosti, nevýkonnosti (užvaněnosti), složité problémy moderní doby nezvládající (zastupitelské) demokracii... a tak budeme muset doufat v neuvěřitelný zázrak, který by ho přeměnil v někoho jako byl Berlusconi, který svou zemi zachránil před naprostým politickým chaosem, způsobeným mocichtivou protikorupčním bojem (akcí "čisté ruce") se zaklínající "rudou" i zcela nevinné (pravicové) politiky bezohledně likvidující soudní mafii (viz např. úvahy pana Bělohradského).

To, že stoupenci (již v Antice historicky znemožněné) přímé demokracie očekávají, že tu "dřinu" spojenou s odpovědným vládnutím (zpracováním hory informací, absolvování nekončících porad, schůzí..) budou ochotni a schopni nést občané, kteří při tom alespoň občas projeví i státnický nadhled jsou buď podvodníci, nebo političtí hlupáci.

B. Rybák 22.11.2013 15:34

Dokončení

Až na zcela výjimečné situace jsou zcela postačujícími referendy volby, protože zahrnují celé spektrum problémů (nevytrhují tolik problémy z jejich souvislostí jako referenda.

Tolik omílané Švýcarsko má na federální úrovni zcela zablokovanou (volbami kvalitativně neovlivnitelnou vládu). Jeho obecní (kantonová) přímá demokracie vznikla v prostředí Kalvínského náboženského fanatismu, je výrazem hluboké nedůvěry v ostatní obce (etnika) a v dnešní sekulární době se jeho soudržnost (solidarita občanů se státem) opírá o s vysokou životní úrovní velmi spokojených občanů. Ta ale vznikla až ve dvacátém století(!!!) především jako důsledek praní většiny špinavých peněz mocných tohoto světa které (skrytěji) pokračuje díky referendy opakovaně schvalovanému zákonu o bankovním tajemství dodnes. Tento systém je naprosto neopakovatelný a nepřenosný a prosazovat ho v zemi, která nemá vlastní nezávislá masmédia, vlastní průmysl a je ve všech zásadních otázkách (souvisejících s "inkviziční" politickou korektností, zeleným a sociálním parazitismem,.. vázána pravidly "Bruselu" je naprosto nereálná pitomost.

Autorův "objev" že snaha lidovců o nápravu neúnosně amorálního sociálního inženýrství, které nutí občany aby podporovali více cizí občany než vlastní rodiče je sociální inženýrství je velmi demagogický. Obzvláště vzhledem k jeho přehlédnutí neo-socialistického sociálního inženýrství EU-hujerského, genderového, feministického, multikulturního, pozitivně diskriminujícího,...

P. Vaňura 20.11.2013 22:19

Adolf Hitler si zase myslel, že nejlepší je řídit stát jako

armádu, Fuhrerprinzip byl německé armádě vlastní (u nás se totéž nazývá "nedílná velitelská pravomoc").

Řízení státu se tak skutečně zefektivnílo ale když se ten nahoře dopustil zásadní chyby, nebylo síly, která by to zkorigovala.

J. Jurax 21.11.2013 0:48

Re: Adolf Hitler si zase myslel, že nejlepší je řídit stát jako

Kdežto naopak u nás, kdr nemáme ten führerprincip, když se i nahoře dopustí zásadní chyby, není síly, která by to zkorigovala.

Protože i když ti nahoře padnou, volby znamenají akorát rekorytarizaci - a ti noví a ti na ty nové napojení, ty nové platící a je na špagátcích vodící si musí taky nahrabat.

U Babiše je to akorát přímější - platí si sám sebe, ale politický podšprajc se mu pro jeho podnikání vždy hodil, hodí a hodit bude. Kdože to kdysi tvrdě tlačil, aby se začaly pohonné hmoty kazit jeho produkty? Teď bude mít to tlačení jednodušší ...

J. Urban 20.11.2013 16:50

Bože - už zase vzývání Babiše, coby spasitele -

úplný blahoslavený, později svatý Andrej!?! Kde bere autor proboha ten optimismus? Babiš bude hlavně rád, když se mu ten ansámbl nerozpadne jako VV, Zelení, DEU a jak se to všechno kdysi jmenovalo. To nepíšu, protože miluju odsčssdksčkdu1+2. To píšu, že reálně nevěřím, že by tento slepenec, vzniklý bez idejí a programu, jen jako protest (zcela na místě - beru!), mohl cokoliv zásadního směnit. Už vstupem do jakékoliv koalice a vlády se bude jeho vliv marginalizovat.

J. Boleslav 20.11.2013 16:03

Kolikpak asi Babiš za tento článek

autorovi zaplatil? Takovou snůšku nesmyslů a propagandy nějakého politika jsem už dlouho nečetl.

M. Kosejk 20.11.2013 13:09

hm...

Tak takovéhle články teď budou vycházet na Babišově dominiu (LN)?!

Babiš je týpek, který v koexistenci se systémem dokázal na systému pohádkově zbohatnout. A tomuhle týpkovi lidi uvěřili, že on s tím, co se tady 23 let dělo, neměl nic společného. Prdlajs - Babiš vyrostl na tom nejhorším z našeho systému - vylobbované výhody, zákony šité na míru Agrofertu, podnikání závislé na dotacích z našich daní, produkce jedovatého žrádla...

A navíc je to prostě bývalý komunistický papaláš, který za socíku dělal na pozici, která byla vyhrazena spolehlivým komunistickým kádrům, a na které na 100% musel spolupracovat s tajnými službami. A to o jeho morálce říká vše - prostě je to hajzl.

p.s. Ona snad některá politpcká strana tvrdí, že se chce zasadit o neefektivní správu státu? Já o takové nevím. Ale vím o jedné, která si myslí, že stát lze řídit jak firmu - a tomu já říkám propagace diktatury.

J. Urban 20.11.2013 16:52

Re: hm...

píšete to přesně

P. Čech 20.11.2013 10:39

A přesně o tom to je.

Konečně jeden článek, jehož autor pochopil, oč jde. O efektivitu řízení státu, jakožto instituce.Zákon o státní službě, jakkoliv je nutný, vyřešit situaci sám nedokáže.Pan Babiš má sice pravdu, pojmenovává neduhy a nešvary, chce je změnit, ovšem způsob, jak je změnit jaksi chybí. Že by si je, jako správný bussinesman, nechával pod pokličkou? Tím by ovšem šel sám proti sobě. Protipólem se zdá být hnutí Úsvit přímé demokracie, které zase  říká "jak". Zákon o obecném referendu bez výjimek, zásadní oddělení moci zákonodárné od moci výkonné a soudní atd. Pokud by se podařilo prosadit pouze tyto dvě věci, ostatní nutné a požadované změny by následovaly automaticky samy o sobě. Nějak mi to nejde dohromady. Pan Babiš přece musí znát základy taktiky, jinak by nemohl být úspěšným podnikatelem.  Má na dosah ruky to, čeho chce dosáhnout. Potřebuje k tomu však ústavní většinu v parlamentu. Mám za to, že ČSSD by se nebránila zákonu o obecném referendu, měla jej před časem ve svém programu. Taktéž se mu nebrání hnutí ANO. Pakliže by se podařilo přesvědčit KDUČSL o nezbytnosti jeho prosazení, ANO, KDUČSL, Úsvit a ČSSD by ve sněmovně diponovaly ústavní většinou 125 hlasů. Mohly by měnit, lépe řečeno revidovat ústavu. Toto , myslím, stojí za ustoupení ve věci daní socanům. Je nutno si uvědomit, že pokud by zde existoval zákon o obecném referendu, věci by se daly samy o sobě do pohybu. Výslednicí by mohlo být něco takového jako mají ve Švýcarsku.  Efektivní společenský systém, nezaložený na předpotopní moci politických stan, která za dobu své existence dokázala pouze své nedostatky. Ona totiž žádné klady nemá.

P. Vaňura 20.11.2013 22:16

Co Vy vůbec víte o Švýcarsku?

Švýcaři jsou neobyčejně ukáznění a schopní objektivního pohledu. A pokud se tam někdo dopustí nějaké "levárny," může to znamenat, že bude odepsán nadosmrti.

O občanství můžete žádat po 12 letech pobytu, doba do 15 let věku, nebo doba v manželství se švýcarským občanem se počítá dvakrát. Takže děti třeba občanství mají, ale rodiče ještě ne.  "Můžete požádat," o občanství ale vůbec neznamená, že na ně máte nárok. Musíte se "asimilovat" a o tom, nakolik jste asimilován budou rozhodovat Vaši sousedé. Pokud budete žít v menší obci, může se stát, že na to vypíší referendum.

Občan je "suverén" ale to, co si odhlasuje, pak bez námitek opravdu plní. Nějaké "vychcánkovství." podobné tomu našemu by tam patrně tvrdě narazilo.

J. Jurax 21.11.2013 0:59

Re: A přesně o tom to je.

Jděte už s těmi referendy někam - vzpomeňte případ Zwettendorf a vězte, že blbost odsouhlasená v referendu voliči neznalými problému a zmasírovanými propagandou blbostí zůstane. Akorát, jelikož je posvěcena hlasem lidu, není za ni nikdo odpovědný - to je princip kolektivní (ne)odpovědnosti - a lid za blbost nepotrestáte ani soudně, ani politicky. A rozhodnutí lidu se ani nesmí kritizovat, neboť onen lid jest nejvyšším suverénem.

Ano, samozřejmě si to ten lid odkašle sám - kdo jiný taky, že - ale neuvědomí si to. Protože člověk je občas génius, ale lid je blbý jak troky.

Dokazuje se to vždy při volbách, kdy zase uvěří, že tentokrát opravdu už konečně zvolil ty správné, co nebudou myslet na sebe, ale na republiku a její občany. A je pravidelně zklamán. Ovšem teď, tyhle volby už určitě - socani, ANO a flanďáci to napraví ...

J. Malá 20.11.2013 10:29

Neukončí,nezačnou li u sebe!!!

200 tzv. poslanců.! Každý z nich si ponechává své zaměstnání či podnikání. Zač tedy stojí jejich práce poslance?Je to pro ně jen vedlejšák a tak se k němu také chovají, výsledky postihují nás všechny.Každý poslanec má 2 a více asistentů, čili náklady 2 a více krát 27 tisíc na jejich platy.Nebylo by lepší volit schopné lidi, kteří se funkci chtějí věnovat naplno, než tyhle dementy?Poslanecké kanmceláře, ve kterých mnohdy po měsíce se neobjeví ani noha stojí 20 a více tisíc měsíčně-počítejte x 200- a mnohdy jsou zřizovány ve vlastních domech, ale prachy se samozřejmě čerpají. Cestovné až přes 30 tisíc i v případech, kdy jmenovaný už dávno bydlí v Praze, ale trvalý pobyt si nechal na Moravě. 17 tisíc za byt v Praze, když schůze trvá maximálně 8 dní v měsíci? Nebyl by levnější hotel nebo ubytovna jen na jejich pracovní dny?Skončí před Vánoci a prvně se sejdou někdy v únoru.Letní prázdniny delší než vysokoškoláci, Jsou léta, kdy schůze sněmovny proběhly za rok 50-60 krát.Řeknete výbory a podvýbory- ale jak se v nich pracuje, když některé= se za volební období ani nesešly? Hlavně že brali příplatky.!!!  Amnohé další.!!! Jsme zvědava, zda se někdy dočkáme toho, že účast na zasedání bude povinná a že poslanci budou její průběh sledovat ve sněmovně a ne v přilehlé hospodě, byť by tam jidlo a pití měli zadarmo!!!

P. Čech 20.11.2013 10:44

Re: Neukončí,nezačnou li u sebe!!!

Jó, vážená, k tomu chybí jediné. Prosadit program hnutí Úsvit přímé demokracie. Je k tomu nutná ona ústavní většina 120 hlasů ve sněmovně. Té ovšem nelze dosáhnout jinak než vytvořením koalice ANO, ČSSD a KDUČSL, podporované za příslib prosazení zákona o obecném referendu bez výjimek hnutím Úsvit.. Chce to jen trochu taktiky- viz můj příspěvek výše. Jde o možných 125 hlasů ve sněmovně. Bez nich to nepůjde.

M. Kosejk 20.11.2013 13:13

Re: Neukončí,nezačnou li u sebe!!!

Všechno tohle jsou drobnosti a maličkosti. Za naše poslance a senátory vydáme naprosto mizivé promile peněz proti tomu, kolik nám z kapes vytahuje podpora Babišova "řepkoidního" byznysu. A frekvence vykřičníků ve Vašem textu na tom nic nezmění. :)

J. Boleslav 20.11.2013 16:04

Re: Neukončí,nezačnou li u sebe!!!

Přesně tak.

P. Vaňura 20.11.2013 22:25

Re: Neukončí,nezačnou li u sebe!!!

Máte samozřejmě pravdu. Klidně by šlo zvýšit platy poslanců desetkrát, kdyby se ovšem mohlo současně zařídit, aby nekopali za nějaké kmotrovské lobby, ale za občany ČR.

Řada rozhodnutí parlamentu se jinak, než korupcí prostě vysvětlit NEDÁ!

J. Heincl 20.11.2013 14:30

Re: Neukončí,nezačnou li u sebe!!!

Představte si, že např. Švýcarsko nemá profesionální poslance. Parlament nezasedá permanentně, ale jen v případě skutečné potřeby při projednávání závažných záležitostí. Pokud by se tedy naši zákonodárci scházeli k jednání jen občas, bylo by to pro nás občany určitě lepší. Přinejmenším by totiž neměli tolik času na vykrádání státní kasy prostřednictvím zákonů..

J. Malá 21.11.2013 14:06

Re: Neukončí,nezačnou li u sebe!!!

Ani my jsme je "za komunistů" neměli.Je to Havlův zlepšovák. Znala jsme kdysi poslance- běžně pracoval V ČSAO /opravně aut(/ a jednou či dvakrát měsíčně zajel do Prahy na zasedání.Měl zadarmo vlak, oběd, - ráno z Ostravy Ostravanem ve 4 hod a o půlnoci byl zpět a další ráno v práci. Když jsem jej v tu dobu hledala, spoluzaměstnanci mně hlásili" zas je ta k..va v Praze". Jenže on, na rozdíl od  současných poslanců neměl žádné asistenty, žádnou kancelář, žádné cestovné, ale naopak povinnosti. Informovat o průběhu jednání  Místní národní výbor, Obvodní výbor strany a jednou měsíčně na veřejné schůzi s občany i voliče.A  ti jej mohli dokonce úkolovat stran řešení problémů v místě jejich bydliště.  A také to dělali.Takže zvolený se neztratil na 4 roky, ale musel makat - a zadarmo!!

J. Jurax 21.11.2013 1:02

Re: Neukončí,nezačnou li u sebe!!!

Jojo, ve zkratce pravíte, že naši volení zastupiči kulové dělají, ale prachy berou. A nenapadlo Vás, že je to dobře? Neboť kulové dělajíce míň toho zkurwí ...