13.4.2024 | Svátek má Aleš


Diskuse k článku

POLITIKA: Komu poslouží EET?

Pamatujete si na velkolepé zavedení důchodové reformy? Že je dneska už pasé o důchodové reformě hovořit, protože druhý pilíř byl zrušen?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Pražák 24.10.2016 11:06

Paní Šichtařová, to je zcestná argumentace.

„..druhý pilíř byl zrušen, také si nikdy nezískal oblibu, a co hlavně: nikdy ani neměl být zaveden, jelikož se v čase ukázal být slepou vývojovou větví, která budoucím důchodcům žádný přínos ve většině případů většinou nepřinesla..“. To je ukázkový blábol!!

Byl zrušen proto, že (a)sociálním inženýrům by mohla uniknout část peněz, které si lidé chtěli uložit jinam a nemohli by je přerozdělovat vyčůránkům, líným a hloupým. Podívejte se, jak jsou ti, kteří odvádí z většího platu na důchod státem okrádáni. Proto živnostníci platí jen minimální odvod a dostanou rozdíl od státu doplacen.. Kdyby se stát o penze nestaral, ale nechal občany, aby se zařídili sami a vybíral od všech stejně na minimální důchod, tk ano.

EET je úplně jiný problém. Podívejte se na strukturu příjmů státního rozpočtu. Živnostníci parazitují na zaměstnancích. Využívají silnice, zdravotnictví, penze,.., ale odvádějí daleko méně, než spotřebují. EET alespoň částečně parazitismus napraví a udělá rovné postředí pro ty poctivé.

P.S.: Jisté je, že jinde uniká daleko více peněz. Např. v placení daní v zahraničí a převod zisku do zahraničí.

V. Kain 24.10.2016 10:59

Re: Nesouhlasím s článkem,

Pokud chceme něco zavést,tak se musíme přesvědčit zadali to skutečně funguje tak jak její tvůrce prosazuje.A ona to není tak docela pravda.Brát si příklad z Chorvatska je nesmysl a navíc ani tam to nefunguje a mnoho podnikatelů skončilo.Bude to stát jenom mnoho peněz a růst byrokracie.Tak kde bude ta úspora?

P. Čulík 24.10.2016 10:52

Re: Já nekecám voloviny

Pokud jste si odváděl minimum, tak tomu bude odpovídat důchod. Pokud jste 12 let pracoval navíc, tak se vám za každé celé tři měsíce, po které jste pracoval po dosažení důchodového věku, procentní výměra důchodu zvyšuje o 1,5 %. Neboli o 6 % za každý rok navíc, neboli 12*6 = 72 %. Stačilo si platit trochu víc než minimum a mohl jste mít docela slušný důchod:-)

J. Macků 24.10.2016 10:51

Smysluplnost EET

Je jasné, že projekt EET bude drahý, řádově v miliardách, přínos je spekulativní, osobně spíše očekávám nulu, po započtení nákladů ztrátu. Velké firmy s ní mít problémy nebudou, pokud se bude chovat finanční správa alespoň trochu mravně a nebude zbytečně šikanovat, pravidla EET jí k tomu dávají nejen možnosti, ale i povinnost, pravidla i pokuty mají spíše šikanózní charakter. Lepší výběr daní nelze očekávat, pokud nemají být rozkradeny zaměstnanci, musí mít vytvořen nějaký interní řád i bez EET. Drobné firmy spíše problém mít budou, hlavně ty s nízkými tržbami, kdy zisk majitele se blíží minimální mzdě. Pak buď zvýší ceny a ustojí to, nebo to vzdá, možná přejde do šedé ekonomiky, těžko lze očekávat nějaký výrazný prospěch pro stát. Možná jsou obory, kde se daně neplatí, jako zde uvádění taxikáři, obávám se, že desetiletí trvající boj státních orgánů s tímto oborem EET nevyřeší.

J. Kratochvíl 24.10.2016 10:45

Nesouhlasím s článkem,

že živnostníci jsou chudáci a musejí se starat o zakázky zaměstnance atd.

Za prvé ze svého okolí vím, že daně opravdu neplatí a kdo je platí jsou výjimky.

Za druhé nesouhlasím z názorem, že když nebudou podnikateli budou na soc. dávkách. Podnikaní si vybrali dobrovolně a placení daní a vyúčtovavání k tomu přece patří. V případě, že na to nemají mohou se přece nechat zaměstnat jako každý jiný zaměstnanec.

Prevence je v tomto případě na místě. Nedokážu pochopit, proč se proti takovému to opatření brání hlavně pravicové politické spektrum. Toto opatření nemá s omezováním svobody nic společného !!!

M. Prokop 24.10.2016 10:39

Re: Když se na EET podívá ekonomka z filozofického úhlu pohledu

A to zachrání EET? To jste větší srandista, než Bureš.

P. Čulík 24.10.2016 10:37

Re: Když se na EET podívá ekonomka z filozofického úhlu pohledu

blablabla

M. Prokop 24.10.2016 10:37

"Část podnikatelů EET i vítá..."

Ta část, která dodává pokladny?

P. Čulík 24.10.2016 10:36

Re: Když se na EET podívá ekonomka z filozofického úhlu pohledu

Svatá prostoto! A co berňák a kontroly? A co účetní audity firem? Říká vám to vůbec něco? Firmy, z nichž zbyl jen název a po nich nevymahatelné dluhy? Zase napište nějaké moudro.

J. Kavalír 24.10.2016 10:35

Re: Všichni kecáte voloviny

Dosud jste žil z minimální mzdy (nebo alespoň platil minimální sociální pojištění), tak se nedivte, že budete mít i minimální důchod. Tak dopadne spousta živnostníků, kteří si na důchod nenaspořili.

Z. Lapil 24.10.2016 10:21

Re: pane Uhlichu

Velmi dobře si umím představit "plnohodnotnou" účtenku s dohodou "nedávat do loterie". Protože upřímně - jaká bude pravděpodobnost výhry?

Přinejmenším já si nekupoval losy ani za desetikorunu (asi už jsou dražší), takže ušetří-li mi neslosovatelnost účtenky zhruba tu pětku, tak to beru. Čistě z finančního hlediska, samozřejmě, ještě je tady přinejmenším otázka záruky na zboží a morálně volních vlastností zúčastněných.

D. Polanský 24.10.2016 10:14

Časově náročné

Kdo si to již vyzkoušel?! Možná, asi, může být ...

D. Polanský 24.10.2016 10:12

Autorka se tváří, že jí jde o objektivní

pohled, ale přitom EET podle ní nemá žádnou výhodu, přesněji ani jednu neuvádí. Argumentovat tím, že bude SW, které platby z EET ošulí... To stejné by člověk mohl uvést o jakémkoliv programu, tedy pokud by chtěl postrašit. Část podnikatelů EET i vítá, je zajímavé, že jsou to většinou ti, co poctivě daně platí. Asi proč?

Pokud jde o důchody, živnostníci dobře ví, jak to chodí. Často si neplatí ani tolik, aby dosáhli na takový důchod, aby se jim nemuselo doplácet do životního minima. Osobně si živnostníky vážím a některé osobně znám, ale autorka to vzala dnes vyloženě populisticky, aniž si pořádně věci nastudovala. I výška daně, přece je u OSVČ 15%. Jaká by měla být, žádná?

J. Tachovský 24.10.2016 9:57

Re: vysoké daně?

Jo takhle, tak to uz je lepsi.

J. Lepka 24.10.2016 9:55

Re: pane Uhlichu

Pane Šejno. obhajujete neobhajitelné a nejhorší je, že nejste tak hloupý, abyste to nevěděl. Ostatně problém výběru daní od živnostníků je problém všech vyspělých ekonomik, viz šedá zóna v Itálii sedmdesátých let nebo, a to zdůrazňuji, i v literatuře zaznamenaný problém poválečného Německa: Heinrich Böll - Konec jedné služební jízdy.

( jen pro úplnost< abyste se nemusel nejprve zdržovat čtením, šlo o případ, kdy berní úřad nebyl schopen vstřebat fakt, že vesnický truhlář vyrobil vybavení pro místní hospodu v barterovém režimu, za celoroční obědy pro sebe i syna )

J. Tachovský 24.10.2016 9:55

Re: Pravda je, že i vyplnění normálního daňového přiznání

Ani ne. Ja to vzdycky vyplnim, jak si mslim, ze to ma byt a kdyz se to uradu nelibi, tak se muze ozvat.

R. Brzák 24.10.2016 9:50

Re: Když se na EET podívá ekonomka z filozofického úhlu pohledu

"Důvěřuj ale prověřuj" nemá s marxismem společného nic. Ale EET znamená - "nedůvěřuj a svaž ho tak, aby neměl jinou volbu, než se stát závislým na sociálních dávkách"...

P. Vaňura 24.10.2016 9:47

Pravda je, že i vyplnění normálního daňového přiznání

může být pro živnostníka časově dost náročné a pokud potřebuje pomoc, i drahé.

J. Lepka 24.10.2016 9:46

Re: pane Klasi

To pořadí priorit je chybné. Poslední věta, tedy : "stát s nimi rozumně hospodařil" je základní premisou celého problému. Jelikož stát utrácí jak vožralej námořník a vládnoucí partička si přihrává voliče budováním dalších a dalších míst ve státní správě, furt máme rozpočtové manko a další vize spasitelů ve vyšší zdanění.

P. Vaňura 24.10.2016 9:43

Další možnost, odejít do důchodu a přivydělávat

si příležitostnými pracemi. Tam existuje limit cca. 40000 za rok ale když to bude 80000, těžko to někdo bude hlídat, je to strašně drahé.

M. Klas 24.10.2016 9:38

Re: vysoké daně?

Promiňte, vysvětlení: zisk pro živnostníka je pro mě (vzhledem k dani z příjmu) totéž jako příjem (mzda) pro zaměstnance. Myslel jsem, že jsem to napsal jasně, ale asi jsem se zmýlil. Pan Šejna to ale pochopil.

J. Lepka 24.10.2016 9:36

Re: Když se na EET podívá ekonomka z filozofického úhlu pohledu

"Důvěřuj, ale prověřuj?"

Vy se toho marxistickýho švába na mozku nezbavíte, že ?

R. Brzák 24.10.2016 9:28

Re: to není omyl paní Šichtařové - jsme-li země svobodu

patří pod pana Čulíka...

B. Uhlich 24.10.2016 9:25

Re: Všichni kecáte voloviny

No je to jednoduché, pokud máte jakýkoliv příjem v hotovosti, tak se na vás EET vztahuje. Pokud jste schopen doložit, že prodáváte, nebo pracujete tak, že příjmáte peníze výhradně bezhotovostně - tak se na vás EET nevztahuje... Řeší se teď problém, že jsou nějaké problémy okolo placení kartami, ale základ je zda příjmáte hotovost, nebo ne .

R. Brzák 24.10.2016 9:25

to není omyl paní Šichtařové - jsme-li země svobodu

milujících občanů, pak musíme respektovat presumpci neviny...jinak si nad sebou vytvoříme netvora, který svobodu pozře. Takže se mýlíte Vy...

A nefilozoficky - obviním-li preventivně malého živnostníka ze zločinu (krácení daně), vytvořím tak další tlak, který povede přirozeně k tomu, že se na živnost vykašle - a stane se zaměstnancem - ale spíše nezaměstnaným příjemcem dávek...

K. Janyška 24.10.2016 9:18

Co pochází od socialistů je špatné, ať už si říkají

jakkoliv. Z toho je třeba vycházet. Snaží se za každou cenu řídit neřiditelné, tedy lidské zájmy a soukromé právo, které, testujíc jejich důsledky, každému říká co se smí a co ne... Dzp.

P. Čulík 24.10.2016 9:13

Re: Když se na EET podívá ekonomka z filozofického úhlu pohledu

Ano, "filozofické" odsouzení "preventivního podezření".

J. Tachovský 24.10.2016 9:10

Re: vysoké daně?

To mate ale dost popletene, zisk (z toho se plati dane) jsou naklady minus vynosy. Platit dane z vynosu, kterym rikate nespravne prijmy, by vedlo k bankrotu vetsiny zivnostniku pri prvnim danovem priznani.

M. Prokop 24.10.2016 9:07

Re: Když se na EET podívá ekonomka z filozofického úhlu pohledu

Je na jejím pohledu něco fakticky mylného?

M. Šejna 24.10.2016 9:03

Vondráčku

tak nám to tu s těmi daněmi vysvětlete. Lepším argumentem je vysvětlit to popleteným, než jim tvrdit, že to mají popletené.