24.4.2024 | Svátek má Jiří


POLITIKA: Horáček vyzval Zemana...

12.5.2017

... v pouliční bitvě o podpisy občanů

Volba prezidenta republiky nemá pouze dvě kola. Na úvod je třeba splnit nominační podmínku a zajistit si podpisy. Stačí podpisy 20 poslanců nebo 10 senátorů. Kdo však chce kandidovat jako nezávislý kandidát, musí zvládnout „předkolo“ a do 7. listopadu sehnat nejméně 50 tisíc podpisů občanů, tedy minimálně 250 každý den. Při minulých volbách byla řada kandidátů vyřazena, protože podpisů nezískali dostatek. Například Petr Cibulka to haursky zkusil s několika sty podpisy, ekonom Vladimír Dlouhý, bývalá novinářka Jana Bobošíková a senátor Tomio Okamura sice předložili přes 50 tisíc podpisů, ale Ministerstvo vnitra jim neuznalo splnění limitu pro chyby mezi podpisy. Navíc absurdně chyby ve dvou vzorcích místo zprůměrování sečetlo. Na základě rozhodnutí správního soudu byla umožněna kandidatura Janě Bobošíkové.

Po této zkušenosti slíbilo Ministerstvo vnitra změnu sběru podpisů, ale nepochopitelně otálelo čtyři roky. Občan podporující kandidáta na prezidenta musí vedle jména, příjmení, data narození, adresy trvalého pobytu a podpisu nově uvést číslo občanského průkazu nebo pasu. Dnes nelze odhadnou, pro kolik lidí bude tato podmínka natolik obtěžující, že svůj podpis nepřipojí. Z prvních reakcí v ulicích se zdá, že obavy občanů ze zneužití jejich osobních údajů nebudou tak vysoké.

Příznivci a tým hudebníka Michala Horáčka začali sbírat podpisy na velikonoce (k 6.5.2017 jich údajně má něco mezi 47 a 52 tisíci). Miloš Zeman a Jiří Drahoš začali 24. dubna. Kroměřížská výzva, usilující postavit silného občanského kandidáta proti Zemanovi, vyzvala svých 11 tisíc příznivců, aby začali sbírat podpisové archy pro lékaře Marka Hilšera (k 6.5.2017 jich má údajně přes 2 tisíce) a europoslance Jiřího Pospíšila. Výzva nabídla pomoc i bývalému předsedovi Akademie věd Jiřímu Drahošovi.

Favoritem podpisového předkola je Michal Horáček, který má již rozjetou kampaň. Ví, že musí získat pozornost poté, co se média zaměřila na neokoukanou tvář Jiřího Drahoše a on začal v průzkumech ztrácet. Horáček se pokusí své konkurenty porazit nejen v rychlosti, do kdy sesbírá dostatek podpisů, ale i jejich celkovým počtem. Při minulých volbách předložil Miloš Zeman přes 105 tisíc podpisů, Jan Fischer přes 101 tisíc, Vladimír Franc přes 88 tisíc, Zuzana Roithová přes 80 tisíc, Táňa Fischerová přes 72 tisíc, Jana Bobošíková přes 56 tisíc. Hranice 100 tisíc podpisů se zdá být pro letošní kampaň minimální pro vážné uchazeče o post prezidenta. Pravděpodobně zažijeme překonání hranice 200 tisíc a možná i podstatně vyšší.

Miloš Zeman a Michal Horáček jsou jasní favorité v získávání podpory „na ulici“. Když se Zeman chytře rozhodl vyhnout diskuzím s konkurenty, mají tito šanci porazit ho v počtu podpisů. Mediální obraz masové podpory lidu je důležitý. Horáček si nemůže dovolit být druhý a horší mezi kolegy vyzyvateli Miloše Zemana. Miloš Zeman si nemůže dovolit být druhý ze všech kandidátů. Kroměřížská výzva a Jiří Drahoš mohou dostih zdramatizovat nebo vzdát zajištěním 10 podpisů senátorů, což mezi více než 30 nezávislými senátory nebude obtížné.

Podpisy, nepodpisy, rozhodující bude hlasování občanů v lednu 2018. Výsledek je úplně otevřený.

Autor je politolog, spolupracovník Institutu pro politiku a společnost
Psáno pro Lidové noviny