3.3.2024 | Svátek má Kamil


POLITIKA: Salto mortale

17.9.2009

Tak nám zabili předčasné volby... chce se parafrázovat a slzet přitom. Ne štěstím, ani smutkem, spíše ze zoufalého smíchu. Jiří Paroubek - a říkám to od samého počátku jeho raketového nechtěného nástupu do vrcholné politiky - je tragická postava, bezskrupulózní prospěchář a bezzásadový politik. Tedy není bezzásadový úplně, protože ctí jednu zásadu: "Hlavně, aby to vyhovovalo mně." Potud pardon.

Co předvedl v úterý, se nedá ničím odůvodnit, rozhodně ne tím, co uvedl jako oficiální důvod. Dohoda o předčasných volbách byla zásadní dohodou a jediným rozumným řešením situace, do které dostal tuto zemi Paroubek spolu se zásadovými žabičkami zelenými. Svržení vlády je legitimní prostředek politického boje a možnost, jak míchat karty, nutnost však z nastalé situace vyjít v co nejkratší době je však povinností. Paroubek poslal celou záležitost do kytek a pokud si myslí, že vypadá jako odpovědný státník, tak se velmi mýlí. Vypadá jako břídil, jak správně píše slovenský tisk, a také jím definitivně je. Kdo není určen k odmaštění, odmaštěn nebude, i kdyby chodil pořád v růžovém.

Soudím, že jediným důvodem je, že s ohledem na preference "hrozilo" paroubkovcům vítězství v předčasných volbách s jedinou možností vládnout potichu s bolševikem, který se na to jen třese, jak svědčí Falmerův ovárek, a denně muset dělat přesně opak toho, co dovedou socialisté - šetřit, brutálně snížit výdajovou stránku státního rozpočtu, propouštět ze státních služeb, příliš nezvyšovat daňovou zátěž, aby nebyla ohrožena spotřeba a daňové výnosy v krátké budoucnosti, chovat se efektivně při vynakládání peněz ukradenými daněmi z kapes danových poplatníků, přestat prokrmovat dávkami tu nejméně kvalitní část populace, která je tak ráda volí na snadný život bez práce s daní jiných, nepřikrašlovat čísla a nelhat o tom, kam až dovedla rozhazovačnost politiků finance této země.

Dovede si snad někdo představit Paroubka, jak toto oznamuje, a Sobotku, jak škrtá? Ale upřímně, dovede si někdo představit, jak začou politici bez ohledu na stranickou příslušnost omezovat své požadavky a stavební lobby na státních zakázkách liniových staveb začně nabízet poctivé ceny obsahující přiměřený zisk, a přitom zajišťující kvalitu? Ne, to nedovede nikdo z nich, myslím, že ani modří to nebudou umět. Může to udělat Fischer a jeho lidé. Paroubek a ostatní kluci, co spolu chodí, budou házet trochu do toho procesu vidle, tvářit se, že s bolestí v srdci to nyní musejí dopustit, aby až si to rozdají po řádných volbách v r. 2010, v době, kdy budou veřejné finance z nejhoršího vevnitř, se zase pustili do rozhazování. Nic jiného nedovedou a nezasloužejí si být voleni. A takto my tady žijeme.