14.4.2024 | Svátek má Vincenc


Diskuse k článku

POLITIKA: Referenda s rozmyslem

Předseda vlády a ODS Petr Nečas chce referendum o nahrazení koruny eurem. Předseda vlády a britských konzervativců David Cameron odmítl referendum o vystoupení Británie z EU, které prosazovali poslanci z jeho strany. V opozici Cameron veřejně sliboval referenda o Lisabonské smlouvě a každém dalším předávání pravomocí z Británie orgánům EU.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kusý 12.11.2011 17:05

Já když se rozhlédnu, mám pocit, že někteří

z těch, kteří by měli rozhodovat v referendu, patří spíš do blázince, než k volební urně.

P. Fiala 12.11.2011 16:48

Zvýšení kvality demokracie v ČR

""Referenda nejsou všelék, ale dobře provedená (viz výše, dobře položená otázka, spojení více témat/referend) mohou pomoci snížit odcizení lidí k rozhodování politiků a vrátit diskuzi o zásadních otázkách do společnosti. Vláda i opozice mají v programu zakotvení obecného referenda v právním řádu ČR, to by se však nesměly bát hlasu lidu.""

Citované "Vláda i opozice" - to jsou větší politické strany, které mají moc výkonnou (s návrhy na moc zákonnodárnou) a též drží moc zákonnodárnou. Není zde řádná kontrola již asi 10 roků. Demokratické dění mimo město Prahu, jako by neexistovalo.

Část občanů si prosadila politiky nového stylu ze strany Věci Veřejné a mohli jsme sledovat v přímém médiálním přenosu ten lítý boj pro jejich zničení a vyloučení z politické scény.

Institut REFERENDUM dle Švýcarů je pro ČR řešení, v době kdy největší politické strany nereflektují občanská žití a politikaří ze svých sekretariátů, nehledě na ekonomickou i jinou mocenskou korupci - "demokracie" pro ně moc neznamená.

Přitlačme ty naše politiky z větších stran! Volby parlamentní se konají minimálně každé 4 roky.