3.3.2024 | Svátek má Kamil


POLITIKA: Dohnala to dohnalo

28.5.2009

Šéf NKÚ má problém, tedy měl by problém, pokud by byl šéfem podobného tělesa v civilizované zemi a v ne v té naši banánové republice. Známý zjišťovatel zpropadené rozmařilosti pořadatelů MS v Liberci, Statutárního města Liberec bydlí v superluxusním bytě placeném ze státní kasy a je olimuzínován způsobem, že mu i takový Babiš musí závidět. Inu, chlapec ze skromných poměrů si zvykl z doby svého jihlavského starostování a krajánkování na Vysočině na určitý standard a nejspíše se rozhodl, že nesleví, ale naopak úměrně svému kariérnímu vzestupu si jej pořádně vylepší. Chudák Lubomír Voleník, ten kdyby to viděl, zemřel by na infarkt.

Nejvyšší kontrolor republiky zasadil poslední ránu důvěře ve státní kontrolní mechanismy a ukázal všem, kdo jsou skeptičtí, že skepse je opravdu na místě. Když zloděj křičí "chyťte zloděje", tak je to komické, ale když se to přihodí tak vysokému funkcionáři státu, je to tragédie a svým způsobem katastrofa. Horší na tom celém ale je, jak se Dohnal brání - on za to nemůže, protože zjednodušeně řečeno, nic menšího mu stát nenabídl. To je nedůstojné. Já to vidím živě: Dohnal shání nějaké 2+kk v Praze, stát potvora nic podobného nenabízí, a tak přes hlasité protesty tlačí Dohnala státní úředníci do jeho nového dvoubytu o rozloze 200 m2 s teráskou zvíci házenkářského hřiště. Ten, když zjistí, co to je za dvoranu, nechce dovnitř, chce pryč, lalok se mu klepe, drží se futer, ale dostává přes ruku, pak přes druhou a už je vevnitř, rozpálený a rozhořčený takovou rozhazovačností. Pouštějí mu klimatizaci, uloží do postele, sklenku nalejou a decentně upozorní, že má v garáži dvě BMW sedmičkové řady a jednu dodávku, to kdyby třeba jel hned na dvě kontroly nebo tak nějak. Má z toho těžkou hlavu a špatně to rozdýchává. Když ale zjistí, že nájem činí měsíčně jen 70 klapáků, uklidní se a věnuje se rozvážně nákupu uměleckých děl. To aby se lépe zpracovávaly na úřadě výsledky kontrol, protože oduševnělé prostředí povznáší. Ještě stihnout zvýšení mezd státním úředníkům, aby nestrádali, a je splěno.

Dost báchorek: kam chtějí chodit tihle čípci na kontrolu, komu chtějí mýt hlavu osobně nebo mediálně? Čekat od Dohnala, že odstoupí z funkce, nemůžeme, ani že by se plížil zadními dveřmi. Nic takového, jen ještě pár nejapných plků, trochu parlamentního šantění a pryč od toho. Bratr Dohnal dál bude šéfovat, je to čacký lidovec a ti neodcházejí za žádných okolností. A navíc, proč ho zbytečně masírovat, vždyť nikdo z politiků neví, nebude-li příštím šéfem toho či onoho úřadu, tak proč si předem mydlit schody a dělat si pro futuro na rovině kopec.