24.4.2024 | Svátek má Jiří


POLITIKA: Klaus jr. pražským primátorem?

2.11.2017

Václav Klaus mladší patří k vítězům sněmovních voleb. Vysoký počet získaných preferenčních hlasů potvrdil jeho podporu u pražských voličů ODS. Síla podpory však není ohromující na to, jaké výhody stály na jeho straně. Slavný otec, úspěšné vedení známého gymnázia, razantní a populární názory, ochota jít do střetů. Zisk údajně velké podpory veřejnosti a především umanutost novinářů hledat v jeho podpoře možný rozkol v ODS koriguje pohled pouhé čtyři roky zpět. Tehdy byla lídrem občanských demokratů v Praze Miroslava Němcová a získala dvakrát větší procentuální podporu od voličů ODS a více i reálných hlasů při celkově podstatně nižší podpoře pro ODS. Další čtyři roky jsme o Miroslavě Němcové slyšeli pouze sporadicky a nikdo ji nepodezříval z plánování převratu v ODS a vystrnadění Petra Fialy z postu předsedy konzervativců.

Před Václavem Klausem mladším leží velká výzva, jak s podporou voličů a zájmem médií naložit. Leží však jinde než ve vnitřních bojích o stranické funkce v ODS a pracném získávání podpory od delegátů příštího kongresu ODS. Jako na talíři se mu nabízí výhodné bojiště, kde může jako solitérní osoba vyčnívající z ODS vyhrát sám za sebe a potvrdit svůj vzestup, pražský magistrát.

Za rok půjdou voliči vybírat primátory a starosty měst a obcí. Praha je výlučná pozicí hlavního města, které je zároveň městem a v řadě ohledů také krajem. ANO a ČSSD mají řadu hejtmanů, lidovci mají na Zlínsku hejtmana Jiřího Čunka, starostové na Liberecku Martina Půtu. ODS jako druhá nejsilnější strana není v tomto patře politiky zastoupená.

Praha se přímo nabízí jako výzva pro ODS a její aktuálně nejsilnější figuru Václava Klause mladšího. ODS v Praze vládla řadu let a dnes je ve výhodné pozici opoziční strany nejen v celostátní politice, ale i v Praze. Vzhledem k rozkladu TOP 09 je nejsilnější stranou už i v Praze, kde proti sobě má malátnou koalici ANO-ČSSD-KDU-STAN-SZ, která více soupeří se sebou navzájem než s opozicí.

Václav Klaus mladší si může říci o kandidaturu na pražského primátora sám, nebo počkat na zájem zespodu od straníků, případně jej navrhne vedení strany. Okamžitě se stane favoritem souboje mezi třemi relevantními stranami, které mohou pomýšlet na zisk primátorského postu. Proti kandidátům z řad hnutí ANO a Pirátů bude mít výhodu ve fungující stabilní straně a také v tom, že hnutí ANO i Piráty čeká složitý výběr vlastního kandidáta nebo kandidátky. Piráti se možná pokusí o vytvoření silnějšího bloku a podporu od dalších stran, např. Zelených, starostů nebo lidovců. Můžeme tedy očekávat velmi atraktivní souboj tří kandidátů.

Pokud Václav Klaus příští rok volby v Praze vyhraje, vytvoří koalici a získá post primátora, bude na dobré cestě získat pozici volební lídra ODS a jejího kandidáta na premiéra pro příští volby do sněmovny.

Kráceno vyšlo v MfD 30.10.2017

Autor je politolog, spolupracovník Institutu pro politiku a společnost