30.5.2024 | Svátek má Ferdinand


POLITIKA: Očima libertariána

23.3.2018

Stát rozjíždí konkurenci hypotékám, doplatíme na to zase všichni

Stát nám aktuálně přináší další „službu“ (viz zde). Bude půjčovat až dva miliony mladým rodinám, aby dosáhly na bydlení. Záslužné, viďte? Kdo by nechtěl „podpořit mladé“?

Podívejme se na to podrobněji.

Ministerstvo pro místní rozvoj už před dvěma lety spustilo financování úvěrů pro mladé (viz zde). Nikdo to nepotřeboval, ale úředníci z MMR a Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) přece musí nějak obhájit svoji existenci a známá úřednická poučka zní: „Čím víc rozděluješ peněz, tím jsi užitečnější.“

O půjčky sice nebyl zájem, půjčovalo se totiž pouze 600 tisíc, za které toho dnes moc nepostavíte, a úroky byly víceméně stejné jako u normálních hypoték, nicméně – zcela v duchu známé salámové metody - první „kolečko salámu“ (prosazení programu) už bylo ukrojeno. Takže druhé kolečko – zvýší se maximální částka. Na dva miliony. To už může být zajímavé, protože za dva miliony už postavit něco smysluplného lze. Stát navíc lehce „podrazí“ úroky, které budou nižší nežli u komerčních hypoték. Stát na sebe nemusí vydělávat, prostě jen zvýší daně.

Subjekty poskytující hypotéky se ale zatím nebojí, neprotestují. Na program je zatím vyčleněno málo peněz, takže program obslouží jen pár stovek žadatelů. Asi půl promile z těch, co hypotéku chtějí. Navíc – jistě půjde o ty, kteří by na běžnou hypotéku nedosáhli. Takže žádná konkurence… Ani lidi se nebouří, už si zvykli na to, že stát jim vezme co nejvíc peněz a oni se jen snaží si v rámci možnosti urvat co můžou.

Netřeba být věštcem, půjčky se jistě osvědčí. Pokud by se náhodou neosvědčily, zase se upraví podmínky tak, aby se osvědčily. Vznikne „společenský tlak“, aby se státní půjčky rozšířily. A stát společenskému tlaku ustoupí rád. Nezapomínejme na úřednickou poučku uvedenou výše….

Stát v tichosti způsobuje problémy, které pak s velkou pompou řeší

Nemnoho lidí ví, co bylo pravou příčinou hospodářské krize v roce 2008. Ano, té, ze které se dodneška vzpamatováváme. Té, která způsobila, že centrální banky „tisknou peníze“ jako o život. A za kterou (samozřejmě) mohl zlý a nenasytný kapitalismus.

Ve Spojených státech se totiž stát rozhodl „podpořit získávání hypoték“. Vytvořil dvě agentury (viz zde), jejichž činnost měla za důsledek to, že hypoteční agenti chodili a rozdávali hypotéky na potkání. Bonita klienta je nezajímala, věděli, že díky umíněným agenturám nemohou prodělat. Agentury byly jako smrt – ta taky bere vše.

Podobnost čistě náhodná?

Známá poučka praví, že kdo nezná historii, je nucen ji znovu prožít. Podobnost agentur Freddie Mac a Fannie Mae se SFRB není náhodná. Troufám si tvrdit, že jsme svědky zárodků dalšího průšvihu, který si za pár let odskáčeme my všichni, kteří platíme daně.

SFRB totiž bude poskytovat více a více dumpingových půjček. Subjekty poskytující normální hypotéky se začnou ozývat, SFRB jim vytvoří „výhodné podmínky“ spočívající v garancích či odkupech hypoték… a pak jednou, za pár let, dojdou peníze.

No a dále už to známe. Politici obviní nenasytné kapitalisty, obětí budou „obyčejní lidé“, řešením bude víc úředníků a další peníze, kterými stát problém „vyřeší“.

Co s tím?

Prvoplánovým řešením by bylo rozpustit MMR a SFRB a snížit daně lidem, aby dosáhli na normální hypotéky. Jenže, nedělejme si iluze – propuštění úředníci nepůjdou dělat skladníky, řidiče a svářeče, kteří naší ekonomice tak scházejí. Našla by se pro ně jiná místa, jiná agenda. Jako vždycky. Po zrušení pozemních hranic (naším vstupem do Schengenu) přece také neubylo celníků. A daně se snižovat také nebudou, zatím se nikdy významně a dlouhodobě nesnižovaly.

Řešením by bylo vytrvale chtít po politicích štíhlý a efektivní stát zajišťující pouze bezpečnost, soudnictví, elementární veřejnou správu a stav, kdy nikdo „neumírá hlady“. Plus nízké daně (stačila by 10 % DPH a zbylé daně zrušit). O ostatní se postarají lidé sami. Budou bohatí. Tak bohatí, že se v pohodě postarají o své bydlení. A ještě jim hodně zbyde. Ale – znáte někoho, kdo by něco takového nabízel?

Autor je zakladatelem www.libertarianskyinstitut.cz, který provozuje www.kolikstojistat.cz a www.libertarianskademokracie.cz