Úterý 21. 5. 2024Monika polojasno10 °C

Diskuse k článku

POLITIKA: Strach z referenda?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

  • Příspěvků: 54
  • Poslední: 27.1. 2019 21:54
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
P. Grigar 26.1.2019 14:17

Re: To nejpodstatnější je O ČEM by se hlasovalo

.. nějak se d toho začínáte zamotávat. Vy jste se setkal s manželstvím, do kterého vstupovalo více osob současně? Snad někde v Africe?

D. Ondrejkovič 26.1.2019 14:32

Re: To nejpodstatnější je O ČEM by se hlasovalo

Já se nezamotávám - Vy se zamotáváte. Vy jste přeci jako první přišel s tím, že v manželství lze dojednat předmanželskou smlouvu. Pokud jste tedy mířil na srovnání s odchodem Británie z EU, tak jste to byl právě Vy kdo predikoval, že lze předmanželskou smlouvu sjednat i v polyamorickém vztahu. V podstatě jste teď dokázal, že to VAŠE přirovnání byla blbost....

P. Grigar 26.1.2019 14:44

Re: To nejpodstatnější je O ČEM by se hlasovalo

.. jednání Británie o brexitu bylo jednáním jednoho subjektu se subjektem druhým, a to s EU. Nevím, proč pořád na jedné straně spatřujete cosi víc.

D. Ondrejkovič 26.1.2019 14:53

Re: To nejpodstatnější je O ČEM by se hlasovalo

EU není unitární stát, ale něco jako konfederace (v širším slova smyslu, čili každý stát stále uvnitř EU má nějaké své zájmy). A v každém případě - EU byla poměrně jednotná, co se týká přístupu k dohodě s Británií.

P. Grigar 26.1.2019 15:03

Re: To nejpodstatnější je O ČEM by se hlasovalo

... stejně tak každý občan v rámci Spojeného království Británie a Severního Irska má své zájmy. V neposlední řadě pak psi, koně, kočky a Nessie.

Nazdar.

V. Braun 27.1.2019 21:54

Re: To nejpodstatnější je O ČEM by se hlasovalo

Nona rozdíl od EU se v Británii ty zájmy nějak nepodařilo sladit.

V. Kraus 26.1.2019 10:48

Já bych se referenda o vystoupení z EU bál

Nedělám si iluze, že "Češi i bodří Moravané a Slezané jsou v podstatě konzervativní". Stačilo by pár demagogů jako je Tomio Okamura a nějaké ty billboardy s hezkou fotkou Hradčan a českou vlajkou, k tomu úderná hesla "STOP diktatuře Bruselu! Volte svobodu!" a na průšvih je zaděláno. Spousta diváků různých reality-show a reklam na komerčních televizích by na to skočila. David Cameron si také myslel, že rozumní britští voliči přece nemohou s brexitem souhlasit - a doplatil na to. Kdyby czexit prošel, jeho příznivci by po referendu nadšeně vyšli do ulic a jásali: "Vybojovali jsme si svobodu". Jeho političtí zastánci by se pak ovšem nejspíše někde schovali podobně jako Nigel Farage a Boris Johnson - Tomio Okamura by možná utekl do Japonska.

Referendum o vystoupení z EU? NE, děkuji!

P. Portwyn 26.1.2019 11:45

Re: Já bych se referenda o vystoupení z EU bál

To je stejně zajímavé, že hloupí a zlí Češi v tom prvním referendu volili tak chytře a dobře... Asi nás EU zkazila, když před EU jsem byli lepší.

V. Kraus 26.1.2019 12:00

Re: Já bych se referenda o vystoupení z EU bál

Češi si v posledních volbách vybrali Zemana a Babiše. Takže asi zhloupli. Naštěstí je to jen na pár let, u referenda o vystoupení z EU by to bylo na hodně dlouho, možná i nafurt.

J. Jurax 26.1.2019 21:13

Re: Já bych se referenda o vystoupení z EU bál

Nojo, slyšel jsem i názor, jenž tvrdil, že zvolením Zemana a Babiše tuzemci konečně zmoudřeli ... ovšem byl to jistě názor hlupce, že ano ...

Já si Zemana a Babiše taky nevybral, nicméně celkem chápu, proč si je vybrali ti, kdož tak učinili, a proč jich bylo tolik.

P. Portwyn 27.1.2019 18:41

Re: Já bych se referenda o vystoupení z EU bál

Tvrdíte, že v EU někdo zhloupnul? Tomu nevěřím!

V EU jsou všichni chytří!

I. Širůček 26.1.2019 11:57

Re: Já bych se referenda o vystoupení z EU bál

To bude tím, že členství (vlastně v čemkoliv, nejen v EU) přináší zároveň výhody i nevýhody. Když nejsme členy, vidíme hlavně ty výhody - když jsme členy, vidíme hlavně ty nevýhody. A o tom to je! A především, nemělo by o ničem rozhodovat referendum, kde je rozdíl mezi ANO a NE nějakých pár mizerných procent. Má-li referendum rozhodovat o změně něčeho, mělo by ANO získat minimálně šedesát procent, jinak je to o houně...

V. Kraus 26.1.2019 14:30

Re: Já bych se referenda o vystoupení z EU bál

Ano, mělo by tam existovat nějaké kvorum, podobně jako při schvalování ústavních zákonů v našem parlamentu.

P. Grigar 26.1.2019 12:51

Re: Já bych se referenda o vystoupení z EU bál

.. pane Krausi, stačilo by přece v kampani před referendem předložit občanům relevantní argumenty, které by je přesvědčily o falešnosti tvrzení demagogů... a na krásný život v ráji EU by bylo zaděláno.

Z čeho můžete mít strach v případě referenda? Pouze z toho, že se svým postojem neuspějete a zvítězí postoj jiný? Připadá vám to nedemokratické?

Referendum o čemkoli? ANO, děkuji!

M. Vaněček 26.1.2019 14:10

Re: Já bych se referenda o vystoupení z EU bál

Jasně, zkuste předložit občanům relevantní argumenty, třeba v místní restauraci typu Severka. Spláčete nad výdělkem, protože tak asi polovina lidí slyší spíš na výkřiky do tmy á la Pitomio nebo Bureš. Naštěstí máme zastupitelskou demokracii a poslanci mají aspoň tolik inteligence, aby uměli přesvědčit lidi aby byli zvoleni, dojeli do Prahy a našli parlament atd... . Rozhodně jsou míň náchylní věřit kravinám než "moudrý lid". Není to nic moc, ale 1000x lepší než celé slavné referendum. Referendum - PROBOHA, NIKDY!

V. Kraus 26.1.2019 14:31

Re: Já bych se referenda o vystoupení z EU bál

OK!

J. Kanioková 26.1.2019 17:47

No jo, vy eurohujeři jste si EU zbožštili

a vnímáte jen klady, zápory ignorujete.

J. Jurax 26.1.2019 18:00

Ano.

"protože tak asi polovina lidí slyší spíš na výkřiky do tmy á la Pitomio nebo Bureš. " ... ovšem v případě referenda o vstupu do EU tohle jistě neplatilo, a na výkřiky do tmy byli tehdy jiní kofři ...

P. Portwyn 27.1.2019 18:49

Re: Já bych se referenda o vystoupení z EU bál

Máte pravdu, že komolit něčí jméno je trapné. Já nadávky typu "Pitomio" nepoužívám, i když jsem tohoto politika nevolil.

Nicméně pokud jsem to pochopil správně, měla by se zrušit demokracie?

V. Kraus 26.1.2019 14:28

Re: Já bych se referenda o vystoupení z EU bál

To, že bych se svým názorem v referendu neuspěl, to je to nejmenší. Děsí mne to, co by se odehrávalo po případném schválení czexitu - viz dnešní situace kolem brexitu.

P. Grigar 26.1.2019 14:58

Re: Já bych se referenda o vystoupení z EU bál

.. pánové, předem předjímáte následky něčeho, k čemu zatím nikde nedošlo, paušalizujete občany/voliče na úroveň jakési hospodské společnosti, snažíte se dehonestovat někoho, u koho nejste schopni nebo ochotni ani správně napsat příjmení, svůj postoj opíráte o inteligenci, kterou o současně upíráte svým potenciálním oponentům. Ta vámi uváděná "Severka"* je z vás cítit na sto honů.

* můžete upřesnit, kde se nachází, abych věděl, jak se vyhnout?

M. Vaněček 26.1.2019 22:35

Re: Já bych se referenda o vystoupení z EU bál

Nevím, kde žijete. Já v normální české vesnici a kromě fajn lidí mezi moje sousedy patří např. chlapík s zkamenělými játry od pití, dálšího nechtějí ani u dráhy, třetí se špatně pověsil a nechalo to na něm následky, a o některých "dámách" škoda mluvit. I to jsou občané - voliči a čím míň budou mít vlivu na můj osud, tím líp.

A co se týče výsledků, nic jsem nepředjímal. Stačí se podívat na Brexit nebo volbu našeho presidenta a úplně mi to stačí.

P. Grigar 27.1.2019 14:53

Re: Já bych se referenda o vystoupení z EU bál

.. to co popisujete, jsou bohužel ty temnější stránky demokracie, víte-li o nějakém lepším uspořádání, neváhejte a sem s ním. Pokud jde o předjímání následků či výsledků, psal jsem svou odpověď vám i p.Krausovi současně, tak se podělte. Žiju na moravské vesnici, situace obdobná té vaší, přesto nezoufám.

„Hloupost mnoha mužů a žen je tak velká, že je to neuvěřitelné. Jen tehdy, když je moc a kontrola v rukou několika málo vybraných a geneticky výjimečných osobností, zůstane společnost zdravá a silná.“

.. napsal kdysi Francis Galton, pravdivost svého tvrzení se pokoušel ověřit statistickým pokusem (odhad váhy býka) na venkovském trhu. Kupodivu odhad učiněný "hloupou masou" byl přesnější než odhad "elity", odchýlil se pouze o jednu libru ( 0,453 592 338 kg).

Váš názor na volbu presidenta, Brexit nebo sexuální zvyklosti ledních medvědů na Špicberkách, může být směroplatný pouze pro vás. Nemůžete ho vnutit ostatním, nemůžete ho povýšit nad názory jejich. Můžete v diskusi předložit své argumenty k posouzení. Nebo si najít stát, kde se hraje podle jiných pravidel.

I. Širůček 26.1.2019 17:26

Re: Já bych se referenda o vystoupení z EU bál

Hm, tak o čemkoli ... co takhle o výši daní?

P. Grigar 27.1.2019 15:13

Re: Já bych se referenda o vystoupení z EU bál

.. něco podobného už zkusili například ve Švýcarsku, týkalo se to naší obdodby koncesionářských poplatků za státní TV vysílání.. a masa rozhodla pro zachování stavu, ačkoli v zájmu každého je přece platit co nejméně nebo vůbec. Není dobré dělat blbce z každého, kdo má jiný názor.