29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


POLITIKA: Děkujeme, odejděte

18.1.2007

Děkujeme, pánové Melčáku a Pohanko, odejděte ze Sněmovny při hlasování o důvěře vládě

V pátek 19. ledna budou poslanci rozhodovat o tom, zda dostane nová vláda důvěru. Občany již poslanci (všeobecně) natolik znechutili svým politikařením, že uvažují o tom, zda vůbec politici jednají v jejich prospěch (ačkoliv jsou za to placeni), a nikoliv především ve prospěch svůj. (Jde o dobře placená vládní křesla, místa náměstků atd.)

Jestliže koalice ODS, KDU – ČSL a SZ získala v červnových volbách o 200 tisíc hlasů více než zbývající strany v Poslanecké sněmovně, pak je seriozní jim umožnit alespoň nějaký čas vládnout. Problematická situace ve sněmovně vznikla tím, že strany Opoziční smlouvy prosadily do volebního zákona nespravedlivou metodu přepočtu hlasů na mandáty, která na rozdíl od Jánošíka bohatým dává a chudým bere. Bez této metody by koalice měla v Poslanecké sněmovně 103 křesel a žádný problém by nenastal. Jestliže koalice je ochotna spojit hlasování o rozpočtu s hlasováním o důvěře vládě, pak opravdu nehrozí, že by nemohla být nová vláda odvolána. Proč tedy neumožnit vládě tradičních 100 dnů hájení a ukončit tak vládní krizi?

Se současnou situací souvisí také to, že někteří politici se nedokáží vyrovnat s volební porážkou. Navíc takovou, která následovala po předběžném vítězství (bez započítání hlasů z ciziny). Sportovec prohraje, podá ruku soupeři a ještě mu pogratuluje k vítězství. A politik?

Přehnaná stranická disciplina v ČSSD způsobila, že poslanci s jinými názory než má současný předseda se dosud téměř neozvali. Např. na rozdíl od členů KDU –ČSL, kteří do dvou dnů smetli svého předsedu nechovajícího se podle jejich představ. Vnitrostranická demokracie je totiž předpokladem demokracie celostátní!

Zajímavá mystifikace je používána v argumentu, že pravice a levice mají každá v PS 100 hlasů. Jednak hru na pravici a levici většina obyvatel této země odmítá (zvláště pak ti s většími zkušenostmi). Občané rozlišují politiky a strany pouze na dobré a špatné. Ovšem důležitější je, že nelze vůbec srovnávat 100 hlasů koalice se 100 hlasy ČSSD a KSČM.

Zatímco strany koalice mohou ve vládě spolupracovat, ČSSD má vládní spolupráci s KSČM zakázanou závěry sjezdu v Bohumíně. Hlasy koalice v PS můžeme tedy sčítat, kdežto hlasy ČSSD a KSČM nikoliv, neboť nemají společný „jmenovatel“.

Kdyby jim vrcholoví politici již nebyli pouze pro trpký úsměv, šli by občané dozajista proti nim demonstrovat nebo stávkovat. Když se bude trapná politická situace prodlužovat, dojde k předčasným volbám. A ty pravděpodobně skončí ziskem ODS i SZ a propadem ČSSD.

Nebylo by lépe se předčasným volbám vyhnout, nezatěžovat zbytečně ani občany ani státní rozpočet? Vyslovením důvěry vládě by také padlo podezření, že jde o úmysl, aby byl čas na likvidaci důkazů o prorůstání kriminality do politiky. . Máme–li konečně zahájit nutné reformy, potřebujeme funkční vládu.

To, že osm měsíců po volbách nemáme stále ještě Poslaneckou sněmovnou potvrzenou vládu, důvěryhodnosti a prestiži České republice rozhodně nepřidá.

Takže, ještě jednou děkujeme.

Autor je nezávislý sociální ekolog

www.joukl.cz