1.3.2024 | Svátek má Bedřich


POLITIKA: K čemu to povolební naříkání

14.10.2016

Nedá se to už ani poslouchat, ani číst, to stále naříkání všech o tom, jak v některých krajích, kde zvítězilo ANO, se páchá podvod na voličích vítězného hnutí. Ten podvod údajně spočívá v tom, že koalici sestaví jiné subjekty, které také uspěly, ale méně, a hejtmanské posty obsadí politici z jiných stran. A teď „s Vaňkem se raď“.

Že naříká Babiš, to je normální, protože musí zuřit, jaké to má pitomečky v jednotlivých krajích, kteří nejsou schopni zprudka vyjednat koalici. Takto se firma nařídí. Že fňukají i jiní lidé z ANO a někteří politologové, to je také normální. Je to standardní kolorit vycházející z nesprávné premisy, že kdo vyhrál, má vládnout, a to alespoň v koalici, když nemá na to vládnout sám. Že začne ale prezident republiky papouškovat tuto tezi, to je opravdu nemilá novinka. Ne že by překvapilo, že Zeman bude podkuřovat Babišovi (není větších přátel než bývalí nepřátelé), ale novinka je to v tom, že zrovna Miloš Zeman, starý pes české politiky, se pustí na tenký led takových úvah. On přece nejlépe musí vědět, že vládne ten, kdo se umí dohodnout a umí druhým udělat takovou nabídku, jaká se neodmítá, a přitom si zachovat důstojnost. Jistěže to ví, ale už tu vidíme v přímém přenosu vytváření dvojbloku Zeman - Babiš pro prezidentské volby, a proto to podkuřování. Je to také ukázka toho, že Zeman klidně vypustí do éteru úplnou pitomost, když to přinese nějaký prospěch. V tomto případě ten prospěch spočívá v tom, že Babiš a jeho firma ANO bude ve volbách podporovat prezidenta Zemana a nepřeloží mu ani klacík pod nohy. Tak prosté to bude.

Názor, že v těchto případech jde o podvod na voliče, je opravdu pitomost. Ti voliči, kteří volili ty, kteří koalici nakonec sestaví, jsou spokojeni a ti, kteří volili ANO nebo jiné, kteří uspěli, ale nejsou v koalici, se nemají co cítit býti podvedenými, nýbrž mají zavolat těm svým koňům a zeptat se jich, proč koalici nesestavili a kde soudruzi z NDR udělali chybu. Možná měli vítězové méně bouchat špunty a kalit v opojné atmosféře po sečtení hlasů a více žhavit telefony hned v nocí a jednat. Jiní to tak udělali, protože jim tak velí jednoduchý instinkt lidí, kteří se umí pohybovat v poměrném volebním systému. Až tak je to jednoduché. Žádný podvod, žádné spiknutí neúspěšných, jen neschopnost jedněch a schopnost druhých z prdu udělat kuličku. I to je politika a je opravdu směšné vyčítat těm „neúspěšným úspěšným“ jejich úspěch. Už je na čase toho nechat a přestat plácat. A propos, malý domácí úkol pro ANOisty - přemýšlet o tom, jak to udělat příště jinak, sepsat si „Poučení se z krizového vývoje ve straně“ a víc se snažit.

A malá poznámka na konec: velký pašák je M. Půta z našeho libereckého kraje, ten jako vítěz nevyjednává, jelikož byl v Bruselu a teprve včera se vrátil. Inu, tomu se říká výběr priorit par excellence.