21.4.2024 | Svátek má Alexandra


Diskuse k článku

POLITIKA: Komu poslouží EET?

Pamatujete si na velkolepé zavedení důchodové reformy? Že je dneska už pasé o důchodové reformě hovořit, protože druhý pilíř byl zrušen?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Šejna 24.10.2016 8:59

pane Jonáku

kontrolní hlášení se týká podvodů u vratek DPH a nikoli podvodů u daně z příjmu.

P. Čulík 24.10.2016 8:57

Když se na EET podívá ekonomka z filozofického úhlu pohledu

tak si říkám, že už to s tou filozofií trochu přehání, on už je tu filozofem a psychologem kde kdo.

Já, stejně jako většina příčetných lidí, platím daně s nechutí. Jak ovšem dobře víme, je tu hodně lidí, kteří je pokud možno neplatí vůbec. Takže ono to podezření je na místě a filozofii madam Šichtářové nechápu.

Řešení vidím spíše v zjednodušení platby daní, ale hlavně v nastavení rozumného paušálu pro malé živnostníky, stánkaře a pod. A ty vyloučit z povinnosti EET. Když jsem se o tom bavil s podnikateli v Německu, tak říkali, že jejich berňák má mapu odpovídajících provozoven v okolí, takže ví, kolik se tam dá utržit a pokud někdo vykáže výrazně nižší obrat, tak si na něj posvítí. Takže úniku z povinnosti EET vykazováním nižšího obratu se dá zabránit a tam, kde je obrat velký, by EET až tak velká zátěž nebyla.

Doporučuji rozhovor s Radimem Jančurou, např. část o pražských taxikářích, aby si jeden udělal představu o smyslu preventivního podezření z podvádění.

http://ekonomika.idnes.cz/hostem-poradu-rozstrel-bude-podnikatel-radim-jancura-pdn-/ekonomika.aspx?c=A161017_155530_ekonomika_fih

M. Krátký 24.10.2016 8:51

Všichni kecáte voloviny

požádal jsem fin úřad o vysvětlení zda se to na mě bude taky vztahovat a bylo mi doporučeno se nechat za moje peníze poučit jinde - tak se na to vykašlu a počkám zda se na mě EET taky vztahuje a pak se rozhodnu. Učit se to celé rozhodně odmítám, Zaměstnance už žádné nemám a tak krám zavřu a jdu konečně po 57 letech letech nepřetržité práce do důchodu ( se zpožděním 12ti let ) - z čeho budu živ nevím - ta žebrácká sumička = starobní důchod mě neuživí asi se prohlásím cikánem a budu pobírat soc dávky.

J. Prečuch 24.10.2016 8:49

Re: pane Klasi

Pane Šejno mohu porovnávat, neb jsem byl obojí. Pravdou je, že paušály se jednou hnuly ve prospěch živnostníků hodně nízko a už nebylo toho smělce, který by je vrátil zpět. Ale problém EET neřeší náklady ale příjmy, které se v restauratérství zhusta zatajují. Stačilo by aby byli lidé poctivý a přiznávali příjmy, správně je danili a stát s nimi rozumně hospodařil.

R. Jonák 24.10.2016 8:47

Re: vysoké daně?

MOhl byste vysvětlit jak pomocí EET bude stát kontrolvat fiktivní faktury mezi podnikateli? Nepopletl jste si to s kontrolním hlášením? Tím se pochopitelně nezastávám EET.

B. Uhlich 24.10.2016 8:44

Re: pane Uhlichu

Myslím, že nakonec nejefektivnější budou provokační nákupy prováděné FÚ. Na to já se těším, alespoň si jednou za čas někdo odemne něco koupí... :))))))

B. Uhlich 24.10.2016 8:40

Re: vysoké daně?

Tady jednoznačně souhlasím, daně vpodstatě nejsou vůbec problém OSVČ... už tím, že se k jejich placení velká část OSVČ vůbec nedostane právě z toho důvodu, že na to svým příjmem nedosáhnou. Tedy živnostníky spíše moří výdaje na pojistné, poplatky a pochopitelně DPH, když nejsou plátci... ale daň z příjmu to fakt není. Proto je taky naprostý nesmysl neustále blábolit něco o neplacení daní živnostníky, protože drtivá většina živnostníků nebude platit daně ani po zavedení EET, jednoduše proto, že na to opět svým příjmem nedosáhne, ale je fakt, že to bude oficiálně ověřené... jenže kde se pak vezme těch 18G to nevím..... :)))

M. Vondráček 24.10.2016 8:39

Re: vysoké daně?

Máte to s těmi daněmi nějak popletené :-)

M. Šejna 24.10.2016 8:35

pane Uhlichu

ta účtenková loterie se bude pořádat právě proto, aby se zamezilo fintivním účtenkám, které by nebyly zaevidovány.

M. Šejna 24.10.2016 8:33

pane Klasi

máte pravdu, že náklady spojené s výkonem práce zaměstnance platí zaměstnavatel, ale ten zaměstnavatel je může celé kompletně dát do svých nákladů a snížit si tak svůj základ daně.

Já už jsem mnoho let OSVČ zatímco dříve jsem byl zaměstnanec. A mohu tedy porovnávat a rovnou tvrdím, že z hlediska daní z přijmu jsem na tom dnes mnohokrát lépe. Už jen proto, že 60 procent mých příjmu paušálně odečítám jako náklady.

B. Uhlich 24.10.2016 8:30

Re: pane Šejno

Já s Vámi nechci nijak vášnivě polemizovat, ale to pak ovšem nebude fungovat ten kontrolní řetězec, tedy když pak agilní zákazník... se třeba zúčastní účtenkové loterie tak se na to asi dost rychle přijde... pak mě tedy připadá daleko jednodušší a zjevně pravděpodobnější, že se nebudou... třeba známým... vydávat účtenky vůbec.Tak,že vlastně nic nového, že?

M. Klas 24.10.2016 8:07

Re: vysoké daně?

To "omylají" je schválně, považuji to za mylné číslo.

M. Klas 24.10.2016 8:06

Re: vysoké daně?

Byl jsem sice téměř celý život zaměstnanec, takže o živnostech moc nevím, ale podle mého názoru je zisk živnostníka vlastně jeho příjmem. Nebo se mýlím? Za zaměstnance jeho náklady spojené s výkonem práce platí zaměstnavatel, živnostník si je musí platit sám. Takže daň ze zisku je daň z příjmu.

Více mě ale zajímá, jak přišli na těch 18 miliard, které se stále omylají v tisku a televizních reklamách.

M. Šejna 24.10.2016 7:29

pane Uhlichu

podle vyjádření výrobců EET existuje už teď software, který umožní vystavit účtenku, ale nepošle ji dál do centrálního registru. Takže vlk se nažere a koza zůstane celá.

M. Šejna 24.10.2016 7:26

vysoké daně?

kde sakra přišla paní Šichtařová na tu stupidní myšlenku, že živnostníci jsou decimováni přiliš vysokými daněmi? Daň ze zisku je u OSVČ 15%. To je vysoká daň? Tahle daň je totiž narozdíl od zaměstnanců daní opravdu jen ze zisku (tedy rozdíl mezi výdaji a příjmy), zatímco zaměstnanci platí daň z příjmu. Ona se ta daň sice jmenuje oficiálně stejně, ale pokud jde o daňový základ, je to u zaměstnancú a živnostníků úplně o něčem jiném.

Pokud jde o EET, tak tam bych s paní Šichtařovou souhlasil, protože efekt EET mi také není jasný. Možná jde ministerstvu financí o možnost kontrolovat on-line fiktivní faktury mezi podnikateli, což by EET dokazaly. Nikdy to ale nezabraní zatajování příjmů, protože i po zavedení EET bude možné inkasovat příjmy bez účtenek.

B. Uhlich 24.10.2016 0:43

Použití nějakého ilegálního software považuji za nepravděpod

Daleko pravděpodobnější zjevně bude, že se na to velká část OSVČ prostě vykašle... u nás v obci na zastupitelstvu se už řešilo, že v obci nebude od 1.1.17 žádný krám a hospoda taky přejde jen na sezónní provoz... Já zatím budu pokračovat jen proto, že se mě (zatím) EET netýká...a asi týkat nebude, protože nemám a nebudu mít příjmy v hotovosti.. Pokud by se mě to mělo začít týkat taky - činnost ukončím.. já prostě nehodlám zatěžovat svůj už tak chatrný rozpočet tím, že budu někoho podporovat takovouhle kravinou... A docela se těším na tu slibovanou armádu babišových "poctivých" podnikatelů jak nahradí všechny ty "nepoctivé" a končící... hehehe.

Jako v téhle vlně se asi k EET přihlásí poměrně dost podnikatelů..byť to tak zatím nevypadá a to hlavně z prosperujících živností, které už dnes vydávají účtenky naprosto automaticky... zajímavější to bude až přijdou na řadě opravdu drobní obchodníčci, služby a řemesla...tam jsem opravdu zvědavý, kdo bude dál pokračovat... .. jako abychom si rozuměli to není ideologie ..to je matematika..., protože pak se podnikání v celé řadě oborů..hlavně služeb prostě nevyplatí..., ale třeba vzniknou Babišovy okresní podniky služeb (BOPS) a ti hravě veškeré "díry" na trhu zaplní k plné radosti všech koblihářů... :-))))