24.5.2024 | Svátek má Jana


POLITIKA: Kdo se bojí Ivana Langera? A proč?

21.7.2006

David Rath v rozhovoru pro Hospodářské noviny (Kvůli Langerovi se bojím vzdát imunity, 18. července) vyjádřil svou obavu nad tím, že bych "v čele policie posiloval její zneužívání v politických kauzách". Proto by zvážil, zda se vzdát imunity při vyšetřování jeho údajných miliónových nesrovnalostí v České lékařské komoře.
Od předního sociálního demokrata znějí tato slova o politizaci policie přece jen nevěrohodně - jen připomeňme kauzu Mlýn, nikdy nevyřešená, ale přesto rozpoutaná obvinění politiků a lidí spojených s ODS vždy před důležitými volbami a na druhé straně snahy zametat pod koberec vlastní korupční kauzy biolíh, pět na stole v českých a další.
O přístupu ČSSD a jejích politiků k policii svědčí i slova pana Ratha z uvedeného rozhovoru: "Pokud by v čele policie stál pan Langer..."

Tehdy se mi smáli
Chci všechny ujistit, že ministr vnitra Ivan Langer by nestál v čele Policie ČR - to je pozice jen a výlučně pro policejního prezidenta.
Úkolem ministra vnitra je stanovit jasnou koncepci policie a zajišťovat, aby po stránce organizační a hospodářské mohla plnit své úkoly. Do konkrétní práce policie a policistů zasahovat ministr vnitra nemůže. To ale ČSSD jaksi po celých osm let své vlády nepochopila.
Přesto v jednom s panem Rathem budu souhlasit. David Rath v citovaném rozhovoru jako vůbec první čelný představitel ČSSD přiznává, že česká policie je nemocná.
Přitom já jsem v minulých letech opakovaně upozorňoval a předkládal fakta, že policie není v dobré kondici, že potřebuje léčbu a na tuto léčbu nabízel různé recepty. ČSSD se ústy svých ministrů vnitra a premiérů těmto varováním vždy jen vysmívala a tvrdila, že policie je zdravá jako řípa. Ve chvíli, kdy ji již tak pevně nedrží v otěžích a nesvazuje ji svými nařízeními, začíná ČSSD obracet. Proč?

Ano, padni komu padni
Obává se snad toho, že na post ministra vnitra by měl přijít člověk, který jako vůbec první má jasnou a ucelenou vizi a koncepci tohoto resortu, jehož cílem je odpolitizování policie, její profesionalizace a navrácení přirozeného respektu z uniformy a hrdosti na ni? Obává se toho, že mým cílem je skutečně nezávislé vyšetřování, bez politických zásahů, důsledné a spravedlivé ve stylu padni, komu padni?
Pokud ano, pak jsou jejich obavy na místě.
Pokud mají pan Rath a další lidé vyšetřovaní policií (nejen členové ČSSD) svědomí čisté, pak mohou usínat klidně.

(HN, 19.7.)

Autor je poslancem a místopředsedou ODS