12.7.2020 | Svátek má Bořek


POLITIKA: Bezmoc pravicového voliče

8.2.2006

Jsem příznivcem tržního hospodářství a regulace či přerozdělování v jakékoli podobě mi není po chuti. Samozřejmě nejsem proti pomoci potřebným či sociálním dávkám, ale nevěřím v sociální stát v podobě, v níž nám zde nyní vzniká. Jsem přesvědčen, že zásadní změny v jistých rezortech budou do budoucna potřeba – a z tohoto důvodu budu voličem ODS. Jako takového mne jímá stále sílící znepokojení. Od okamžiku, kdy byl do čela sociální demokracie katapultován Jiří Paroubek, voličů ČSSD stále přibývá. A Mirek Topolánek, při vší úctě, není osobnost, která by tento vývoj zvrátila.

Jako pravicově smýšlející volič, nemající jiné rozumné možnosti, půjdu v červnu volit ODS a budu doufat, že zvítězí. Musím si ale klást řadu otázek. Proč ODS zůstává i nadále tak pasivní, když se volby nezadržitelně blíží? Vyčkává snad na vhodný okamžik, na chvíli dostatečně blízkou parlamentním volbám, aby byla její snaha z hlediska volebního výsledku co nejefektivnější? A až ta chvíle nastane, vystartuje, a půjde svým rivalům tvrdě po krku? Stále více se obávám, že v tom záměr není. Oceňuji snahu a práci, z níž v opozici vznikla Modrá šance, Kniha hříchů ČSSD a některé další publikace. Ale nenamlouvejme si, že tyto dokumenty bude číst široká veřejnost.

Proč se členové opozice v televizních diskuzích omezují na nicnevypovídající grafy? Proč už dávno nemají vypracované odborné odhady, které by demonstrovaly, jak by českou ekonomiku formovala rok po roce patnácti-, případně šestnácti-, sedmnácti- nebo devatenáctiprocentní rovná daň? Proč častěji nezmiňují sousední Slovensko a nedemonstrují na něm, že jejich daňové změny budou opravdu fungovat, pokud to tak je? Nebo pobalstké státy, kde je pozitivní vývoj ještě zřetelnější? Chci vidět detailní propočty a odhady ekonomů, které dají všem jasně a srozumitelně najevo, že tyto daňové reformy mají smysl. Kde jsou? Nedivme se, že lidé nadávají na nesrozumitelnost programu občanských demokratů a neochotu jej vysvětlovat. Mají pravdu, ono to tak je.

A opět se vrátím k panu předsedovi. Osobně chovám k Mirku Topolánkovi sympatie, to je ale, jak zjišťuji, spíše ojedinělý postoj. Když vydá knihu Miloš Zeman, stane se bestsellerem během týdnů a její pokračování je veřejností napjatě očekávána. Když vydá knihu Mirek Topolánek (v několika měsících již druhou), neví o ní skoro nikdo. I to jistým způsobem vypovídá o schopnosti zaujmout lidi. A to vedoucí osobnost musí dokázat. Po volebním patu nezbude ODS nic jiného, než snažit se zaujmout i personálně. Obměna lídra potom bude krokem logickým a nevyhnutelným. Mirek Topolánek koneckonců svůj politický odchod, v případě neschopnosti ODS vytvořit vládu, ohlásil už před časem. Po volbách ale bude pozdě – a tak voliči budou na změnu muset další čtyři roky čekat.

Co tedy zbývá pravicovým voličům? Mohou už doufat snad jen v rozsáhlou aféru v řadách sociální demokracie, podobnou té, při níž přišel o hlavu Stanislav Gross. Dnes je ale situace jiná a z dosavadní politiky Jiřího Paroubka lze vyvodit, že kteréhokoli provinilce (v případě podezření z čehokoliv) okamžitě obětuje na oltář volebních preferencí. Za tu dobu, po níž je ministerským předsedou, už to udělal mnohokrát. A vyplácí se mu to. Budeme-li předpokládat, že by se Paroubek jako vůdčí osobnost socialistů v případě potřeby kohokoli zbavil, nezbývá než mířit přímo na jeho osobu. Případná aféra by ČSSD, která v podstatě stojí jen a pouze na osobě ministerského předsedy, mohla výrazně destabilizovat.

Jinou otázkou pak je, zda by to dnes, v době, kdy je už každý, kdo politickou scénu alespoň trochu sleduje, natolik otrlý, že s ním další z řady afér nehne, ještě mělo smysl.SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.