21.6.2024 | Svátek má Alois


POLITIKA: Koblihy pro seniory

16.11.2015

Víte, jaká je hlavní otázka státního rozpočtu? Zkuste si tipnout. Investice do vědy a výzkumu to zcela jednoznačně nejsou, ale kupodivu to nejsou ani jinak definované investice. Tak tedy rozpočet ministerstva školství na podporu vzdělanosti, nebo snad zdravotnictví na jeho účty na zlepšování zdravotní péče? Ne, ani to nehýbe českým politickým nebem. Největší diskuzi, jak sleduji z médií, vyvolává jednorázový příspěvek důchodcům. Nakonec se v pátek 13.11. shodli poslanci napříč stranami, že důchodci dostanou jednorázově, asi jako třináctý důchod, 1200 Kč. Tedy stovku na měsíc. To je jeden oběd v závodce měsíčně i s pivem. Původní příspěvek ve výši 600 Kč postupně v poslanecké loterii zvané hlasování narostl až na závratných 1200 Kč. Při zvýšení o posledních 200 Kč se v pátek dokonce musely sejít kluby koalice, aby si vysvětlily, proč a kdo navrhl další zvýšení tohoto báječného dárku. Jaká to šlechetnost, jaká to laskavost, jak se našim babičkám a dědečkům konečně uleví od strádání v hmotné nouzi. Ne, nechci a nebudu ironizovat život našich seniorů a věřím, že pro mnohé z nich bude tato částka milým příspěvkem do děravého rodinného rozpočtu a že mnozí díky tomu budou mít třeba veselejší nebo klidnější Vánoce.

Chci ale upozornit na nesystémovost a naprostou chaotičnost takového rozhodování. Vláda a její koalice prostě otevřeně naznačují, že si neví rady, jak budou řešit problém zvyšování počtu seniorů, kteří mají dostávat řádný důchod. Tradiční průběžný systém již není schopen financovat vzrůstající počet důchodců. Změna parametrů, jako je pozdější odchod do důchodu, je ale postupně vyvažována pozdějším nástupem do aktivního pracovního procesu a stále méně a méně osob platí stále větší - a při pohledu na demografické křivky i nadále se zvětšující - skupinu seniorů, kteří mají nárok na důstojný život a přiměřenou penzi.

Po masivní propagandě a útocích na 2. důchodový pilíř se do něj téměř nikdo nepřihlásil, takže bylo možné ho celkem bez bolesti zrušit. Co ale budeme dělat dál? Jaká bude moje penze za dvacet let a kdo ji bude platit? To jsou otázky, které by si měl položit každý odpovědný člověk ve věku okolo 40 let a možná již dříve. Mohu každého ubezpečit, že z průběžného systému to tedy žádná velká penze nebude, když už nyní je na něm manko v řádu stovek miliard. Jen za loňský rok byl roční schodek 43 miliard Kč a tento roční schodek kvůli demografickému vývoji dále roste.

Vládní strany tuto časovanou bombu veřejných rozpočtů maskují příspěvkem 1200 Kč každému seniorovi pod stromeček. Na víc se tato vláda pravděpodobně nezmůže, protože koncepční řešení na několik desetiletí nebo alespoň na jednu dekádu je daleko za hranicemi jejich představivosti. Takže raději rozdáme voličům koblihy v podobě bankovek a zapomeneme, kde nás skutečně bota tlačí. Po sociálně demokratickém pastelkovném a bolševickém pohřebném pro pánevní okresy máme nyní další populistickou jednorázovou dávku. Říkejme ji třeba podle ministra financí koblížkovné.

Autor je komunální politik ODS