18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

POLITIKA: Klausova amnestie a její důsledky pro společnost

Klausova amnestie vyvolává u mnoha lidí rozhořčení, nelibost a mnoho otázek. Jedná se o projev šílenství, populismu, zlomyslnosti, nenávisti vůči českému národu, nebo snad o jednání zkorumpovaného člověka pod nátlakem mafie, jíž padl do chapadel?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 9.1.2013 17:03

Svou naprostou nekompetentnost už autorka prokázala ve svých dřívějších výměšcích.

Takže nic nového, nic co by stálo za řeč. Než autorka potratila tento "plod" svého ducha, všichni, kdo k tomu měli co říct (napsat) tak učinili. Nechápu jak se něco takového může dostat na stránky NP.

J. Klimecký 8.1.2013 21:55

Důvody Kmotrovy milosti:

Václav Klaus si privatizoval úřad prezidenta a učinil kroky, které jsou v přímém rozporu s Listinou práv a svobod. Obětem trestných činů upírá Václav Klaus právo na spravedlivý proces.  Hrad navíc absolutně odmítá vydat informace, jak vůbec tato amnestie vznikla. Poradci z okruhu Klause mají přímou vazbu na odsouzené lidi. Například právní poradce, kteří byli jednoznačně spojeni s Větrovcem a Berkou.

V kauze První družstevní záložny byla totiž v dozorčí radě Livie Klausová. Kočárník, to byl další, který se v této akci v roce 1997 angažoval. Dnes se amnestie týká kauzy, v níž je omilostněna společnost, kde Livie Klausová seděla v dozorčí radě. To si někdo snad myslí, že všechno je jen náhoda? Jsou v tom zamícháni členové jeho rodiny. Tolik lidí kolem Klause je ve spojení s těmi, co jsou omilostněni? A přitom jde přece o miliardy, jen například v případu soudce Berky.

Nevěřím, že se jedná o náhody. Je to morálně devastující pro českou společnost. Má to strašné důsledky, demotivuje to policisty, demotivuje to soudce. Vždyť se jedná o rozsudky, které byly před rozhodnutím. Union banka měla být projednána už koncem ledna. Je to proto naprostá lež, že by se to záměrně protahovalo. Důvodem protahování byly  omluvenky z důvodu zdravotního stavu a podobné triky, jimiž se obžalovaní snažili vyhnout soudu. Oni věděli, že ta amnestie přijde, a proto to také protahovali. Měli to domluvené s Klausem.

M. Stuchlik 8.1.2013 23:31

Re: Důvody Kmotrovy milosti:

Klaus je největší nepřítel tohoto státu.

B. Rybák 9.1.2013 16:38

Re: Důvody Kmotrovy milosti:

Jde o miliardy, pokud jsou opravdu vinni a o strašlivé tragédie, pokud jsou nevinni. Takže ti, kdo je do dneška neodsoudili, by měli jako jejich spojenci (spolupachatelé) nebo naopak sadističtí mučitelé do kriminálu.

Na ty Vaše konkretní duchovní zvratky nehodlám reagovat (smrdí na dálku).

J. Ryba 8.1.2013 18:39

Amnestie je omyl tragéda Jakla...přitom by stačilo, kdyby se naučil číst

Jaklův judikát je bumerang proti amnestii....tak nakonec to byl pachatel, který byl nezvěstný, pan Santos na základě toho podal civilní žalobu pro odškodnění, nic se nedělo, proto se obrátil na ESLP. ESLP mu přiznal odškodnění pro nemateriální újmu, z důvodu toho, že to trvalo 6 let, s tím, že ESLP předpokládá, že civilní řízení doběhne i v Portugalsku, že bude odškodně znovu a řádně s tím pachatelem, od toho pachatele.

To znamená, o co v té cause jde: to je ochrana obětí trestných činů, nebo újmy...a je to civilní řízení. Nejedná se o trestní věc, nikdo žádné řízení nezastavuje, naopak ESLP přiznává ve verdiktu 800.000 escudos panu Santosovi za morální újmu, kterou utrpěl....je to podle paragrafu 6 odst. 1 Listiny.

Soud tady konstatuje, že nelze takto pošlapat práva obětí trestných činů. Stalo se někde omylem, že si to Hrad vyložil tak, že to byl stěžovatel, který se skrýval, Hrad obrátil celou tu causu v její naprostý opak...Hrad udělal pravý opak toho, co udělal ESLP. Oni ti šašci popřeli práva oběti...zatímco ESLP oběti vyplácí odškodnění a předpokládá pokračování sporu v Portugalsku.

pane Jakle, to je na "demisi"....nechtěl jsem sugerovat "na mašli"

"Ve věci Santos proti Portugalsku soud rozhodl, že délka šesti let a dvou měsíců je nepřiměřená bez ohledu na to, že stěžovatel byl po část této doby nezvěstný," uvedl pro Lidovky.cz Jakl.

B. Rybák 9.1.2013 16:55

Re: Amnestie je omyl tragéda Jakla...přitom by stačilo, kdyby se naučil číst

To, že dlouhý proces je "pošlapáním" lidských práv a lidské důstojnosti je jasné každému myslícímu člověku a tomuto postoji s nemohl vyhnout dokonce obecně ani EU-soud.

To potvrzujete i Vy. Důvodem odškodnění pana Santose je i podle Vás příliš (6 let!!) dlouhý proces. Takže jenom potvrzujete závěr pana Jakla (to Vám opravdu nedošlo?). Zákaz příliš dlouhých procesů je pochopitelně nutný především jako ochrana poškozených a křivě obviněných. Co asi myslíte, že pan Santos z obviněného vymáčkne. To by ten obviněný musel být navíc ještě i padlý na hlavu.

M. Kosejk 8.1.2013 17:15

typologická svazačka

Cituji: "K takovému přemýšlení vedou skutečnosti, že touto amnestií budou osvobozeni a očištěni opravdu důležití lidé organizovaného zločinu, čili na jejich závažný trestný skutek související s organizovaným zločinem bude pohlíženo tak, jako by se nestal a jako by tedy související organizovaný zločin ani neexistoval. Prezident skutečně amnestoval významné figury organizovaného zločinu, ku příkladu i symbol organizovaného zločinu soudce Berku."

Abych řekl, pravdu, tak právní vědomí občanů podkopávají spíš lidé, kteří nerespektují presumpci neviny, než to, že občas někomu něco nezákonného projde. Ti lidé nebyli odsouzeni, víme?! A to na to soudy měly 8 let a více.  Ale svazačka má jasno, aniž by viděla jediný spis k jedinému případu. Tenhle typ lidí existuje v každé společnosti, za komunistů tenhle typ např. žádal co nejtvrdší trest pro doktorku Horákovou.

Hele, vy Šimonová, řekněte mi (a bez dohledávání): Z čeho je obviněn třeba Starka? Nebo jaký zákon konkrétně porušil Provod? To byste měla znát do detailu, když už máte to odvahu tvrdit, že jim prošel "závažný trestný skutek". Většina lidí ví prd o těch kauzách, ale hlavně, že mají jasno, kdo je zločinec.

J. Krásenský 8.1.2013 16:42

Takhle to dopadá, když rozsudky vynáší

media, místo soudců. K amnestii podle článku 2. ještě soudy nepřikročily, ale media už vědí, kdo bude amnestován. Doporučuji méně hysterie. Dočkejte času.... a pak, dojde-li na Vaše nejčernější očekávání, se rozčilujte a svolávejte hromy a blesky. Budete mít na to plné právo. Dosud však nemáte.

K. Pavlas 8.1.2013 13:55

Milá paní Simonová

předem se omlouvám, ale Váš článek ve mně evokoval otázku." Co je největším uměním na světě??? - Dostat do slepičí hlavy ženský mozek tak, aby neštěrkal"  Neplatí pro ostatní ženy , platí jen pro Vás..

M. Stuchlik 8.1.2013 23:33

Re: Milá paní Simonová

Pán je amnestovaný?

D. Procházka 8.1.2013 11:38

Plácání

a zbytečné. Přečtěte si, co je obsahem amnestie, ne, co je v titulcích Blesku, Mladé Fronty a jiného bulváru. Případ sopudce Berky, jakkoli dopadne, vypovídá spíše o tristním stavu naší justice, přehazování případů mezi soudy nahoru a dolů a o důsledcích praktické neodvolatelnosti soudců než o zločinném spiknutí v čele s prezidentem. 

Hysterií kolem amnestie jsem znechucen.

O. Mayer 8.1.2013 10:34

odškodnění za ústrky...

.... víte mám trošku pocit, že jeden opakuje po druhém informace, které nejsou naprosto ničím podloženy. Speciálně by mně zajímalo kde se vzala tahle informace. To se jako budou všichni amnestování odškoďňovat za pobyt v base? A pokud jak předpokládám ne, proč by se to mělo tedy vztahovat zrovna na Berku. Ty infomace, kdo všechno ze zmiňovaných arcizločinců vyvázne se objevily příliš rychle na to, aby mohly být založeny na porovnání právní kvalifikace těch obviněných/odsouzených a podmínek té amnestie. Možná by bylo dobré, kdyby ta všeobecná hysterie už po týdnu ustoupila a vyčkali jsme všichni až k těm amnestiím skutečně soudně dojde ( a pak lamentovali a analyzovali co k tomu koho vedlo) Obávám že se že to bude spíš naopak, ve chvíli kdy to trestní řízení u nich bude zastaveno, nebude to zajímat už vůbec nikoho, tak jako nikoho nezajímá aktuiální vývoj v daleko živějších kauzách. Nejsem žádnej fanda Klause a už vůbec ne toho mašíblu co na hradě provozuje, ale to co se v posledním týdnu odehrává (např. vedle zmíněné sundavání obrazů, Zaorálkovo prskání na bradu apod) mi přijde silně ujetý. Z toho co se člověk dozví v televizi to málem vypadá ža na ulicích řadí osvobození hrdlořezové a mafiánim se nám vysmívají jako Al Capone do ksichtu. To druhé je možná pravda, ale ne ve větší míře než 31.12.2012      

V. Váňa 8.1.2013 12:18

Re: odškodnění za ústrky...

Děkuji. V.

V. Váňa 8.1.2013 10:06

Proboha,

před několika dny jsem apeloval na pan Haase, aby si reálie nastudoval dříve než se k něčemu rádoby fundovaně vyjádří. Paní autorka už vůbec manipuluje s celkem objektivními fakty naprosto neuvěřitelným způsobem.

Jednak z vězení nebylo propuštěno 32 tis. lidí, nýbrž cca 7 tis (ostatní byli na svobodě s podmínečním odsouzením nebo propuštěním), a z těch se řada (podle zkušeností asi polovina) skutečně vrátí za mříže. Jenže 16 tisíc vracejících se do kriminálu zní lépe než 3.5 tisíce, že?!

Jednak kauz s velkými korupčníky bude určitě v řádu jednotek, tedy někde na úrovni tisícin procenta. Třebaže jde o veřejností velmi sledované kauzy, je třeba zároveň říci, že strestní stíhání probíhající více než 8 let svědčí o nepříliš schopné justici. Jako příklad dávám Starku, který byl obviněn v dubnu 2003, tedy před deseti lety, ale dodnes nenašli ANI JEDEN PŘÍMÝ DŮKAZ proti němu. Jak dlouho si tedy myslí paní autorka, že by měl být tento důkaz ještě hledán?

Hovoří se tu také o nevymahatelnosti náhrad škod osobami poškozenými. Tady vidím záměrné manipulování veřejností. V trestním řízení nemusí být náhrada škody přiznána (v trestním řízení se totiž o tomto nevede důkazní řízení - škoda je přiznána pouze v případě, že její výše je naprosto přesně známa) a řízení tak může všechny poškozené odkázat na civilní proces. Tak se ptám, kde bereou advokáti (např. JUDr. Marvanová) jistotu, že by trestní řízení k náhradě škody pro její klienty skutečně dopadlo dobře? Protože v době probíhajícího řízení promlčecí doba neběží, musely by poškozené osoby stejně jít do civilního procesu. A to ani nemluvím o tom, že 17 miliard nikdy nikdo, a to ani kdyby dostal doživotí, nesplatí.

Nevysmívám se poškozeným, ale je mi špatně z toho, jak je jejich neštěstí (např. v kauze H-systém) zneužíváno k politickému nebo jakému-to boji proti odcházejícímu prezidentovi.

M. Hatlák 8.1.2013 9:42

slib presidenta

 „Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.“

Je nebo neni tento slib panem presidentem Klausem porušený?

J. Kanioková 8.1.2013 9:38

většina si neuvědomuje,

že pokud někdo SKUTEČNĚ UKRADL miliardy, tak mu hrozí trest NAD 10 let !

NAVÍC - relevantní odborný názor právníka -  trestní řízení se dělá proto, aby byl někdo potrestán. To, že se spojuje  občanskoprávní pře s trestněprávní pří a jen šetří čas a peníze a je to spíš jen bonus, ne nárok. S možností amnestie by měl každý advokát vždy počítat a své klienty na toto riziko upozornit,  a že pokud to neudělá, je to jeho velká profesní chyba.

I v rámci trestního řízení nárok na odškodnění poškozeného stále zůstává nárokem občanskoprávním a nemůže tedy být amnestií zastaven – amnestie má co do činění JEN s trestním stíháním

P. Novák 8.1.2013 19:49

Re: většina si neuvědomuje,

Milá paní Kanioková.Kdybyste poslouchala advokátku Marvanovou, tak byste snad ten rozdíl pochopila. V trestním řízení je úkolem státu prokázat pachateli vinu.Pokud je pachatel odsouzen, není pochyby,že je vinen a v civilním řízení už jde jen o to, určit výši škody. Kdežto, když je pachatel amnestován a tedy "nevinen", je na těch poškozených ubožácích dokázat, že je vinen. Vy v tom nevidíte rozdíl?

A jak by poškozeným pomohlo upozornění advokáta, že možná přijde amnestie? To by si měli vzít špagát a jít se rovnou oběsit?

B. Rybák 9.1.2013 16:33

Re: většina si neuvědomuje,

Jestli se poškození během např. 8 let soudů neoběsili, pak jsou více méně normální. Ti, kteří jsou tak neuvěřitelně dlouho křivě obviněni, to ale ve zdraví a s nenarušenými sociálními rolemi určitě nepřečkají. Vy by jste si to chtěl prožít?

P.S. Vina, či nevina je přece obvykle zřejmá takřka okamžitě. Určitým problémem je právě "výpočet škody". Tím největším problémem je parazitická lenost soudců a nenažranost advokátů, kterou si žalující poškození ohlídají daleko lépe než stát.

Pokud je případ komplikovaný, musí se na něj nasadit ví lidí. Tvrzení, že obviněný skutečně může "bojovat" s téměř všemocným soudním aparátem a neúměrně prodlužovat proces je trapný alibismus soudců a advokátů. Své oprávněné legální možnosti vyčerpá obviněný nejpozději za několik měsíců (za maření vyšetřování a pohrdání soudem mu hrozí zvýšení trestu. Že tento, přinejmenším obecně i EU-soudem odsouzený šlendrián panuje na i na "západě" je jednou z charakteristik jeho úpadku.

V. Mlich 8.1.2013 9:04

Je dobré, že institut amnestie máme

Ve státě plném lidí smýšlejících podobně "urválkovsky" jako autorka článku je dobré, že takovou věc, jako je amnestie, máme v ústavním řádu. Že se pověří jedna osoba, která může jednou za čas neomezene rozhodnout o odpuštění viny. A taky je dobře, že tu moc má práve Václav Klaus, který s ní neplýtval jako jeho předchůdci, ale používá ji uváženě a s rozumem.

J. Kanioková 8.1.2013 9:43

Ano

K. Kužel 8.1.2013 8:57

Kolik vlastně bylo amnestovaných?

Teď jsem trochu zmaten: mluvilo se asi o šesti až sedmi tisících amnestovaných. V článku cifra vyskočila na dvaatřicet tisíc. To už by překračovalo i počet zločinců amnestovaných Havlem. Tak jak to vlastně je?

Abych předešel okřiknutí, že Havel amnestoval hlavně politické vězně: ti byli propuštěni již Husákem, a to v prosinci 1989 - viz:

http://neviditelnypes.lidovky.cz/historie-destrukce-spravedlnosti-d53-/p_politika.asp?c=A130105_180831_p_politika_wag

H. Koláček 8.1.2013 8:24

O zdravém rozumu prezidenta........pochybuji

cit: "O zdravém rozumu prezidenta, respektive o jeho duševním zdraví asi nikdo nepochybuje".

Omyl. Já jsem ten, kdo pochybuje a to již nějakou dobu. Myslíte, že by se Václavu Klausovi někdo (třeba jeho lékař) odvážil říci, že pro něj začíná obrobí, kdy ztrácí zdravý rozum?

Pokud však zdravý rozum neztratil, musí za tím být něco jiného. A to snaha zbořit stávající systém tím, že občanům zase vzal kus jejich víry ve spravedlnost. A že té víry ubývá.

Cítím velkou bezmoc, snad největší po roce 1989.

J. Kanioková 8.1.2013 9:46

Autorka patří k těm, kteří neznaje SKUTEČNÁ FAKTA, dští síru

Starobylý rituál některých lidí, jejich potřeba "černého kozla", do něhož vloží všechno zlo a pak ho vyženou do pouště, čímž se oni sami očistí a jsou sami sobě zase intelektuálními veličinami...

K. Loucký 8.1.2013 15:40

Re: Autorka patří k těm, kteří neznaje SKUTEČNÁ FAKTA, dští síru

česky: "...k těm, kteří neznajíce..."

P. Pavlovský 8.1.2013 8:08

Síla metafor

Není fatální, že politik, který v médiích několikrát zveřejnil, jak oblibuje televizního krtečka, je patronem tunelářů?

J. Kanioková 8.1.2013 9:24

taky paranoia

P. Pruner 8.1.2013 6:24

zbytečný článek

Paní autorka se připojila k mediální štvanici na amnestii, která pomůže desetitisícům lidí z nichž většina je v podstatě slušných či se dostala na scestí poprvé. Proto také dostali tak malé tresty, které v jiných státech řeší alternativními sankcemi - proto ostatně jsme měli tolik vězněných na tisíc obyvatel. S podmínkami a veřejne prospěšnými pracemi se počet amnestovaných dostane údajně ke sto tisícům.

Bohužel zatím nedochází k diskusi jak zmodernizovat, zlepšit a zefektivnit naši justici, abychom se za pár let nedostali tam kde jsme byli před amnestií. Nejsou slyšet rozumní politici, ani většina soudců, kteří jistě dokáží přemýšlet o své práci i s nadhledem. Zatím jsou slyšet jen kritici vytloukající politický kapitál a zastánci starých poměrů, kterým justiční smrádek a teploučko vyhovují.

K. Kužel 8.1.2013 8:54

Re: zbytečný článek

Teď jsem trochu zmaten: mluvilo se asi o šesti až sedmi tisících amnestovaných. Teď cifra vyskočila na desetitisíce. To už by překračovalo i počet zločinců amnestovaných Havlem. Tak jak to vlastně je?

Abych předešel okřiknutí, že Havel amnestoval hlavně politické vězně: ti byli amnestováni již Husákem, a to v prosinci 1989 - viz:

http://neviditelnypes.lidovky.cz/historie-destrukce-spravedlnosti-d53-/p_politika.asp?c=A130105_180831_p_politika_wag

I. Schlägel 8.1.2013 8:59

Re: zbytečný článek

cca 6.500 zavřených, k tomu desetitisíce podmínečně a alternativně odsouzených, ale nepotrestaných vazbou. Čísla jsou orientační.