POLITIKA: Ferda Schwarzenberg, názory všeho druhu
Karel Schwarzenberg je jedna z charismatických veřejných osobností, které nikomu nejsou lhostejné, jako např. zesnulý Pavel Tigrid. Jejich vnímaní veřejností se často dynamicky mění od negativního k velmi pozitivnímu podle zastávané funkce, a to často bez vztahu k reálnému výkonu v ní. Vzpomeňme si na neúspěšné ministrování kultuře Pavlem Tigridem. Skutečně bylo ministrování zahraničí Karlem Schwarzenbergem úspěšné? Mediální obraz obou ministrů byl uctivě přátelský a nekritický.
Občan Schwarzenberg, familiérně označovaný kníže, neodolal politickým nabídkám a nechal se vtáhnout do politiky. Na rozdíl od tří Lobkowiczů je v ní dodnes. Jde o symbiózu, na jeho lesku (především zahraničních kontaktech a jménu) se vezl nejen prezident Havel, ale i strany a osoby, které podporoval v minulosti, současnosti a bude podporovat v budoucnosti.
ODA – konzervativní začátek
Napřed se nechal přesvědčit ke vstupu do Občanské demokratické aliance. V ní byl pasivním členem čekajícím na příležitost ke vstupu na scénu. V mezičase mu ministři ODA, KDU-ČSL a Jan Ruml z ODS přihráli v privatizaci Becherovku (ministři ODS preferovali Stock Božkov).
Senátor za US-DEU/ODA
Senátní volby si Karel Schwarzenberg zkusil dvakrát, neúspěšně v roce 2002 ve Strakonicích, kde skončil v prvním kole třetí za dnešním předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským z ČSSD a Pavlem Pavlem z ODS. Úspěch se dostavil v roce 2004 na Praze 6, kde kandidoval koaličně za US-DEU/ODA, ty mu přispěly na tří milionovou kampaň miliónem.
Unie liberálních demokratů – tak trochu liberálem
Před senátním úspěchem na podzim 2004 projevil Karel Schwarzenbeg ochotu kandidovat do Evropského parlamentu za koalici malých stran do liberální (!) frakce. ODA, Liberální reformní strana a Cesta změny prosazovaly KS jako lídra, vedení US-DEU z počátku také, ale na konec došlo k jedné z úžasných absurdit psaných životem. Delegáti sjezdu US-DEU si v průběhu jednání zavolali KS a senátorku Helenu Rögnerovou. Ti na rychlo přijeli a přednesli projevy, delegáti hlasováním rozhodli, že se Rögnerová stala lídrem koaliční kandidátky ULD. KS odmítl druhé místo a kandidoval jako jedenáctý (autor tohoto textu třináctý), výsledek = 1,69%.
Zelený lesník
Na jedné z četných neformálních diskuzí příznivců menších stran byl v březnu 2005 představen koncept volební spolupráce menších stran se zelenými pod pracovním názvem LíZA -Liberální zelená alternativa. Přítomný KS jej odmítl, zelení podle něj byli politicky jinde a nové strany mají šanci, jen když dojde ve společnosti ke zlomu, který on nepředpokládá.
Jeho činnost v senátu také žádné zelené znaky neobsahovala.
Pak to však přišlo, zelení jen navrhli do vlády na post ministra zahraničí a najednou už lesník KS veděl, že má k SZ blízko, respektive vždycky měl. Malá kontroverze s prezidentem, několik lidových vyjádření (magoři blokující hranice) a přišlo to, co se událo každému ministrovi zahraničí, strmě mu narostla popularita. Většina veřejnosti mu definitivně odpustila jeho neplebejský původ, značný majetek a život v emigraci. Zelený flirt s grácií dohrál, když stranu veřejně podpořil ve volbách do Evropského parlamentu i přes jejich nabubřelé heslo „Bez zelených by nebyl Schwarzenberg a Švejnar“. Ke cti mu slouží, že na rozdíl od některých celebrit (Švejnar, Smoljak, Sommerová) nepodporoval současně dvě konkurující si strany.
TOP 09 – návrat ke konzervativcům
Kalouskem vytvořený projekt nové Čtyřkoalice nazvané TOP 09 (lidovecký základ doplněný o regionální „osobnosti“) získal v KS patrona-symbol a prvního předsedu. Jde o mistrný Kalouskův tah, KS je skvělý na reprezentaci, a přitom nebude mluvit do personálních a podnikatelských her. Dokáže vyrovnat problematický mediální obraz Kalouska a některých jeho spojenců (např. poslanec za Sazku a Orel Šustr). Média jsou nažhavená zastavit Paroubka na cestě do vlády a při jejich kritičnosti k Topolánkově ODS může být projekt TOP 09 tím, který nahradí na postu mediálně oblíbených SZ.
Kalouskovi a knížeti s novým projektem hraje vše do karet, při euro-volbách vykrváceli přímí konkurenti, mnohé půjde levně koupit. Solidní základ potvrdila podpůrná parta starostů. Kostru strany vytvoří prověření exlidovci.
Minimum času na rozjezd mají konkurenční projekty, např. Občané.cz, Věci veřejné. Není zatím jasné jak moc oslabí lidovci a jak zelené pozvedne úřadující předseda Liška. Nervozita je znát z ČSSD.
Topolánek se v ODS nechal slyšet se strategií k TOP 09. Když budou mít v průzkumech pod 3%, nechají je umřít, když 3-6%, tak zkusí dojednat koalici, aby hlasy nepropadly. Když nad 6%, pak je nechají jít samostatně a nepřímo je podpoří.
V polovině října budeme vědět, komu předseda Schwarzenberg přinese smůlu a komu štěstí.
Autor je tajemník strany Liberálové.cz, politický analytik, osobní stránka