24.1.2021 | Svátek má Milena


Diskuse k článku

POLITIKA: Pseudopodnikatelé a paraziti

V naší zemi působí cca 570 tisíc OSVČ, pro které je tato činnost hlavním zdrojem obživy, a dalších cca 400 tisíc vedlejších, tedy takových, kteří si omezeným provozováním živnosti jen přivydělávají.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 20.6.2017 23:58

Nic proti živnostníkům

V tabulce odvodů je zásadní chyba - totiž - zaměstnanec musí svou prací vydělat i na ty částky zdravotního a sociálního, které "za něj" platí zaměstnavatel. Mzdové náklady na něj jsou superhrubá - což by asi tak odpovídalo zisku OSVČ po odečtení nákladů. Ta chyba je napravena druhou tabulkou - a z ní je patrno, že za stejných podmínek zaplatí zaměstnanec na pojištěních 152 440, kdežto OSVČ jen 72 332.

Kdyby zaměstnanec nevydělal - stejně jako kdyby si nevydělal i na svou dovolenou a nevytvořil rezervu na případnou nemocenskou a odstupné, bude na něm zaměstnavatel tratit a propustí ho. Takže zaměstnavatel tyto skutečnosti zohledňuje při kalkulaci mzdy. Samozřejmě zjednodušuju, ale princip je jasný.

Skutečnost, že sumy pojistného jsou děleny na dvě částky je jen hra s čísly - stejně ty prachy zaměstnanec ani neuvidí, neboť je zaměstnavatel přímo odvádí státu (a účetní, která to fyzicky dělá, je režijní zaměstnanec - a na režie musí zaměstnanec vydělat svým dílem taky - je to podobné, jako když si OSVČ platí účetní, akorát to není tak patrné). Zjednodušeně je třeba říct, že firma nemá jiné prachy, než které vzejdou z prodeje zboží či služeb, které poskytuje (pomineme-li dotace).

Ergo - zaměstnanec zaplatí na dani i pojistném za sumu vydělanou prací tolik co OSVČ - sazby jsou stejné ovšem s tím, že vyměřovacím základem pro odvod pojistného u OSVČ je 50 % příjmu z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti - tedy POLOVINA - po odpočtu výdajů vynaložených na jeho dosažení, zajištění a udržení. Zaměstnanec má vyměřovací základ hrubou mzdu, která je ovšem rovna superhrubé/1,34; jelikož superhrubá je jistým ekvivalentem zisku OSVČ, plátí zaměstnanec vlastně z vyššího základu. Kdyby se zavedla místo hrubé superhrubá - tak by se jednak dosáhlo Sobotkou slibovaných 40 000 mzdy (to by bylo dnešních cca 29 000 hrubé) a sumy pojistného by platil zaměstnanec, takže by nikdo nemohl tvrdit, že je "za něj" platí zaměstnavatel (dokonce "ze svého", jak se lze občas dočíst).

L. David 20.6.2017 20:38

Pokud bychom měli v našem protektorátu skutečnou demokracii,

hledal by si už dnes ten nějaký parazit Štěch registraci na Pracovním úřadě.

Běda zemi, které vládnou zpupní idioti ! ! !

M. Prokop 20.6.2017 22:42

Re: Pokud bychom měli v našem protektorátu skutečnou demokracii,

Tak to je omyl. Štěk byl zvolen demokraticky, dokonce ve většinové, byť dvoukolové volbě.

Blbci jsou jeho voliči.

J. Kratochvíl 20.6.2017 15:31

Odmítám demagogii antištěch jaká je předvedena v článku

Článek je třeba odsoudit už jen z toho důvodu, že rozděluje společnost mezi tzv. podnikatele versus zaměstnance a to je ta největší sprostota jaké se autor a jemu podobní dopustil.

Společnost potřebuje podnikatele a také zaměstnance a není možné povyšovat jednu skupinu nad druhou, jak to dělá autor článku a jeho podporovatelé.

Profese, které autor vyjmenoval mají jedno společné mimo základní vyučení tak k vykonávání není potřeba žádné další vzdělání a své povolání tedy mohou vykonávat a brzy po ukončení základního vzdělání, samostatně(zedníci, instalatéři atd)k výkonu nepotřebují drahé zařízení a přístroje a přípravky.

Na rozdíl od profesí,na které je potřeba se připravovat mnoho let studiem vysokých škol technického nebo přírodovědného zaměření. Lékaři, technici, konstruktéři, projektanti, vědečtí pracovníci, ale i mnohé dělnické profese, řeší problémy o kterých se autorovi a jeho zdejším přicmrndávačům ani nezdá a jejich kvalita a nezastupitelnost je také úměrná délce praxe po kterou své povolání vykonávají, ve srovnání tzv. pseudopodnikateli a parazity o kterých hovořil pan Štěch nebo Mládek.

Myslím, že nejen Marxisté dělili společnost na třídy a vyvolávali třídní boj, ale článek ukazuje, že i jejich odpůrci primitivní antikomunisté se chovají stejně.

V. Kain 20.6.2017 15:46

Re: Odmítám demagogii antištěch jaká je předvedena v článku

Kratochvíle, jak je vůbec možné,že takový patologický pitomec jako jste vy běhá normálně na svobodě? Tak ono řemelslníkům stačí po celý život jenom vyučení a ke své práci nepotřebují drahé přístroje a různé speciální nářadí?Myslím že je marné takovému volovi jako jste vy něco vysvětlovat.

L. Novák 20.6.2017 16:27

Re: Odmítám demagogii antištěch jaká je předvedena v článku

Přesně tak!

J. Kratochvíl 20.6.2017 16:28

Re: Odmítám demagogii antištěch jaká je předvedena v článku

Na tom vašem tvrzení něco bude. Mezi řemeslníky platí pravidlo, čím hloupější a nešikovnější řemeslník tím potřebuje dražší nářadí. To bude asi váš případ. Burane

J. Kanioková 20.6.2017 16:30

Jste trapný..

J. Kratochvíl 20.6.2017 16:32

Re: Jste trapný..

A co jste vy, Kanioková!

J. Kulheim 20.6.2017 16:41

Re: Odmítám demagogii antištěch jaká je předvedena v článku

Vy jste řemeslník, pane Kratochvíle?

V normální společnosti jsou lidi placeni za práci, která produkuje výrobky nebo služby, které jsou na trhu prodejné.

Za to, že má někdo vysokou školu a řadu titulů, nikomu nikdo nic nedá, pokud se nejedná o práci, která je občanovi k užitku. Předpokládám, že častěji budu potřebovat odborníka na topení než filosofa.

J. Kratochvíl 20.6.2017 16:52

Re: Odmítám demagogii antištěch jaká je předvedena v článku

Je vidět, že vy jste kolem školy ani nešel natož kolem nějaké univerzity. Jinak byste si musel všimnout, že těch filosofů ty univerzity zase tolik neprodukují, aby se o tom muselo diskutovat.

Myslíte, že např. leteckou výrobu, jaderné elektrárny, dopravní prostředky atd. produkují topenáři nebo zedníci nebo dokonce chcete tvrdit, že jste nikdy neseděl v letadle ?

Podle vašich příspěvků se ani to nedá vyloučit.

J. Brunner 20.6.2017 17:11

Re: Odmítám demagogii antištěch jaká je předvedena v článku

Proti inženýrům, projektantům a konstruktérům nikdo nic nemá a letadlo či raketu nakonec do reality postaví v podstatě řemeslníci. Přeji Vám potopu v bytě a neschopnost najít rychle řemeslníka.

J. Kulheim 20.6.2017 17:24

Re: Odmítám demagogii antištěch jaká je předvedena v článku

Pane Kratochvíle, děláte z řemeslníků lidi podřadné kategorie. Přitom jsou to lidi bez kterých by to nešlo. Zedníci, vodaří, tesaři atd jsou pro život každého nepostradatelní. Když potřebuji opravit střechu, tak je mi odborník výrobu energie z jádra k ničemu.

Troufám si říct, že pro takového jako jste vy, je zatlučení hřebíku těžko řešitelný problém. Jinak řečeno nevíte o tom nic.

Ještě bych vám chtěl sdělit, že jste mimořádné, tupé a nevychované hovado.

J. Kratochvíl 20.6.2017 17:30

Re: Odmítám demagogii antištěch jaká je předvedena v článku

Nápodobně.

To víte každý si hájí svoje bydlo, ale myslel jsem, že doba kdy se vzdělání za nic nepočítalo nebo naopak všude se prosazoval dělník a kdo je víc, už je za námi. Ano v tom jsem se mýlil.

J. Kulheim 20.6.2017 17:41

Re: Odmítám demagogii antištěch jaká je předvedena v článku

Ano, mýlil jste se. Potřební jsou řemeslníci i lidé vzdělaní. Samotné vzdělání od blbosti nechrání. Vzdělaný domýšlivý blb, je velmi nebezpečný.

L. Novák 20.6.2017 19:24

Re: Odmítám demagogii antištěch jaká je předvedena v článku

A jak vidno na Kratochvílovi, nevzdělaný ... je ostatním k smíchu a hloubka jeho blbosti vyvolává údiv.

J. Kanioková 20.6.2017 16:29

Souhlas :)))

M. Prokop 20.6.2017 22:44

Re: Odmítám demagogii antištěch jaká je předvedena v článku

A OSVČ jsou i velmi vzdělaní lidé, na rozdíl od bolševíka Kratochvíla.

M. Vondráček 20.6.2017 16:46

Re: Odmítám demagogii antištěch jaká je předvedena v článku

Pane Kratochvíle, Vámi prezentovaná logika nasvědčuje tomu , že jste blondýna :-)

J. Kratochvíl 20.6.2017 16:56

Re: Odmítám demagogii antištěch jaká je předvedena v článku

Vámi prezentovaný příspěvek nasvědčuje tomu, že jste šedivý hňup.

L. Novák 20.6.2017 19:27

Re: Odmítám demagogii antištěch jaká je předvedena v článku

Tak, stranický úkol už máte splněný, představil jste nám myšlení typického voliče komunistů (jedno zda z ČSSD nebo KSČM), a teď už táhni k čertu, ty dobytku! ;-)

P. Urban 20.6.2017 17:08

Souhlasím,

že společnost potřebuje drobné podnikatele i zaměstnance a není dobré povyšovat jedny nad druhé. Možné to bohužel je, jak ukázal pan Štěch.

Pokud se ovšem tohoto hříchu dopustil pan Polák, pak by mě zajímalo kde konkrétně. Nemohu takovouto pasáž nikde najít. To znamená, že jeden z nás ten článek pořádně nečetl.

J. Kratochvíl 20.6.2017 17:21

Re: Souhlasím,

Pan Polák, se bohužel, tohoto hříchu dopustil, tím ,jak vyjmenovává profese a jak dokazuje jak to mají těžké, co musí ještě stačit mimo svou práci. A já zas mám zkušenost, že je jen minimum řemeslníků-podnikatelů,kteří pro mě něco udělali a dali mi na to fakturu a proti těm se vyjádřil pan Štěch a naopak se o nich nezmiňuje pan Polák. Hned se pozná řemeslník- zaměstnanec, který vám tu fakturu opravdu vydá. Na tom si stojim i když mi zdejší diskutéři budou nadávat.

P. Urban 20.6.2017 17:41

Takže jestli Vám dobře rozumím

pokud napíšu, že práce v dole je těžká nebo něco o problémech matek samoživitelek, pak to znamená, že horníky a matky samoživitelky VYVYŠUJI nad ostatní lidi.

Vaše námitka o (ne)platičích daní je sama o sobě správná, pokud hájíte pana Štěcha. (S dodatkem, že politik by si měl dávat zatraceně dobrý pozor, aby se nevyjadřoval způsobem, který umožňuje takovéto zjednodušení.) Nijak ale nevysvětluje, proč by dokazování problémů těch či oněch mělo znamenat jejich vyvyšování nad ostatní nebo vyvolávání vzájemných konfliktů. Ve skutečnosti je článek psán tak, aby konflikt vyvolaný panem Štěchem spíše tlumil.

F. Doušek 20.6.2017 22:24

Re: Odmítám demagogii antištěch jaká je předvedena v článku

Hlupáku, dělí Štěch.

P. Han 21.6.2017 0:00

Re: Odmítám demagogii antištěch jaká je předvedena v článku

V článku se popisuje, co dělá Štěch. Případně vy, blbe.To rozdělování je právě vaše parketa.

J. Jurax 21.6.2017 0:04

Re: Odmítám demagogii antištěch jaká je předvedena v článku

Ale kuš - s Vašimi závěry nelze souhlasit. A to se vyjadřuju velice diplomaticky.

A to nejsem živnostník, nýbrž celoživotní zaměstnanec ve vývoji software - a připravoval jsem se kdysi dávno na to mnoho let studiem vysoké školy přírodovědného zaměření - specielně matematiky.

R. Neveselý 20.6.2017 15:14

Pro Z. Frys - odpověď

Autor: Z. Frys Datum: 20.6.2017 14:15 "Proč si myslíte, že by to bez státních zaměstnanců nešlo?"

Protože učitelé, policie, armáda, sociálka, úřady práce, finanční úřad atd. Jde samozřejmě o množství a kvalitu, leč bez výše jmenovaných by nikdo nemohl podnikat v malém ani ve velkém.

R. Neveselý 20.6.2017 15:16

Re: Pro Z. Frys - odpověď

Ještě soudci, zákonodárci a našlo by se ještě mnoho dalších státních zaměstnanců, bez kterých by to nešlo. Bez prezidenta by to ovšem šlo docela dobře, to s vámi souhlasím.

J. Pernica 20.6.2017 15:28

Re: Pro Z. Frys - odpověď

Učitelé - soukromé školy to řeší.

Sociálka jde zrušit úplně - rodina je základ státu a ta se v první řadě postarat o své členy. Je to levnější a efektivnější. V případě nouze nejvyšší nastupuje obec s obecní pastouškou Finanční úřady lze zrušit také -. obecní daně to řeší velmi snadno a podstatně levněji. A dalo by se takto pokračovat.