18.4.2021 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

POLITIKA: Další spiknutí proti živnostníkům

Tak zní všeobecně sdílená pravda přinejmenším od dob zákazu čerpat daňovou slevu na manželku a od zavedení elektronických pokladen. Jistě tomu nebude jinak ani v případě paušální daně. Pokud by ovšem člověk chtěl prozkoumat paušální daň, která se platí od ledna, pak se vyplatí postavit tuto starou pravdu před závorku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Jaroš 20.1.2021 8:32

Pane Petře, asi jste se přehlédl, o sociálním pojištění nebyla řeč.

L. Novák 19.1.2021 23:07

Není u OSVČ podmínka k pobírání nemocenské, že ve stejné době nesmí mít žádné příjmy? Ta je totiž často zcela nesplnitelná - přicházejí platby na běžný účet, zaměstnanci např. v obchodě pracují a příjmy běží dál... (už jsem se tím dlouho nezabýval, ale tuším že u OSVČ takové zádrhele někde jsou...)

P. Vébr 19.1.2021 20:09

Kde jste na to přišel, že platí poloviční zdravotní pojištění a ke všemu že mají nárok na stejnou péči? Obojí není pravda (až bych řekl, že přímo lež). Za stejný příjem platí stejné pojištění ... a že by jim bylo něco vypláceno za nemoc, kdy nemohou podnikat ... no, podle názoru pojišťovny mohou podnikat z domu, takže nedostanou nic. Manželka byla OSVČ a počítal jsem jí daně, takže to vím.

L. Novák 19.1.2021 19:03

Je. Vždyť je to totální blb! :-P

L. Novák 19.1.2021 18:59

Jo. To je slavný český komunistický klesající zápočet výdělků pro důchod. Čím vyšší výdělek (z něhož bylo odvedeno pojistné), tím menší podíl se započítává do důchodu. Podrobněji je to popsáno i s historií vývoje hranice příjmu pro plný zápočet např. zde:

https://www.finance.cz/duchody-a-davky/vse-o-duchodech/starobni-duchody/co-vstupuje-do-vypoctu-duchodu/

L. Novák 19.1.2021 18:49

Provozování živnosti člověka nijak nemotivuje "hodit se marod" v porovnání se zaměstnancem. Totéž běhání po zbytečných vyšetřeních, která mohou být pro zaměstnance motivující (dostane proplaceno od zaměstnavatele jako by pracoval), zatímco živnostník z toho má ztráty na výdělku. Podobných srovnání se nabízí celá řada, a když jsem před pár lety ukončil v době recese živnost a s obtížemi našel práci jako zaměstnanec, "nechápal" jsem, kolik různých výhod mají zaměstnanci stanovených přímo zákoníkem práce. Neuvěřitelné! Některé paragrafy jsou díky komunistickým odborům poněkud "na palici", jako třeba možnost zaměstnavatele nařídit přesčasovou práci nebo čerpání dovolené, ale na druhé straně zase nesmysly jako maximální počet přesčasových hodin ročně, které mnozí zaměstnanci rádi přečerpají, když o to má zaměstnavatel zájem. Pak se to musí řešit různými kartami pro "mrtvé duše", a jede se dál... :-P [>-]

Kdo závidí živnostníkům, měl by si to jít sám vyzkoušet. Být zaměstnancem je rozhodně výhodnější a pohodlnější. Tedy, pokud nemáte nějaký geniální nápad, na němý se dá vydělat hodně peněz. Jako třeba povinné certifikáty typu "Energetické štítky budov", které řadě lidí s vazbami na státní úřady přinesly snadný zisk prakticky bez práce (na sídlištích stačilo kopírovat pár stejných posudků dokola...).

:-P

J. Jurax 19.1.2021 18:40

Ano, živnostníci si dobrovolně mohou platit na důchod tolik, aby měli nadprůměrný důchod. Ale pouze pošetilý živnostník by tak činil, protože plátci větších sum na důchod jsou na státním důchodu drsně v zájmu solidarity okradeni. Zaměstnanci tomu utéct nemohou, živnostníci ano; za takto ušetřený peníz se mohou na stáří líp zabezpečit sami.

J. Jurax 19.1.2021 18:33

Inu, tohle je až pozoruhodně pitomý příspěvek, potažmo názor.

Za domácí úlohu si zjistěte, proč je pitomý.

V. Petr 19.1.2021 17:47

R^R^R^

V. Petr 19.1.2021 17:33

Pletete si ZDRAVOTNÍ a SOCIÁLNÍ pojištění. živnostníkům se nevyplatí ÚŘEDNĚ marodit, protože často nic neberou. Za krátké marodění pak vůbec nic!

V. Petr 19.1.2021 17:30

Živnostníci si dobrovolně mohou platit na důchod tolik, aby měli nadprůměrný důchod. Pokud si někdo platí minimum, pak každý svého štěstí strůjcem.

M. Kanda 19.1.2021 16:38

Lžete. Daně platí zaměstnanec. Zaměstnavatel pouze dělá pošťáka a tyto peníze poukazuje státu.

Jinak zaměstnavatel navíc platí odvody.

I. Schlägel 19.1.2021 15:30

Je Vám dobře?

P. Jaroš 19.1.2021 15:14

Kdo na koho doplácí? "...živnostníci platí proti zaměstnancům poloviční zdravotní pojistné, nárok mají ale na stejnou péči." - na to je krásný protiargument: "Jedna osoba samostatně výdělečně činná vykazuje šestnáctinásobně menší počet případů pracovní neschopnosti vůči jednomu zaměstnanci. Ještě před sedmi lety to přitom byl pouhý šestinásobek." !!! https://www.asocr.cz/obsah/54/zivnostnici-o-rad-mene-nemocni-nez-zamestnanci/18842

M. Krátký 19.1.2021 14:38

a ještě k tomu zaměstnavatel platí daň ze závislé činnosti milý vole !!!!!!

M. Krátký 19.1.2021 14:36

Velevážený soudruhu Altmane - také jste toho názoru, že zaměstnaci platí daně ??? Tak mi řekněte, do které banky ty daně nosí !!! Máte to nějak pomotané - všechny daně i odvody na sociálku a zdravotní a důchody platí ZAMĚSTNAVATEL !!!!!! To nevíte - tak se zeptejte nějakého Bismarcka, který tuhle levičáckou ostudu spískal a všichni levičáci všech barev se toho drží jak lejno košile !!!!!!

J. Ptáček 19.1.2021 12:33

Gottwald před volbami v únoru 1946:

Nesmíme připustit, aby živnostník sedl na lep politickým kejklířům, kteří lžou o našem plánu znárodnit drobné živnosti.

Stejný Gottwald po volbách v listopadu 1946:

Živnostníky musíme suchou cestou zlikvidovat převzetím, výkupem nebo umrtvením.

Ani celý rok na to nepotřeboval!

J. Altman 19.1.2021 11:45

Živnostník platí menší pojistné při stejných tržbách, jako má zaměstnanec superhrubou mzdu. Jenže tržby nejsou to, co si živnostník strčí do kapsy - na rozdíl od zaměstnance si z toho platí veškeré náklady, pracovní vybavení, nájem provozovny, energie, pojistky, atd... Nemá nárok na dovolenou, ...

Právě PROTO je férovější nesrovnávat s odvody ze superhrubé, ale jen z té hrubé.

Dojemná starost o živnostníky padající do (penzijní) chudoby je lichá:

1) Podnikatel je zvyklý myslet dopředu, plánovat, takže je docela pravděpodobné, že si na penzi spoří ještě nějak jinak.

2) Jsem přesvědčen, že za 20 let penze stejně nebudou, nebo budou směšně nízké, takže není o co stát.

No a pak zde máme živnostníky, kteří procentuálně na penze platí méně, než zaměstnanec s průměrnou (či dokonce mediánovou) mzdou, ale v absolutní částce platí třeba 3x více, ale penzi 3x větší nedostanou - proč tedy neřešit prioritně tento problém, tuto nespravedlnost?

Zaměstnanců s platem nad 200tis zas tolik není, ale živnostníků, kteří se nevejdou do 2M limitu výdajového paušálu málo nebude. Co jim stát dá za jejich vysoké odvody?

Jo a že živnostníci platí menši zdravotní, ale péči dostávají stejnou? No to je opět ten samý problém! Živnostník, který se nevejde do 2M paušálu platí jistě zdravotní vyšší, než zaměstnanec s průměrnou (natož s mediánovou) mzdou, ale péči dostane stejnou, žalostně socialistickou. Co řešit tuto nespravedlnost? Respektive proč řešit jednu nespravedlnost a ne druhou? Protože se to někomu takto hodí?

A to pomíjím fakt, že jsou lidi (a není jich málo), kteří neplatí zdravotní pojištění žádné a péči dostávají také - až vyřešíme tuto MEGA nespravedlnost, tak řešme živnostníky, ano?

P. Sura 19.1.2021 11:20

Pae Navrátil, Vy taky nepíšete pravdu.- Možná proto, že o tom málo víte. Živnostník totiž ví, že když se hodně snaží hodně vydělat, důchod mu spočítají žebrácký tak jako tak. Proto platí na sociálku to, co musí (a není to "jen" žádné minimum) a víc se snaží budovat efektivní vlastní zálohu, ze které si k důchodu bude potom přilepšovat. Živnostník, totiž musí umět s penězi hospodařit.....

P. Sura 19.1.2021 11:14

Veselý vtípek !!

P. Sura 19.1.2021 11:13

ona pravda není anitak v tom, že živnostníci platí poloviční pojistné, ale v tom, že ZA zaměstnace platí zaměstnavatel dvojnásobné.....

P. Milan 19.1.2021 11:00

Žvanivý osel, ale v médiích oblíbený. :-(

Ś. Svobodová 19.1.2021 10:24

A tuto informaci máte odkud?

H. Kotaz 19.1.2021 10:07

Greta by měla tleskat, to je nápad na Nobelovu cenu.

H. Kotaz 19.1.2021 10:06

Jak dlouhá ?

L. Novák 19.1.2021 9:57

Ti Zelení jsou ale pitomci, že? :-P

M. Krátký 19.1.2021 9:51

přišel mi mejl jak vydělat peníze - zde :

Policie hledá muže, který prodává přes internet sušičku prádla na solární energii za 800 Kč. Sušiček se zatím prodalo 30 tisíc.Lidem, kteří si ji objednali ........... přišla poštou -------------------- šňůra na prádlo. hezké, že ???

F. Navrátil 19.1.2021 8:23

Autor lže, že živnostníci platí poloviční důchodové pojištění, a proto mají nízké důchody. Je to právě naopak. Živnostníci mají podstatně vyšší důchody, než by odpovídalo placenému důchodovému pojištění. Pokud tedy mají nízké důchody, je to tím, že se snaží krátkozrace ošidit platby.

J. Koubek 19.1.2021 7:48

Český rozhlas plus je pobočka Seznamu Deníku N a Aktualně.. To snad ví každý.Nebo stačí si poslechnout.

H. Kotaz 19.1.2021 7:33

Proti živnostníkům se spikli hned první polistopadoví politici !

A to tím, že nepřevzali osvědčené věci/předpisy, zákony, z vyspělých demokracií v Evropě.