24.5.2024 | Svátek má Jana


POLITIKA: Nikdy nic nevyhrál, ale všechny poučuje

3.8.2006

Žijeme v zastupitelské demokracii. Správou věcí veřejných může být pověřen pouze ten člověk, který k tomu dostal pověření od voličů.
Právě proto zdá se mi tento způsob léta být více než absurdním.

Je dva měsíce po volbách a v čele vlády máme člověka, který nevyhrál volby. Již patnáct měsíců je u nás předsedou vlády člověk, který k tomu nikdy nedostal žádné pověření od voličů.
Přesto na svém místě stále sedí a všechny poučuje o tom, co mají dělat. Přesto na svém místě sedí a zuby nehty se brání, aby ho nemusel opustit.
V čele vlády máme člověka, který nikdy nevyhrál žádné volby. A přesto se chová tak, jako by vždy tam, kam přišel, zvítězil. V čele vlády máme člověka, který nikdy nevyhrál žádné volby, a přesto nemá dost síly na to, aby tuto skutečnost uznal.

Jaký je rozdíl mezi Topolánkem a Paroubkem a co mají společného?

Ten první vyhrál všechny volby, ten druhý ani jedny. A ani jeden se podle toho nechová!

Je dva měsíce po volbách a vládne nám vláda, která ve volbách propadla. Je dva měsíce po volbách a vládne nám vláda tvořená zástupci politické strany, která se ani nedostala do parlamentu. Jakákoliv vláda vycházející z výsledků voleb má tisíckrát větší legitimitu, než je ta Jiřího Paroubka. První přirozenou povolební reakcí Jiřího Paroubka proto mělo být podání demise a odchod ze Strakovky. Teď, aby ji podávat nemusel, brání svým poslancům volit v tajných volbách vedení Poslanecké sněmovny.

Mirek Topolánek uspěl ve volbách, uspěl při vytvoření koaliční smlouvy. A má nárok na to, jít jako předseda nové vlády žádat Poslaneckou sněmovnu o důvěru. Přesto dal předsedovi ČSSD šanci.
Jiří Paroubek dostal od Mirka Topolánka ÚPP - úplně prázdný papír. Naplní-li ho sto a jedním podpisem, nechť zůstane ve Strakově akademii. Není-li toho schopen, už dávno měl odejít.

Ne Mirek Topolánek má dokazovat, zda může do vlády, nebo ne.

Jiří Paroubek musí prokázat, že je oprávněn v ní setrvávat, a to přesto (právě proto), že tyto volby prohrál!

MF Dnes, 2.8.2006

místopředseda ODS a poslanec PČR