10.4.2021 | Svátek má Darja


POLITIKA: Strach z referenda?

26.1.2019

Já bych se referenda, třeba i obecného, o mezinárodních otázkách nebál… Proč?
Češi i bodří Moravané a Slezané jsou v podstatě konzervativní. Než by se většina populace rozhodla ke kroku tak dramatickému, jako je odchod z EU a nebo NATO, potřebovala by si to pořádně promyslet. Zvážit výhody i nevýhody. Jistě, v naší zemi je početná skupina zastánců odchodu z EU, okamžitého a bezpodmínečného (podobně jako v Anglii). Otázkou ovšem je, jak je početná a kolik běžných občanů by tuto výzvu podpořilo. 

Myšlenka odchodu z EU v referendu by minimálně do léta určitě neprošla. Občané půjdou k volbám do EU a tipl bych si, že tentokrát bude účast vyšší než minule (18 %). Lidé budou logicky vyčkávat, koho evropské země do EU vyšlou a kdo stane v čele nejdůležitějšího orgánu, tedy Evropské komise. Dojde k nějakým zásadním organizačním změnám? Obrodí se EU a povstane jako bájný Fénix z vlastního popela? Pokud ano a dojde k nastolení demokracie bez přívlastků a zachování nezcizitelných práv jednotlivých národů, nebude jistě důvod EU překotně opouštět. Je možné, že za pouhý rok tu budeme mít plně jinou EU, bez Junckera, Mogheriniové, Avramopoulosovi a podobné chamradi. Pokud ne, a současný trend bude zachován, teprve pak bude logické o našem setrvání v EU uvažovat – a diskutovat. Pokud nám nebude nikdo diktovat, jaký máme zaujmout postoj k ilegálním imigrantům, a bude respektovat naše právo eventuální bruselský diktát odmítnou, a bránit se podobně jako Maďaři, pak není důvod k „czexitu“. 

Květnové volby budou velmi důležité. Občané si už mohli udělat vlastní obrázek, jak který z našich europoslanců v EU zastává zájmy naší země… a kdo naopak zastává zájmy své vlastní kapsy. Budeme mít tedy šanci buď jejich mandát prodloužit, anebo je z Bruselu vyhnat a poslat tam úplně nové lidi. (Já osobně bych poslal zpátky domů většinu našich „zástupců“ v EU.) Kostky budou vrženy, v tomto roce budeme rozhodovat i o našem budoucím osudu.

Zpět k referendu. Z výše uvedeného pro mě vyplývá, že není třeba se bát. Měla by to být spíše otázka parametrů. Snad není tak velký problém dohodnout se na číslech. Tak třeba stanovit potřebný počet podpisů pro žádost o místní referendum na 150.000 a pro „velké“ referendum na 300.000. Jako hloupý mi připadá požadavek, aby referendum bylo možné opakovat, na stejné téma, až po třech letech. Situace v Evropě je tak turbulentní, že se může radikálně změnit už po několika měsících.

Kritéria možného referenda je jistě možné po důkladné diskusi upravit tak, aby funkce státu nemohla být ochromena. Ale k tomu tady přece máme moudré muže ve Sněmovně i Senátu. Konečně, bylo by na místě přizvat k diskusi i skutečné odborníky. Máme jich snad dost.Deníčková soutěž: Vyhrajte kosmetické balíčky Linteo
Deníčková soutěž: Vyhrajte kosmetické balíčky Linteo

Opět tu máme pravidelnou soutěž pro ty, kdo rádi píší příběhy. Napište nám jeden během dubna. Tři z vás odměníme kosmetickým vybavením značky Linteo.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.