26.2.2024 | Svátek má Dorota


POLITIKA: Nesmírně užitečná volební revolta

1.6.2010

Volby předčily co do výsledku jakákoli očekávání a i když se dalo tušit, že Paroubkovo agresivní vychloubání, vyhrocování kampaně a pozvolný pokles preferencí z průzkumu ho možná ještě bude mrzet (psal jsem o tom již), těžko mohl někdo očekávat až takové zemětřesení a nářez dvou největších politických stran. Z hlediska preferencí před volbami to více překvapuje u ČSSD, protože ODS v průzkumech oscilovala v číslech hluboko ke dvacítce procent, a tak i když bylo možno očekávat, že hlasy pro TOP 09 resp. VV nespadnou s nebe od nového přílivu voličstva, ale spíše budou "odebrány" dvěma velkým stranám, přesto je výsledek TOP 09 opravdu neuvěřitelně dobrý. Jsem přesvědčen, že tyto volby dopadly dobře, a to hned z několika důvodů:

1. Agresivity a někdy až trapné asertivity v politice, jakou předváděl vůdce socialistů, měli voliči již plné zuby, a to i tradiční voliči ČSSD, a dali to jasně najevo

2. Voličstvo projevilo zdravý rozum potud, že volilo ty subjekty, které si vetkly do programů i rétoriky snahu po rozpočtových úsporách a kázni a nedalo tolik na bezuzdné slibování holubů létajících do papuly - to je velmi pozitivní výsledek

3. Ve volbách propadli lidé jako Bém, Langr (ODS) nebo Benda (ČSSD), to pokud jde o ty nejznámější, ale rovněž vypadli z kola další ve sněmovně již delší dobu zapikolovaní politici, kteří patrně nabyli dojmu, že sněmovna je doživotní trafika, když si v primárkách vybojují pozice - ukázalo se, že tentokrát voliči přemýšlivě preferovali a šli cíleně proti lidem s pochybnou pověstí

4. Obě největší strany dostaly pořádně na frak a byly bity jako žito, když ztratíly v součtu hodně přes jeden milion hlasů, a pokud mají jen trochu pud sebezáchovy, povede to k zásadním změnám jak na volebním sněmu, resp. sjezdu, ale k dalším personálním obměnám (tlak zdola se nepochybně již dostavil u ODS) a především budou nuceny nově pracovat na svých prioritách a více reflektovat současný stav v ekonomice, zahraniční politice aj. Kdy jindy k tomu může být ochota než v době porážky, protože v době, kdy se vyhrává, nechce měnit nikdo nic. V této souvislosti díky Miloši Zemanovi, který odebral hlasy ČSSD, a nechtěně (anebo chtěně?) tak přispěl významně k porážce Paroubkově. V této souvislosti je dobré připomenout, že pro ČSSD je žádoucí oslabit vliv Paroubkovy kohorty (to za prvé) a především by se mělo nové vedení zamyslet nad tím, zda by se ČSSD opravdu neměla změnit v klasickou sociální demokracii západního střihu a ne ve spolek postbolševických funkcionářů a šíbrů kšeftujících se vším s kýmkoli (Tvrdík, Kraus, Škromach atd.). Těžká práce a myslím, že tento stranický spolek na to nemá ani náhodou.

5. Ukázalo se, že ti z nás, kteří odsuzují dlouhodobě nebezpečnost osob, jakými jsou Paroubek a jemu podobní pro tento stát, již není názor ojedinělý, ale voliči jej do značné míry přijali za svůj. Odchod Paroubka z velké politiky je dobrým signálem a myslím, že jeho návrat už nikdy na takové úrovni nenastane a určitě je nežádoucí.

6. Nezvýšil se zisk komunistů, kteří nijak neprofitovali ze ztráty důvěry velkých stran - z toho profilovaly jen strany nové a myslí-li to potenciální tvůrci trojkoalice vážně, pak je možno zahájit velkou cestu na potlačení vlivu komunistů jak na půdě parlamentu, tak i v oblasti zákulisních machinací v exekutivě

7. Z parlamentu zmizela SZ, a to naprosto po zásluze, protože to, co předváděl tento spolek pomatenců a snadno obchodovatelných jedinců, bylo a je pod vší kritiku. Nevidím důvod považovat kdekoli na světě zelené za možnou alternativu, protože v jejich hnutí je zakomponován aktivismus a populismus spojený s velkými ekonomickými zájmy v oblasti byznysu, který má zajistit "trvale obnovitelný rozvoj". Slavnostně prohlašuji, že tento pojem je nesmyslem již svojí podstatou stejně jako "trvalý rozvoj". Možné není ani jedno, vše na tomto světě má své limity a jde pak již jen o kvalitu.

8. Z parlamentu zmizela KDU-ČSL, a to po zásluze. Nic lepšího se stát nemohlo, protože dlouhodobě tato strana nebyla žádným jazýčkem na vahách, nýbrž jen a výlučně mocenským nástrojem svých čelných a notně zkompromitovaných představitelů. Odporné divadlo s předsedou Čunkem, trapné eskapády pana Hovorky, bezbřehý oportunismus předsedy Svobody a v neposlední řadě i populistické výlevy sestry Šojdrové, toho všeho už bylo dost, když uvážíme, že šlo jen a jen o vliv v exekutivě - a v tom byli naši "křesťanští" politici vždy mistry. Když už se odvrátí i tak konzervativní voličstvo, jakým slynuli lidovci, tak to už je opravdu na pováženou. A propos, myslím, že tato strana už nemá šanci se vrátit, leda by TOP 09 anebo VV předvedly totálně špatné výkony.

9. Do parlamentu se špičkovými výsledky vstoupili dva noví hráči, z nichž především ti, co jsou v TOP 09, jsou v mnohém recyklovanými politiky ze stran jiných, ale pozitivní je, že tam je mnoho starostů a to je určitě dobře pro parlament i TOP 09 jako stranu. Jak TOP 09, tak i VV jsou přes značné kvalitativní rozdíly ve prospěch TOP, která je daleko více politicky organizována, poměrně málo čitelnými subjekty, ve kterých se mohou projevovat již od počátku jak nezřízené ambice nováčků, tak i malá vnitřní soudržnost a homogenita (viz přípklad SZ). Bylo by dobré, kdyby se tyto naše obavy ukázaly lichými. Zajímavé bude sledovat Kalouska, zda bude umět odhodit zcela své lidovecké zlozvyky.

Zajímavý je názor Václava Klause, který sice reflektuje silně podíl dvou nejsilnějších stran na své porážce, ale vzestup TOP 09 anebo VV považuje za nebezpečný trend postavený na vlivu internetu a jiných moderních médií (byť před volbami zcela nekonsekventně přivítal Suverenitu paní Bobošíkové, jedné z největších politických turistek moderních politických dějin v Česku). Jeho obavu možno chápat, protože skutečně nikdo neví, co lze od těchto subjektů očekávat. Na druhé straně mají jedinečnou šanci spolu s ODS dokázat to, co se povedlo premiéru Dzurindovi na Slovensku za mnohem horších podmínek na půdě parlamentu - provést řádnou a vnitřně provázanou reformu, a to i s vědomím, že je to v budoucnosti může smést, protože voliči mají rádi úspory a reformy, ale jen potud, pokud se jich to osobně nedotýká. A mimochodem, nevím v čem je čitelnost ČSSD nebo ODS výhodná - čitelné na nich (a to jsem člen ODS) je jen to, že se jejich čelní představitelé při okatém vzájemném osočování vždy dokázali dohodnout na parcelování vlivu ve velkém byznysu kolem dotací a dopravních staveb.

Nedostatku odvahy pravděpodobné trojkoalice je třeba se obávat, ale lámat hůl již předem by nebylo moudré. Také není vyloučeno, že pověří-li president Klaus Bohuslava Sobotku sestavením vlády, může se objevit obchod století a Sobotka uspěje. Pak by možná někteří voliči nových úspěšných stran mohli trochu tlouci hlavami o stěnu, jak si naběhli. Velmi rychle uvidíme, a to hlavně tehdy, až začnou s prvními kroky v boji proti korupci - tam pánové a dámy narazí na pevný blok složitých korupčních nitek, které vedou od byznysu k politikům, resp. exekutivě a zpět. Schválně, zdalipak ušetří 25 až 30% z ceny dálnic, když z těchto peněz byly a jsou prokrmovány politické strany zastoupené v parlamentu bez ohledu na jejich barvu, a to jak stranických pokladen složitými transakcemi, tak i jednotlivých politiků. Silně pochybuji. Je to ale spolehlivý barometr. Když to "nesvedou", pak jim nevěřte už nic na tomto světě.