26.5.2024 | Svátek má Filip


POLITIKA: O mnohoobročnictví v řadách ČSSD!

23.10.2013

Slovo "mnohoobročnictví" se zdá být něčím starodávným a neaktuálním. Opak je však pravdou. Fenomén, který toto slovo popisuje, totiž stále existuje a dokonce vzkvétá, a to především v řadách ČSSD. Pojďme se na to ale podívat trochu blíže. Nejprve k samotnému slovu "mnohoobročnictví". Tento pojem u nás ve středověku zpopularizoval Jan Hus tím, že proti němu veřejně bojoval. Jednalo se o to, že tehdejší kněží poměrně často drželi ve své správě více duchovenských úřadů. Dostávali zaplaceno za veškeré tyto úřady, ale nebyli je fakticky schopni vykonávat, a tak za menší peníze najímali jiné duchovní, kteří je vykonávali místo nich. Tomuto fenoménu se říkalo "mnohoobročnictví" a bylo jednou z příčin veřejného odporu k praxi tehdejší církve.

Dnes nemáme mnohoobročnictví v církvích, ale ve veřejném životě. Jedná se o velmi podobný fenomén, protože řada lidí vykonává několik volených placených funkcí najednou. Zda to mohou reálně stíhat, je velkou otázkou. Podle mého názoru to možné není. Pokud chce člověk vykonávat volenou funkci odpovědně, musí se věnovat pouze jedné. Mám tím na mysli funkce, které vyžadují každodenní soustavnou činnost.

Přesto počet takových mnohoobročníků stále stoupá. Nejvíce jich je nyní v řadách ČSSD. Nerad bych tvrdil, že se tento fenomén vyskytuje pouze v této straně, protože náchylnost ke kumulování funkcí se nevyhýbá žádné straně. Nicméně v té straně, která je zrovna u voličů v oblibě, to zpravidla dorůstá největších rozměrů. A v této pozici je nyní právě ČSSD. V jejích řadách tedy můžeme najít opravdu velké množství mnohoobročníků. Někteří z nich dokonce kandidují v nadcházejících parlamentních volbách na další placenou, tentokrát poslaneckou, funkci.

Celostátně nejznámnějších "mnohoobročníkem" je určitě Michal Hašek. Tento pretendent na úřad premiéra České republiky již řadu let vykonává dvě "obročí". Je to úřad poslance a dále také úřad hejtmana Jihomoravského kraje. Kromě těchto dvou funkcí vykonává ještě celou řadu dalších, jejichž seznam zde nelze ani poskytnout z důvodu jeho rozsahu. Jak to ten člověk stíhá, ukazuje dobře sněmovní statistika, která říká, že v posledním volebním období se účastnil hlasování pouze ve 23 % případů, což je jeden z nejhorších výsledků v dějinách. Ostatně není se čemu divit. Stíhat to všechno naráz prostě není v lidských silách.

Mnohoobročník Hašek ale zdaleka není v řadách své ČSSD sám. Má mnoho kvalitních následovníků, kteří mu zdratně sekundují. Například Josef Novotný je rovněž hejtmanem a poslancem a obě tyto funkce vykonává v Karlovarském kraji. Ve Středočeském kraji jsme měli rovněž podobného mnohoobročníka v osobě Davida Ratha. Ten také dokázal spojit funkci poslance a hejtmana. Nyní ale tento mnohoobročník čeká na výsledek soudu týkající se jeho výkonu funkce hejtmana.

Řadu mnohoobročníků najdeme ale také mezi jeho spolupracovníky ve Středočeském kraji. Například Marcel Chládek (ČSSD) je zároveň senátorem a náměstkem hejtmana. Podobně Zdeněk Syblík (ČSSD) je náměstkem hejtmana a zároveň náměstkem primátora v Kladně. Prostě samí pracovití lidé, kteří by se pro blaho voličů roztrhali.

Zdaleka největším mnohoobročníkem, kterého si mi podařilo dohledat, je Miloš Petera (ČSSD). Tento politik nyní zastává funkci starosty města Nymburka, náměstka hejtmana Středočeského kraje a k tomu ještě ředitele komunální vodárenské firmy VaK Nymburk a.s. Tento člověk tedy již nyní sedí na třech funkcích, které vyžadují plné nasazení a plný výkon.

Ovšem pan Petera to zvládá a je přesvědčen o tom, že zvládne pro voliče dělat ještě další, čtvrtou placenou funkci. Právě proto nyní kandiduje na třetím, tedy volitelném místě kandidátky ČSSD ve Středočeském kraji. Zkrátka mnohoobročnictví v plné parádě. Jsem velmi zvědavý na to, co tomu budou říkat voliči a zvláště ti, kteří volí ČSSD. Zatím to vypadá, že jim to nevadí. Po volbách se tedy můžeme ve veřejném životě dočkat ještě dalších levicových "superobročníků".

Jak je taková praxe slučitelná s politikou ČSSD? Ta říká, že "kumulovat funkce" se nemá a má na to dokonce usnesení svého ÚVV ČSSD. Zajímavý je také soulad mnohoobročnictví v řadách ČSSD s proklamovanou snahou této strany o snižování nezaměstnanosti. Pokud to myslí ČSSD s bojem s nezaměstnaností vážně, měla by okamžitě donutit své mnohoobročníky k tomu, aby se svých funkcí vzdali. Díky takovému kroku by ihned vznikly desítky kvalitních placených míst ve veřejné správě.

Autor je historik a politik, poslanec Evropského parlamentu za ODS

Převzato z Fajmon.blog.idnes.cz se souhlasem autora