20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

POLITIKA: Babiš, Zeman, Temelín a Dukovany

Bez větší pozornosti proběhla minulý týden v médiích zpráva, že o den dřív, než Andrej Babiš jednal 7. března 2019 v Bílém domě s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, se setkal český prezident Miloš Zeman na Pražském hradě s ruským ministrem průmyslu Denisem Manturovem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Mikulec 17.3.2019 8:59

Tady vidíte,

jaká je naše ústava vlastně paskvil. Bývali soudruzi, nepostradatelni odborníci, se tedy moc nepředvedli. Když musíte vyvolávat ducha ústavy, jak ji obhajují někteří rádoby experti, protože psaná nestačí, je to samo o sobě hloupe a směšné. Potom se divíte prezidentovi a jeho kreativitě?

V. Novák 16.3.2019 17:48

Westinghouse možná něčím disponuje, ale nikde nic nestaví.

A jeho palivové soubory se v Temelíně chovaly tak, že musely být nahrazeny ideově zajisté nesprávnými, leč nekroutícími se ruskými z TVELu.

A protože Ukrajina, která vyhlásila velmi hlasitě odchod od TVELího paliva a jeho náhradu Westinghousím (samozřejmě ideově správným, navíc NATOvským) po několika letech zkušeností prodloužila (v tichosti) smlouvu s TVELem o 5 let, nejspíš se na tom mnoho nezměnilo. On měl Westinghouse za stálého měnění majitelů asi jiné starosti. A když hrozí maléry s dodavateli 50% elektřiny pro stát, tak to jde ideologie stranou...

Dokonce i na Ukrajině...

Z. Koutecký 16.3.2019 17:42

Dostavba jaderných elektráren

No, pokud jde o dostavbu bloků jaderných elektráren, tak při tom může prezident akorát lobbovat, stejně jako mnozí jiní, pokud vůbec nějaké výběrové řízení bude. Rozhodující slovo bude mít vláda. Ta ovšem musí nejprve rozhodnout kdo, z čeho a jak bude ty stavby financovat. O to se ovšem marně snaží už od loňska. Uvážíme-li ovšem jak to dopadlo v případě fotovoltaiky, tak je celkem jasné, kdo to nakonec zaplatí. Další otázka je, kdo ty bloky postaví. Po sdělení pana náměstka Landovského, že se v Bílém domě exklusivně dohodli na nákupu 12 amerických vrtulníků za 12,5 miliardy korun, mám jen malé pochybnosti o tom, že podobně to při jednání v Bílém domě nedopadlo s dostavbou jaderných bloků firmou Westinghouse. Ta sice v roce 2017 zbankrotovala, ale vloni vykoupila japonský podíl investorská firma Brookfield, zaplatila dluhy, firmu "restrukturalizovala" a jede se dál. Dá se ovšem očekávat, že firma Brookfield se bude snažit dostat své miliardy co nejrychleji zpět, což se jistě projeví na konečné ceně dodávky. Jak to bude s výběrovým řízením je otázka. V případě nákupu vrtulníků se pan Landovský o potřebě nějakého výběrového řízení nezmínil.Prostě se dohodli a hotovo. Každý zákon se dá nějak obejít.

V. Čermák 16.3.2019 18:16

Re: Dostavba jaderných elektráren

Možná se Landovský ukecl. Co případné arbitráže konkurentů, nehrozí?

Z. Koutecký 16.3.2019 20:41

Re: Dostavba jaderných elektráren

Pokud se nevyhlásí výběrové řízení, tak nemají proti čemu protestovat. Leda, že by existoval nějaký předpis EU, že takové výběrové řízení být vyhlášeno musí. To nevím. Jenže určitě existuje nějaká klička, která umožňuje přímý nákup bez výběrového řízení. Pokud se Landovský domluvil s americkou stranou zcela konkrétně, dokonce na počtu a typu, tak by v případě nákupu od jiné firmy, mohla možná spíše americká strana žalovat o náhradu za zmařený obchod.

V. Čermák 17.3.2019 17:54

Re: Dostavba jaderných elektráren

Klička z naší strany tam být může, ale ty "vyšachované firmy" už nějaké nabídky předložli a najednou nic? Pohrozit by asi mohly....

M. Krčmář 16.3.2019 13:29

A co takhle Metrostav,ti chlapi by to jistě zvládli.

V. Čermák 16.3.2019 13:47

Re:

No zejména když jim trochu píchnete...

M. Krčmář 16.3.2019 14:12

Můžeme to udělat všichni společně v akci Z,jen bych tam pak radši nedával palivo, většina materiálu skončí na našich chalupách.

V. Čermák 16.3.2019 18:19

Re:

Inu, komouši za 40 let postavili 4 jaderné elektrárny. Kapitalisti za 30 let zatím ani 1 blok, takže vaše Haha se moc nepovedlo...

M. Krčmář 16.3.2019 18:29

Evidentně je nestavěli v akci Z,jinak by stál taky jenom jeden, možná dva.

Vy jste vegetarián?

K. Salajka 16.3.2019 12:40

Nejlepší

jaderky momentálně prý staví Korejci/jižní/. Nebylo by to řešení ? Zeptejme se Drábové .

V. Čermák 16.3.2019 13:46

Re: Nejlepší

Není potřeba mít všechno nejlepší, pokud je to vůbec pravda. Důležitá je cena, ofsety, reference a další kritéria. Hlavně vyloučit Ideologickou a Ekonomickou kolaboraci...

M. Prokop 16.3.2019 16:50

Re: Nejlepší

To by znamenalo vyloučit Zemana, komouše a Bureše.

V. Čermák 16.3.2019 18:08

Re: Nejlepší

A vylučoval byste Vy, koníku nevycválaný?

J. Jurax 16.3.2019 21:00

Proč? A jak? Zeman a Bureš s tichou podporou komunistů nám vládnou.

Mimoto obchod prý nezná hranic. Soukromě si bych nechal postavit elektrárnu od někoho, kdo to ověřitelně umí, když už my jsme tu schopnost během let ztratili.

V. Čermák 16.3.2019 11:38

Bazilišek Hvížďala provádí Ekonomickou Kolaboraci.

Dostavba jaderných elektráren Dukovan i Temelína jsou finančné velké zakázky. Pro ČR by bylo ekonomicky výhodné, kdyby byly v řádném výběrovém řízení vybrány nejlepší firmy s optimálním poměrem Kvalita/Cena. Z tohoto hlediska je jedním z favoritů i Ruská firma RosAtom. To se ovšem nelíbí konkurenci zejména z oblasti našich spojenců, která pomocí mnohých Českých Ekonomických Kolaborantů vnáší do hry tzv. Ideologické hledisko, podle kterého by měla ČR z řádných výběrových řízení předem Vyloučit Ruské a Čínské firmy. Značný finanční rozdíl v ceně potom poteče k našim spojencům na úkor daňových poplatníků ČR. Podobných ekonomických kolaborantů je v ČR mnoho, počínaje Koudelkou z BIS a Navrátilem z ÚKB a samozřejmě různých politických ideologů a novinářů. Mimochodem srovnávat Výběr dodavatele zakázky s Maršálovým plánem může jen Idiot....

P. Rada 16.3.2019 13:34

Re: Ekonomickou Kolaboraci?

Něco pravdy by mohlo být jak na nadpisu tak zejména na Vaší poslední větě.

Mám totiž za to, že je vhodnější okolnosti už jen záměru výstavby JE porovnávat s nějakou masivní českou tunelařinou která u nás měla i pravidelně nedohledatelné pozadí.

V. Loula 16.3.2019 11:21

Mám pocit,

že diskuze o tom, kdo postaví Dukovany, jsou totálně zbytečné. Před chvílí začala běžet informace potvrzená náměstkem ministra obrany, že 12 vrtulníků za asi 12 miliard kaček dodají Amíci a basta. Nějaké výběrové řízení (ve hře byli Italové, Francouzi a Němci - když pominu Rusko) je zbytečné, je to dohodnuté a basta.

Takže totéž lze očekávat s dostavbou atomových elektráren. Přesně model RVHP, žádný výběr, dodavatel je předem jasný. Tehdy šlo o Sověty, dneska jde o Američany.

V. Čermák 16.3.2019 11:40

Re: Mám pocit,

Možná není. O dostavbě má rozhodovat firma ČEZ a její akcionáři jistě budou kontrolovat Cenu dodávky. Temelím je zatím odsunut...

J. Krejčí 16.3.2019 7:53

V zdravám těle, zdravý duch.

Ten čučkař z hradu jenom potvrzuje to staré sokolské heslo, v zdravém těle zdravý duch.Zdravého v sobě nemá nic. Nejraději by nás zase uvázal u kremelského patníku. Pán s námi, jestli se mu to podaří !

P. Lenc 16.3.2019 9:33

Re: V zdravám těle, zdravý duch.

Vidím to podobně.

V. Čermák 16.3.2019 12:04

Re: V zdravám těle, zdravý duch.

Jak probíhá Výběr dodavatele jakékoliv zakázky asi Nevíte, že? Na to jsou předpisy. Prezident tento výběr neprovádí, může ovšem lobovat, stejně jako mnozí další. Jen Čučkař si ovšem může myslet, že když někdo sní Ruský piroh, přivazuje se tím ke Kremelskému patníku...

M. Prokop 16.3.2019 16:51

Re: V zdravám těle, zdravý duch.

Někdo ne, Zeman jo.

V. Čermák 16.3.2019 18:11

Re: V zdravám těle, zdravý duch.

Zeman si jistě něco myslí, stejně jako všichni ostatní, že?

P. Rajman 16.3.2019 6:38

Zeman trucuje

A vy se divíte, že s tím každý počítá a proto to nikoho "nezajímá"?

V. Čermák 16.3.2019 12:05

Re: Zeman trucuje

Dobře, Zemanův Satelite...

P. Dvořák 16.3.2019 5:14

Zajímavá věta.

"V roce 2019 jsme naopak smluvně svázáni s Evropskou unií a vojensky i se Spojenými státy jako členská země NATO."

Mám to chápat tak, že na výstavbu (modernizaci) jaderných elektráren máme nějakou smlouvu s Evropskou unií nebo to mám chápat tak, že totéž bylo přislíbeno armádě Spojených států?

Že by se k nám přesunuli vojáci USA z Afghánistánu a my je přeškolovali na betonáře?

P. Rada 16.3.2019 7:33

Re: Zajímavá věta.

Což to chápat tak, že pokud už by si někdo musel vybrat víc jak coloživotní závazek, tak by bylo rozumější ladit jej konzistentně. Rozum český opřený o cca 10milionů duší a rozum velmocenský opřený o řádově větší vúli přes větší zázemí i ničivější zbraně, je ale evidentně zas v rozporu.

Reáná situace je ale přeci daleko rozmanitější a proto za racionálnější a stategičtější vnímám vyhnout se co možná takovýmto vleklým rozporům posilováním vnitřních možností. Tedy přes růst soběstačností prostřednictvím lepší efektivity.

P. Dvořák 16.3.2019 10:23

Re: Zajímavá věta.

Já tomu samozřejmě rozumím. Ale Hvížďala mi už pár let připadá jako někdo, kdo ve spěchu a v časové tísni píše na objednávku, takže občas přestává vnímat smysl napsaných vět.