1.3.2024 | Svátek má Bedřich


POLITIKA: Švejnar - borec nakonec

28.2.2008

Volby prezidenta dopadly podle očekávání a nedůstojné šaškování před a během první volby je již dnes zapomenuto a nestojí zato se tím vším již dále zabývat. Otevřeně říkám, že s ohledem na to, kdo byl Klausovi protikandidátem, dopadly velmi dobře.

Uměle vytvořený kandidát typu Švejnar 1.0, "vygenerovaný" Bursíkem a nakonec propelovaný Paroubkem po jistém bezradném váhání, zda nevynalezne jiného kandidáta, se prostě neujal a je to dobře. Obecně soudím, že i přes všechny nectnosti české politiky by bylo vždy lepší, kdyby kandidáty na funkci presidenta byli lidé, které jsou zde každodenně doma a především, aby si v naší politice odpracovali své. Považuji prostě za dobré a správné, že nezvítězil primitivní antiklausovský tah, v jehož vleku se vezl Klausův protikandidát. Je-li hlavní motivací kandidáta na presidenta jen být Antiklausem, tak je to trapně málo.

Pozoruhodné není po volbách ani to, jak neúspěch v úspěch očekávaně verbálně otočili Paroubek a Bursík, ani legrační poskakování snaživé školačky Jacques při první volbě a její hluboká ilegalita v tomto punktu po volbě, ale samotné chování Švejnara. Ten se nejprve hodlal vrátit do USA, nakonec se nevrátil, hodlá si oddychnout (chlapec se nám - na rozdíl od Klause - unavil) po těch prožitých hrůzách a nechá za sebe psát pitomosti do UPI. A hlavně, bude prý uvažovat o svém dalším zapojení do politiky. Vidím to takto: Švejnar je politický lenoch, jelikož je politicky bez chuti a zápachu nejen v USA , ale tady v republice už vůbec. Není a nebyl žádnou alternativou, žádnou změnou, žádným Kooh-i-noorem naší politiky ani světlem na konci tunelu v "klausovském evropském temnu".

Je to jen kluk z plakátu, uměle vytvořený kandidát, o kterém, jak soudím, neuslyšíme zase hodně dlouho jako i před tím, než byl postaven na podstavec kandidáta. Dokonce si myslím, že se nebude vůbec namáhat tady v republice "máknout" na poli politiky, aby ji konečně mohl pomoci kultivovat, jak se zaklínal. Nestane se zastupitelem v místě bydliště v ČR, ale možná, když mu to zase naservírují na stříbrném tácku, si to zkusí ve volbách do Senátu, protože je prostě takovým noblesním gentlemanem se stříbrnou lžičkou v zavinovačce, to vše ovšem za podmínky, že mu nabídnou servilně obvod, kde má šanci to klapnout. Spíše ale se dá očekávat, že zmizí z politiky tak, jak se v ní nakrátko objevil, a možná za pět let, když ho někdo pěkně poprosí a decentně opráší, se uvolí jít do toho znovu - otevřený, vstřícný k EU, takový nějaký jiný, noblesní, světa znalý. Jen nevím, čím se bude vymezovat, když už nebude mít proti sobě Klause, protože v těchto smutných volbách byl jen údajně tím "lepším".

Takže za pět let zase na Ydykseb, se Švejnarem 2.0 anebo raději bez.