24.6.2024 | Svátek má Jan


Diskuse k článku

POLITIKA: Klaus jde po stopách Thatcherové

Václav Klaus vydal novou knihu ve které otevřeně říká to, co si myslí již řadu let, že bychom měli vystoupit z EU. Vydal se tak na cestu, kterou prošla nedávno zemřelá Margaret Thatcherová.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 8.10.2013 21:25

Autore, máte tam několik nepravd !

V. Vaclavik 8.10.2013 16:27

Odchodu z Unie

by muselo predchazet nejake uvolneni domaciho trhu od vlastnich regulaci, tak aby ty ''automobilky'' pak neodesly, ale naopak, aby sem dalsi firmy prestehovaly aspon sva centra, nebo lepe, celou vyrobu.

Odchod z Unie bez nejakych zasadnejsich domacich reforem postrada hlubsi vyznam.

V. Vaclavik 8.10.2013 18:40

Re: Odchodu z Unie

Abych to rozsiril - pro vstup do Unie vesmes hlasovali ti z nas, kteri tam (spravne) citili kolektivismus, nebo ti, kteri v ni (mylne) videli spasu pred nasim domacim kolektivismem.

Ti prvni verili, ze ty jednotlive domaci kolektivismy nemaji sanci fungovat na tak male narodni skale, ze je treba dat se dohromady do vetsiho celku, a pak to fungovat bude. Ti druzi zase zili (a mnozi stale ziji) ve snu naivniho predsametoveho videni Evropy jako vesmes rozumne kapitalisticke basty. Mozna se to dalo pochopit a omluvit z perspektivy zivota v tom komunistickem socialismu, ale dnes uz se to da nazvat jen hlouposti, naivitou, a to je jeste charitativni ohodnoceni.

J. Kanioková 8.10.2013 20:44

:)))

P. Běhounek 8.10.2013 16:24

NÁHODA NEBO ZADÁNÍ Z MOSKVY

v kontextu Klause je velmi důležitý pohled Ruska na EU, pro Rusko je EU jasným nepřítelem č. 1, nestojí o to, aby vyrostla další velmoc a dvojnásob ne v Evropě, takhle už Rusko prohrálo všechny mocenské boje, USA nedohnali ani nepředehnali, Číny se bojí odjakživa, dále jsou to miliardové národy jako Indie nebo Pakistán, při pohledu na ruská médii, jsou kritikou EU přímo posedlí, je otázkou, jak tyto skutečnosti hrají roli v případě Klause

J. Kanioková 8.10.2013 20:45

Bolí paranoia ?

J. Václavíková 8.10.2013 21:15

Re: Bolí paranoia ?

Už nám to prozradíte?

P. Běhounek 8.10.2013 22:08

Re: Bolí paranoia ?

ne, nebolí, ale je to rozhodně lepší než naivita nebo zaslepení, důsledky postoje nejsme jako oni tu budeme mít ještě několik generací

J. Tachovský 8.10.2013 15:26

Odchod z EU by byla ekonomicka katastrofa hlavne pro Fajmona

Poctive se zivit neumi, tak parasituje v bruselskych uradech. Kdyby o sve koryto prisel, tak by se musel spokojit s podporou v nezamestnanosti.

P. Běhounek 8.10.2013 16:25

Re: Odchod z EU by byla ekonomicka katastrofa hlavne pro Fajmona

přesně od takových příživníků je to až směšné

J. Vyhnalík 8.10.2013 14:47

Znovu a bez faulů Hynku Fajmone

VK předkládá odchod z EU jako jednu z alternativ, kterou je třeba začít zvažovat. Není fér stavět proti tomu jako alternativu nepřátelský rozchod. Když to dělají různí eurohujeři, není to fér, ale dá se to pochopit, proč to ovšem dělá Hynek Fajmon, který se prohlašuje za eurorealistu. Je faktem, že hořké plody bilionového politického tunel ve formě zákona na podporu OZE si budeme muset pokorně sníst, ale není důvod, abychom museli stejně pokorně jíst i plody jeho pokračování. Zatímco stávající tunel vycházel ze závazku EU 20-20-20 (20 % produkce elektřiny z OZE a 20% snížení produkce CO2 do roku 2020), letos na jaře EP, jak Hynek Fajmon dobře ví, odhlasoval přitvrzení ve formě 30-30-30. Opravdu musíme nést plné důsledky těchto hloupých a nezodpovědných rozhodnutí? Poneseme je jistě jako součást Evropy, protože propad ekonomiky v EU nás postihne tak jako tak, ale nemusíme si naši konkurenceschopnost podkopávat dalšími hloupostmi.

Osobně doufám, že odpor k plánovitému podkopávání ekonomické výkonnosti celé EU převládne a EU se dokáže reformovat, ale k tomu nedojde do té doby, dokud si politici, kteří dnes EU řídí neuvědomí, že opozice vůči jejich "ever closer" EU (čti stále více direktivně řízené a centralizované EU) je reálná a může vést až k rozpadu celého projektu EU.

Je triviální fakt, že pozice Británie vůči EU je naprosto odlišná od pozice ČR, ale je otázkou, jak dlouho necháme EU korumpovat naše politiky, naše podnikatele, i naše voliče pohádkami o o evropských dotacích? To opravdu Hynku Fajmone věříte tomu, že v tomto pokrouceném prostředí lze prosadit racionální a efektivní politiku a ekonomiku?

V. Vaclavik 8.10.2013 16:34

Re: Znovu a bez faulů Hynku Fajmone

Je jedno jaky odchod si VK preje, protoze kdyby k odchodu doslo, neverim ze by to byl pratelsky rozchod, mozna jen na povrchu, oficialne, kdy by se rikalo, nic se nedeje... To socialiste, kolektiviste neumi bourat, nebo i jen nabouravat sve vzdusne zamky rozumne, pratelsky.

A na nejake reformy v Unii neverim. Treba se tam i nejake vyhlasi, ale budou a taky skonci ve stylu petiletek naseho minuleho rezimu. Opravdu patrite mezi ty nepoucitelne?

J. Vyhnalík 8.10.2013 17:19

Re: Znovu a bez faulů Hynku Fajmone

Já nevěřím na happyendy, ale také dopředu nic nezatracuji. Osobně jsem přesvědčen, že EU je tak velká, že by se měla zabývat jen velmi rámcovými problémy, které je třeba řešit na úrovni mezistátních dohod a do konkrétního fungování ekonomiky by neměla svým členům mluvit vůbec. Jedna věc je ovšem, co považuji za rozumné a druhá, co je reálně dosažitelné. Tyto dvě roviny je třeba důsledně oddělovat, jinak debata postrádá smysl.

Oblast dosažitelného je závislá na vůli a přáních všech zúčastněných a je velmi proměnlivá a může se zásadně změnit pokud kterýkoliv ze států vyjádří vůli stávající kontraproduktivní EU opustit. Zvlášť pokud by se jednalo o některého z velkých členů, jako je třeba Británie.

Teprve pak dojde k tomu, že politici řídící dnes EU budou nuceni odkrýt karty a dojde alespoň částečně ke skutečné debatě o budoucnosti Evropy. Bez toho, aby někdo narušil stávající status quo, se vedení EU bude moci spolehnout na stávající pacifikaci politiků a veřejnosti šidítkem eurofondů.

Nechápu z čeho usuzujete, že si dělám o EU nějaké iluze. Tu poslední větu si nechte pro ty, kdo si ji zaslouží.

V. Vaclavik 8.10.2013 18:32

Re: Znovu a bez faulů Hynku Fajmone

Tu nepoucitelnost prave potvrzujete tim vasim "Já nevěřím na happyendy, ale také dopředu nic nezatracuji."

Ja zase dokazi odhadnout a proto dopredu zatracuji nejake sneni o naprave hrisniku. Stejne jsem neveril na jakekoli reformy za minuleho rezimu, vcetne tech Gorbacevskych (v sedesatem osmem jsem z toho jeste nemel rozum).

Zivotni a hlavne a predevsim intelektualni moudrost mi rika, ze nema cenu ocekavat nejake hlubsi reformni zmeny, napravu pomeru, zmenu kursu... od tech samych vudcu, kteri nas do te dnesni slamastyky dovedli. Opravdu jen hlupak, anebo uplny naiva, muze verit starym strukturam, ze se zmeni. Ty struktury je nutne odstavit od moci a zacit znovu na zelene louce. Zavedene struktury vam jen namazou med kolem huby, a kdyz na nejake reformy pristoupi, budou jen nepodstatneho razu, protoze opravdovou zmenu nikdy nepripusti, neco takoveho je mimo jejich chapani sveta. Maximalne muzou pripustit zmeny razu ''aby se vlk nazral a koza zustala cela''. A casem se pak veci logicky vrati do starych koleji.

Kamenem na prameni vsech zmen, ktere nejsou jen posolichanim pomeru, jsou ti nasi obcane, kteri maji tolik dobre vule a tolik duvery ze ostatni vladnou stejnym rozumem a ze maji stejny pud sebezachovy a ze az dojde k jiste hranici, ze couvnou, anebo radikalne prehodnoti dosavadni kurs... az to hranici s hlouposti, a castu to tu hranici prekracuje. Nemuzu nez to takhle rict.

J. Vyhnalík 8.10.2013 18:59

Re: Znovu a bez faulů Hynku Fajmone

Jak jsme psal je důležité oddělit to, co chceme a to, co je reálně prosaditelné. To, že si myslíme, že EU funguje špatně je jedna věc, druhá věc je kolik lidí s námi souhlasí a třetí věc je, jak lze situaci změnit.

Začít znovu na zelené louce můžete při stavbě domečku z karet doma na stole, ale těžko v reálné politice. Právě to, že jsem věděl, co od Gorbačova čekat (a co nečekat), mi dávalo v 80. letech optimismus. Kdyby na jeho místě byl mladý Brežněv, ještě dneska bychom tu měli reálný socialismus a maximálně mohli vzpomínat na nějaké další potlačení kontrarevoluce, tentokrát v NDR.

Výstižný popis politického fungování EU a toho, jak EU ovlivňuje politiky, je popsán v článcích Richarda Sulíka. Nemá cenu si zastírat, že vliv EU je velký a nelze ho podceňovat. To, že taktika eurodotací funguje, potvrzují diskuse napříč internetem. Kolik, jinak inteligentních lidí použije při obhajobě EU argument "prospěšných" dotací! To nelze podceňovat.

P. Běhounek 8.10.2013 17:54

Re: Znovu a bez faulů Hynku Fajmone

jako vždy lžete a jako vždy vám stejně odpovím, výkupní ceny EU nepředepislovala, tunel je jen výsledkem našich politiků, dvojnásob EU nepředepisovala splnění procentuálních požadavků v takovém předstihu a halvně, nic jsme splňovat nemuseli, nikdo by nás nesankcioval, tak jak mnohé závazky EU odmítá plnít mnoho států a žádný postih z toho není, stačilo by sebevědomněji zastávat zájmy ČR

J. Vyhnalík 8.10.2013 18:06

Re: Znovu a bez faulů Hynku Fajmone

Jako vždycky urážíte a pak vítězoslavně polemizujete s něčím jiným, než bylo napsáno. Pokud Vám to dělá dobře...

P. Běhounek 8.10.2013 22:15

Re: Znovu a bez faulů Hynku Fajmone

lhář je prostě lhář, pokus jste tak přecitlivělý, neplakejte, je jednoduché řešení, nepište lži

J. Vyhnalík 8.10.2013 22:43

Re: Znovu a bez faulů Hynku Fajmone

Proč se mne snažíte za každou cenu urážet? Pokud máte pocit, že se v něčem mýlím, tak jednoduše polemizujte. Odlišný názor je normální urážka je podlost.

Výkupní ceny elektřiny z OZE definoval zákon, který opsal Martin Bursík podle německého vzoru a podobný zákon, který garantoval na 20 let výkupní cenu tak, že měla pokrýt odhadované náklady na vybudování OZE do 15 let, přijala celá řada zemí napříč EU. Ano, byla to chyba našich politiků, a byli lidé, kteří to kritizovali tehdy, a dokonce to kritizovali už když Stanislav Gross přijímal 20-20-20, někteří to dokonce kritizovali už když Al Gore a další chystali půdu ve formě Kjótského závazku.

Jenže pokud by se nejednalo o oficiální politiku EU, neměl by Martin Bursík šanci podobný zákon prosadit a pokud by ho prosadil, tak v mnohem mírnější formě. Nakonec, i kdybychom ten hloupý zákon nepřijali, stejně bychom nesli jeho dopady ve formě přetížení přenosové soustavy přelivy ze severního Německa na jih a zejména ve formě destruovaného energetického trhu v Evropě.

Pokud s něčím z tohoto nesouhlasíte, napište to jasně a urážky si nechte pro ty, kteří Vám to mohou oplatit mezi čtyřma očima.

P. Běhounek 8.10.2013 17:56

Re: Znovu a bez faulů Hynku Fajmone

, zvýšení podílu OZE z 8% na 20% jsme přijali zcela dobrovolně, ono v českých zemích je národní sport něco kritizovat a přitom být přisátý na jeho cecku, a když semi něco zkopeme, tak to svádět na všechno možné jen nepřijmout odpovědnost, EU není někdo v Bruselu, EU jsme my, ještě nikdy v historii našeho malého národa, nebyla naše role tak významná

J. Vyhnalík 8.10.2013 18:21

Re: Znovu a bez faulů Hynku Fajmone

Závazek 20-20-20 slavnostně přijala vláda Stanislava Grosse. Topolánkova pak dojednala snížení podílu OZE z 20 % na 13 %. Ano, jsme součástí EU a je to věc naše a našich politiků. Nevím na jaké stupnici si měříte významnost role národa, pro mne je podstatná ekonomická výkonnost a tady se jasně prokazuje, že podpora OZE, prosazená napříč EU, výrazně výkonnost podvazuje. Není to tedy věc pouze našich poslanců, kteří schválili zákon, který Martin Bursík opsal od svých německých kolegů, ale jde o problém celounijní a celoevropský. Je pravda, že vnímání negativních dopadů je nepřímo úměrné životní úrovni, takže bohaté země (Německo, Dánsko) si mohou dovolit ještě mnohem dražší elektřinu, než máme my, bez toho, aby se hroutily a na druhé straně chudé země, jako je Bulharsko ničí i ceny, které jsou ve srovnání s námi nízké.

Nevím k jakému cecku jste přisátý Vy, ale dotace, které z EU dostáváme si také do EU platíme. Je pravda, že kdybychom vyčerpali všechno, na co máme teoretický nárok, tak bychom dostali víc než platíme, ale je také pravda, že pokud porovnáme reálné má dáti dal, tak už dnes platíme víc, než dostaneme. Osobně prosazuji omezení plateb do EU na minimum nutné pro chod centrálních úřadů a zrušení veškerých dotací, které tak jako tak dělají více škody než užitku.

M. Valenta 8.10.2013 12:15

Další se probral

Musí to být hořké po tolika letech adorace muset napsat takový článek.

Š. Hašek 8.10.2013 11:25

Zachovat korunu českou

makat

nepodělat se z bruselských socialistů

a furt si jenom (na volebních reklamách "nevyhrnovat rukávy")

Obávám se, že to je velice náročný úkol.

A taky neplkat, že až budeme konečně bez Václava klause, bude jen slunečno. Kdyby to nebylo smutné, byla by to místy až docela zábavná četba hysterických reakcí. Konkrétno uletělo.

V. Ondys 8.10.2013 10:09

:)))))))))))) Klaus jde po stopách Thatcherové?

Pak se moc těším na okamžik, až ho Putin se stejným respektem začne titulovat: Mr. Iron Man!

A. Špronglová 8.10.2013 9:49

Navrhuji aby den kdy Papá Klaus

konečně odejde do věčných lovišť nebo také do pekel aby i tam kázal svoji velikost neomylnost a tím zmízí z povrchu naší planety by měl být prohlášen za státní svátek jako oslavu číštšího ovzduší a ozdravění životního prostředí.

P. Götze 8.10.2013 9:54

Re: Navrhuji aby den kdy Papá Klaus

No vidite a pritom vam stale a stale toji za to vkladat jeho jmeno do svych ust, I kdyz jej tak ze srdce nemate rada. Proc jej proste neignorujete? Trosku méně schizofrenie a vice nadhledu pani kolegyne.

J. Tachovský 8.10.2013 15:27

Re: Navrhuji aby den kdy Papá Klaus

Nemuze to ignorovat, protoze to je hloupa, placajici zenska.

P. Běhounek 8.10.2013 16:35

Re: Navrhuji aby den kdy Papá Klaus

copak, rozčiluje vás kritika Klause, asi máte problém

R. Langer 8.10.2013 15:47

Re: Navrhuji aby den kdy Papá Klaus

Taky přejeme matinko, taky přejeme... :-D

O. Uživatel 8.10.2013 8:04

Uživatel požádal o vymazání