26.2.2024 | Svátek má Dorota


Diskuse k článku

POLITIKA: Nevůle k moci?

Současné politické dění je charakteristické tím, že žádná strana nechce plně sdílet celou vládní odpovědnost. Není to tím, že by neměly vůli k moci, ale spíš tím, že začínají uvažovat strategičtěji.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vyhnalík 8.11.2013 18:17

Důkaz nefunkčnosti systému

Výsledek posledních voleb jenom podtrhl nevhodnost poměrného volebního systému pro ČR. Pokud bychom byli dvounárodnostní stát, mohli bychom mít dvě levicové a dvě pravicové strany, které by byli přirozenými spojenci a skládali levicové nebo pravicové vlády a přitom by spolu nemusely bojovat o voliče.

V případě národnostně a nábožensky homogenní ČR, poměrný volební systém otevírá prostor pro dvě strany na levici a dvě strany na pravici, které se více než spolupráci věnují vzájemnému přetahování o voliče. Není divu, že politická scéna je pro běžné voliče málo přehledná a o to větší šanci dostávají protisystémové, protestní strany. Protože tyto stany oslovují nespokojené voliče zklamané zmatky na politické scéně, volí to nejsrozumitelnější téma pro nespokojené a to je zlodějna, vznešeněji řečeno korupce.

Korupce u nás samozřejmě existuje, ale nemyslím, že by byla rozšířenější než na Slovensku, v Polsku, či v Maďarsku. Jenom se o ní mnohem více mluví.

Volební systém tak generuje stále slabší PS a vyzdvihuje strany, které stojí na kritice, ale nemají zájem se skutečně podílet na vládní odpovědnosti. Jediný, komu takovýto stav vyhovuje je president Zeman a ti hráči za politickou scénou opírající o velký byznys. Nemusejí se snažit získávat vliv ve více stranách, stačí jim získat vliv u presidenta a jeho lidí.

Pokud nedokážeme včas změnit volební systém tak, aby generoval politicky odpovědnou a akceschopnou PS a potažmo vládu, obsadí tento prostor president Zeman, který se úvahami tohoto typu a ni netají.

B. Rybák 10.11.2013 15:39

Re: Důkaz nefunkčnosti systému

My ale máme dvě levicové a dvě pravicové, zcela neslučitelné strany. Naše levice i pravice obsahuje politicky zkorumpovanou s našimi zájmy neslučitelnou, mocnou (masmédii podporovanou) 5. kolonu "bruselskou".

Proto mohou jen velmi těžko vznikat velké předvolební koalice a pokud by přesto vznikly, budou se během své vlády rozpadat. Za takové situace nemůže žádná strana přesvědčivě zvítězit a proto i v podmínkách většinových voleb stále vznikají nové strany doufající, že zklamané voliče aspoň na chvíli získají (viz účinky většinového volebního systému v Itálii).

Nevytvoříme-li aspoň trochu nezávislá média a neozdravíme-li strany přinejmenším zdesateronásobením počtu jejich členů, nezabráníme vzniku klientelistického, elitářského, nesamostatného a přinejmenším relativně chudnoucího státu.

J. Vyhnalík 10.11.2013 16:27

Re: Důkaz nefunkčnosti systému

Máte pravdu, že mediální vliv hraje stále větší roli, ale právě proto, že význam médií je tak velký, je iluzí myslet si, že zůstanou mimo hledáček těch, kdo chtějí mít vliv. Naopak média zpravidla ovládnou jako první.

Pokud bychom zavedli většinový volební systém, na levici i na pravici by nakonec zůstalo po jedné straně a menší strany by měly šanci se prosadit pouze tehdy, když by velké strany systematicky ponechávaly část agendy nepokrytou.

Lobbistická síla EU je obrovská, ale přesto věřím tomu, že pravice by se musela proti současné levicové EU vymezit. Zvlášť, když nejsme velcí jako Německo, kde Merkel může své voliče uplácet tím, že se Německý vliv v rámci EU stále zvětšuje a tím, že silné Německo na eurozóně vydělává.