16.6.2024 | Svátek má Zbyněk


POLITIKA: Poločas rozpadu

6.11.2015

Před dvěma lety jsem na Neviditelném psu uveřejnil článek Sázka na rozpad. V článku publikovaném před parlamentními volbami jsem nabídl sázku, že se hnutí Andreje Babiše rozpadne. Bez mučení přiznávám, že jsem se tehdy na podzim 2013 mýlil. Domníval jsem se, že se hnutí složené z náhodně posbíraných osobností a zaměstnanců Agrofertu rozpadne a že poslanecký klub se promění v nevypočitatelné skupiny různých zájmů. Jak jsem se mýlil. Velmi jsem podcenil sílu vůdce – Andreje Babiše - a jeho schopnost držet všechny ovečky pohromadě v jednom houfu. Moje tehdejší úvaha se ukázala jako chybná.

Ovšem ne tak docela. Stačí shlédnout z výše parlamentní politiky na komunální sféru, kde stejně jako v parlamentních volbách ANO uspělo, a ukazuje se, že lidé ANO jsou nejméně vypočitatelnou a nejméně stabilní součástí jakékoliv koalice. Prahu nebudu zmiňovat, ale ANO se hroutí, kam se podíváte. Nyní naposledy v Hodoníně. A předtím v Opavě, v Praze 5, ve Frýdku-Místku, v Mostě již před časem, v Karlových Varech, v Brně se odvolávají náměstci, v České Lípě se proměnila koalice s ANO. Stále to není všechno. V Ústí nad Labem a v Českých Budějovicích přímo ANO zařízlo svého primátora. Slušný výčet na hnutí, které nedělá politiku, ale maká.

Problémem je nejen nedostatečná znalost a schopnost komunálních politiků ANO zvládat nové role. To by se konec konců mohli časem naučit. Hlavním problémem je, jak se různorodé a vlastně neznámé hnutí prezentuje. Uměli byste zařadit ANO na pravolevé škále? Myslíte, že ANO je spíše liberální nebo více konzervativní? Já netuším, kam mám ANO řadit. A zjevně to ale nevědí ani jeho komunální politici. Preferujete-li spíše sociálně zaměřenou politiku s důrazem na roli státu, budete naplňovat svoje ambice v ČSSD, stýská-li se někomu po totalitě a teroru, vstoupí do KSČM. Když se díváte na svět optikou ochrany přírody, tak budete nejspíše u zelených, křesťanské hodnoty můžete v politice uplatnit u KDU-ČSL, více liberální pohled na svět každý asi hledá například u TOP, konzervativní hodnoty a důraz na individuální svobodu vás nejspíše dovede k ODS. Co ale reprezentuje ANO? Jaký pohled na svět má spojovat členy tohoto hnutí? Trochu se mi příčí napsat, že je to jenom prostá touha po moci, a stále doufám, že se ANO vyprofiluje a najde nějaký vlastní politický názor, který bude hájit.

Teprve poté, co ANO najde svoji niku na politické scéně, začnou se k němu hlásit lidé, kteří mají chuť a sílu se politicky angažovat a kteří budou naplňovat takto definované politické cíle. Potom bude kandidáty ANO spojovat jeden obecněji formulovaný společný pohled na svět a snad nebude docházet k takovým turbulencím. Obávám se ale, že ANO žádnou svoji politickou niku, směr nemá, nehledá a neformuluje. Proto zcela zákonitě, jakmile je ruka protektora a majitele hnutí dostatečně vzdálena, dochází a bude docházet ke sporům, konfliktům, nevraživostem a rozpadu. A těžko si představit, jak předseda dohlíží na celou stranickou strukturu. Proto i přes všechna hodnocení popularity nevěřím v budoucnost hnutí, které nemá svůj vlastní politický program a cíl.

Autor je komunální politik ODS