22.4.2024 | Svátek má Evženie


Diskuse k článku

POLITIKA: Srpen 1968 dnes

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Luboš 18.8.2008 22:01

něco k tomuto článku roku 1968

Pane Hvížďalo, jste nepochybně sečtělý muž a velmi chytrý. Nicméně, naprosto se neorientujete v dnešní době. Dnešním politikům vůbec nejde o vnistrostranické hádky či o mezinárodní postavení, ale pouze o svou vlastní korupci, o to, jak co nejvíce urvat pro sebe, a v tomto daleko překonávají tehdejší funkcionáře KSČ.

Jindra 18.8.2008 19:22

modré nebezpečí

Hlavně hrozí modrá totalitní strana. Ta má hodně společného s bývalou KSČ hlavně za normalizace. 

Jindra 18.8.2008 20:30

Re: modré nebezpečí

Omlouvám se za překlep. Hrozí oranžová totalita.Modra je barva svobody.

xxx Kubeš 18.8.2008 21:06

Re: Re: modré nebezpečí

Měl bys to v hlavě nějak srovnat, pakliže nejsi barvoslepý. Já bych to zjednodušil: jestli tady něco hrozí, pak je to Paroubek a spol.

brnak 18.8.2008 16:33

..je to v gebisu...

...bylo to holt pred tema 40 jarama v gebisu, a este to je!!!!

Malý Aston 18.8.2008 15:43

Rok 1968 jeden komouš proti druhému komoušovi!

Normální boj o koryta,kdy jedni chtěli nahorů a ti nahoře nechtěli jít dolů.Někdo do toho míchá Sovětský Svaz a jeho rakety ale to nic nemění na tom že před rokem 1968 tady vládli komouši,v roce 1968 tady vládli komouši a po roce 1968 tady také vládli komouši.A pokud by se celý systém neposral v Sovětském Svazu,vládnou tady pořád.A ten systém se posral z důvodů že nebyl životaschopný a nevím čemu věří dnešní komouši a komouši zalezlí v ČSSD.On ten systém fakt nikde nefunguje a nevěřím,že to komouši v roce 1968 mysleli upřímně a dnes jim absolutně nevěřím včetně Paroubka jejich druha v boji o moc.:-D

Franta 18.8.2008 20:41

Re: Rok 1968 jeden komouš proti druhému komoušovi!

Rád bych se dočkal seriózního životopisu kdo to byl Alexander Dubček - náš spasitel !!! - z jakých pocházel poměrů, jaké bylo jeho vzdělání, a hlavně co dělal v době 1948 - 1960, kdy komunisti tisíce lidí trápili v kriminálech a popravy za vylhaná obvinění byly běžná věc. Copak náš Alexander dělal??? Psal Miladě Horákové dopisy a bojoval za její milost ???? Tak co teda dělal??????

Jakub S. 18.8.2008 22:54

Re: Re: Rok 1968 jeden komouš proti druhému komoušovi!

Přece od puberty pomalu a cílevědomě s klapkama na očích postupoval po linii svazák - straník - funkcionář - krajský tajemní strany. Jeho rozhled byl "rozhledem" nejtypičtějšího profi partajníka, celoživotního aparátčíka! Nejposlušnějšího. Jeho výrok na ÚV v březnu 68: Súdruhovia - ja  n e p o z n á m  lepšiu stranu, ako je komuňisťicka - ! Bez mrknutí oka podepsal v srpnu 69 zákon o tvrdém postihu těch, co demonstrovali v jeho (blbci) jménu... V Trenčíně mají Univerzitu Alexandera Dubčeka. V čem jako si ho brát za vzor - ?

richard 18.8.2008 14:41

Jedna z pikantností

Pražského Jara, která později vyplula na povrch, je fakt, že Rusáci naléhali na Novotného, aby jim povolil vojsko a jaderné rakety v ČSSR, aby si tak uzavřeli NDR, Maďarsko a Polsko spolu s námi do strategického předpolí. Novotný je tvrdě odmítl, takže důvody Moskvy, proč ho neměli rádi a proč se objevil Dubček mohly být zcela prozaické již před Pražským jarem.

Dědek 18.8.2008 14:09

Poslední odstavec!

Je to tak. Nejdřív  pak rodina, kamarádíčkové pak partajní zájmy pak dlouho nic poté hromada hnoje a až za ní možná občané. Není tím míněna žádná konkrétní partaj protože jsou ve své podstatě stejné.;-(

janoryna 18.8.2008 13:00

nemůžu si pomoc, ale ta léta 0tá

byl na tehdejší dobu pokrok, ať v oblasti politcké nebo kulturní. Nakonec, umělci, filmy a šlágry z té doby jsou ještě po 40 letech stále ve fóru. a invaze v roce 68 bylo to nejlepší školení pro ty, kteří straně pomáhali v roce 1948 a 1953, aby jim spadly šupiny z očí.... pan kohout a pelikán jsou typickým příkladem.

Gregory 18.8.2008 13:07

Re: nemůžu si pomoc, ale ta léta 0tá

Přibližně po roce 1950 už komunistům  stejně nikdo ,jen trochu soudný nemohl věřit .

janoryna 18.8.2008 14:03

Re: Re: nemůžu si pomoc, ale ta léta 0tá

tak těch tehdy moc nebylo nebo pamatuješ opak ? neviděl jsi májové průvody plné odpůrců komunismu před rokem 1989 ?

Gregory 18.8.2008 16:23

Re: Re: Re: nemůžu si pomoc, ale ta léta 0tá

 Ti kteří nesouhlasili , nebo si jen dovolili se neangažovat byli v lágrech , v PTP , vystěhovaní a pod dohledem . Každé sebemenší vybočení znamenalo kriminál . Takže , viděl jsem mohutné průvody s prapory , ale skutečných zastánců KSČ tam bylo minimum .

bibabu 22.8.2008 8:45

Re: Re: Re: Re: nemůžu si pomoc, ale ta léta 0tá

mnozi  z nás tam v těch průvodech a buzeračkách byli spolu, nechat vystudovat děti, to byla perspektiva. Ti co tam byli s donucení, existence rodiny je u normálního člověka až na prvním místě, byli ti co pak dozrávali v papinovém hrnci. Všechno má svůj čas  i  společenský vývoj. Tragedie tohoto národa této země je, že ač malí, naše geopolitické položení bude vždy záměrem pro zíkání sféry vlivu na Evropu. Vědět kde patřit je důležitým instiktem pro naše přežití.    

M. Zima 18.8.2008 12:28

Evidentní nesmysl pane Hvížďala,

kdyby býval Dubček chtěl pouze vyměnit klany, jak píšete,

"Sám Alexandr Dubček se tedy po celou dobu tzv. Pražského jara soustředil hlavně na rozbití mocenského klanu Novotného a vytvoření si pevného mocenského svého klanu, a to byl hlavní důvod, proč musel skončit tak, jak skončil."

měl by vzhledem k neoblíbenému Novotnému dobrou šanci to ustát. On se ale nechal hnát médii k aplikaci demokratických mechanismů, jak potvrzují i jeho výroky, a to byl důvod invaze.

Jakub S. 18.8.2008 22:56

Tak! Pravda! Tak to objektivní člověk viděl už tehdy, v reálném čase.

Tino 18.8.2008 10:14

Straník = příslušník náboženské sekty.

Se stranictvím se to má stejně jako s příslušností k náboženské sektě. Náboženská sekta združuje věřící určitého druhu, vypláchne jim mozek a příslušník sekty nadosmrti slouží sektě. I při jeho vyloučení ze sekty dotyčný stále lne k ideálům sekty, trpí pak psychicky svou nezařazeností v sektě a případně hledá sektu náhradní, aby opět pro ni žil.

Stejný vzorec platí i pro příslušnost k politické straně, která nectí právo na samostatný názor k čemukoliv. Proto i dnes po 40ti letech od 68.r. můžeme sledovat jak z komunistické strany vyhození "oportunisté", později disidenti a ještě později "levicoví" politici, se stále vracejí do časů svého vyřazení z Komunistické Strany a hledají neustále nové a nové omluvy pro svou minulost. Hledají ryzost ideí komunismu, možnost alespoň spojení komunistických ideálů se socialistickými, hledají společný jmenovatel dobra, který by je vyvinil. Chtějí stále patřit do "partaje". Chtějí znovu prožívat to období štěstí prázdného mozku bez vlastní vůle, kdy se vše omlouvá pro "velkou" ideu strany.

Tak se paradoxně děje to, že touhou po lepší společnosti, spravedlivější, bohatší, se příslušníci "politické sekty" dopouštějí zrady na svých spoluobčanech, kteří sekty jakéhokoliv druhu nepotřebují k životu, kteří si chtějí žít a zodpovídat za sebe sami.

Táhněte už do (Y) s vaší potřebou politických sekt, nebo odejděte třeba za Ural. My potřebujeme dohody napříč politickými stranami, případně bez stran vůbec! Jinak se nám zhroutí nejen důchodové zabezpečení, zdravotní, ale i trhy práce a obživa celkově. My nepotřebujeme patřit do žádného direktivního spolku, my potřebujeme žít!!!

analytik 18.8.2008 11:08

Re: Straník = příslušník náboženské sekty.

R^VV>-

SelskýRozum 18.8.2008 16:32

Re: Straník = příslušník náboženské sekty.

R^ Už dlouho jsem se tu v diskuzi nesetkal s takovou inteligencí. Máte u mě bod!

Esmerald 18.8.2008 20:49

Re: Straník = příslušník náboženské sekty.

BRAVOOOOO !!R^

vajan 18.8.2008 8:16

1989?

Jaká potom byla role Václava H. v roce 1989, který se obklopil takovými borci, jakými byli Dubček,Čalfa a mnoho dalších? Není  to jen stálé pokračování jedné a téže politické reprezentace, bez ohledu na to co proklamuje ve svých prohlášeních? Je snad podstatný rozdíl mezi devastací mozků lidí v padasátých letech a současnou politickou praxí? Příliš mnoho otázek na to, aby se dala najít pravdivá odpověď. Tak snad za dalších 40 let.

Tino 18.8.2008 9:44

Re: 1989?

Buď úmyslně nebo z hlouposti nedokážete chápat složitost dějů.

Máte snad představu, že si vybral Havel politiky, osobnosti veřejného života, zástupce skupin lidí a pak s nimi obsadil veškeré posty ve vládě i parlamentu? Jste potrhlý vidinou možností lidí v politice. Kdyby to bylo tak jednoduché jak to prezentujete, dávno by byla celosvětová nadvláda jedince. Naštěstí to nejde ani náhodou, jen za použití vojenské a policejní moci.

Právě z takového marastu diktatury jsme se dostali v 90letech. Že na špici politiky byli nejen Havel, ale i Dubček, Čalfa a mnoho dalších, znamená pravý opak vašeho tvrzení.

To ovšem vy nepochopíte patrně ani za oněch 40let.

Felix 18.8.2008 11:53

Re: Re: 1989?

jj .. je to přesně jak píšeš .. lidi se nezbaví svých naivních úvah, že lze vše naplánovat, nalajnovat , konspirovat ... přizvat k tomu anděly z nebe .. tak, aby vše běželo v klidu a míru až na věky .. ;p)

bibabu 22.8.2008 8:56

Re: 1989?

Havel byl naivní levicový pábitel, na rebelanství postavil svou karieru. Mohl si to dovolit, neměl děti a měl Olgu, která ho vždycky podržela. Ti ostatní okolo něho, byli volnomyšlekáři a exibionisté, tento životní styl jim vyhovoval jak být "jiní". Kromě toho byla tato skupina držena finančně i i mediálně západem. Zkusit si rebelovat sám za sebe třeba v Ostravě, bez příslušnosti k chartě, zanmenalo likvidaci. A nemyslete si, že by takového provinčního rebela ta samovyvolená partička přijala. / žena postavila se proti vstupu spřátelených vojsk, v době normalisace, samoživitelka s dvěmi dětmi- rusáci ji zastřelili manžela, přišla o zaměstnáni,veterinářka, vystěhovali ji z dvojpokojového bytu, skončila na pohraniči, poklizela býky (VŠ), nakonec ji zavřeli na půl roku, děti ji odebrali.   

Niky 18.8.2008 4:59

Komunistickému vlastizrádci Z.Mlynářovi,

udělil V.Havel vysoké státní vyznamenání in memoriam.

Abonent 18.8.2008 4:29

Dopisy k oslavám 40.výročí Internacionální pomoci lidu ČSSR : Část 2.

Pražská redakce ITAR-TASS se rozhodla postupně uveřejňovat dopisy čtenářů, napsané u příležitosti nadcházejících oslav 40.výročí Internacionální pomoci lidu ČSSR. Dnes publikujeme druhý dopis.

M.Ř., nezaměstnaný (jméno pisatele je redakci známo). Dopis zveřejňujeme bez jazykových úprav :

Já řeknu co můj táta řikal celej život. Vy Rusáci jste vocaď neměli vodcházet kdyš jste tady v 45-tým uš jednou bili. Kdyby jste tu zůstali jako ve všech vostatních zemích tak by jste nemuseli sem zase fofrem ve 68-tým přiject. Táta se uš bál že přijdou ty židáci co jim před válkou patřila ta naše vila a budou jí chtít vrátit. Řek že to rači zapálí neš by to vracel. Protože pracující má taky nárok na vilu né. I když si buržousti myslej že jen voni maj nárok páš sou študovaný a člověk má jen 3 měšťanky řikal táta. Ale po válce dostal vilu za zásluhy páč uš v květnu založil buňku Strany a vyháněl Němčoury z jejich domů. A pak byl u Bezpečnosti dlouhý léta neš šel do fabriky jako náměstek. A ve 68-tým se začal bát že my Straníci přijdem vo všecko. Eště že jste přijeli v čas tak táta moch pak dělat ve fabrice i řiditele neš šel do důchodu.

Ale jak jste vodešli v 91-tým tak bylo zle. Proč jste zasejc vodešli ? Přišly za náma (jako za mnou a ženou) ňáký advokáti ať prej vrátíme vilu židákům. Nic sme jim nedali páč nedostali vobčanství páč to byli taky němčouři. Ale stejnak to bylo blbí to pomyšlení že by jsme měli vracet naši vilu. Tak by jste měli zasejc přiject co nejrychlejc. Dyš tu budete vy Rusácí tak žádnej židák nebude chtít aby jsme mu vrátili vilu. Tak aš vyřídíte ty gruzíni a ukrajinu tak přijeďte. Moc vás potřebujeme.

Gregory 18.8.2008 5:59

Re: Dopisy k oslavám 40.výročí Internacionální pomoci lidu ČSSR : Část 2.

Zdá se mi to až trochu moc debilní , ale kdyby byl pod tím podepsán  " hrad " tak bych tomu snad i věřil .

ceskej Honza 18.8.2008 9:51

Re: Re: Dopisy k oslavám 40.výročí Internacionální pomoci lidu ČSSR : Část 2.

Zdá se mi to také az príliz debilní, ale po nekolika návstevách místního hostince a po seznámení se s nekolika sousedy ,(jezdím na chatu do Západních Cech), potvrzuji z vlastní zkusenosti, ze podobní pisatelé nejenom ze existují, ale je jich na Ceské vesnici úzasná vetsina !!:-(

Gregory 18.8.2008 9:58

Re: Re: Re: Dopisy k oslavám 40.výročí Internacionální pomoci lidu ČSSR : Část 2.

No já nevím . Mám chalupu na Vysočině a takového dementa tam opravdu neznám . Tím netvrdím , že tam nejsou . Když tak čtu některé příspěvky , například včera ,tak bych snad opravdu věřil všemu .