3.3.2024 | Svátek má Kamil


POLITIKA: Ach, ten Zeman

22.11.2016

Kdyby člověk pozoroval ČR jen z dálky a spolehl se na mediální obraz prezidenta Zemana, dopadl by asi tak, jako všichni ti přemoudřelí analytici, jejichž znalosti a výlučnost jim nedovolily si ani připustit, že by v USA volby nevyhrála Hillary Clintonová. Takový pozorovatel by si musel myslet, že prezident je esenciální padouch a ničema urážející tu většinu národa, která nemá úplně vymeteno. A konečně by musel nabýt dojmu, že ti, kteří jej nepovažují za padoucha, jsou nesvéprávní idioti. To je vliv mainstreamových ,neboli institucionálně zásadních médií bez ohledu na jejich druh.

Je to odporný pohled na komentátory, kteří prostě nedovedou nahlédnout osobu Zemana nepředpojatě, nevedeni základní premisou, že je nutné jej deptat. Jako v tom dávném večerníčku: „... zničit krtka!“ Už jsem jednou napsal, že by média měla přinejmenším věnovat pozornost nejen každému „prdu“, který prezident vysloví, ale také tomu, co vysloví s rozvahou a zcela vážně anebo co zcela nepateticky ve své funkci a v běžném prezidentském provozu vykoná. A dokonce si myslím, že tomu druhému by slušelo věnovat se poněkud více, už proto, že především tohle má vliv na dění v této zemi a na naše životy.

Žurnalisté a komentátoři a zpovykaní kulturtrégři v jakýchsi periodách razí teorii, že prezident Zeman dovedl tuto zemi k všeobecné vulgaritě a morálnímu úpadku. Myslí-li si to doopravdy, pak je to s nimi velmi vážné. Vulgaritu ve veřejném prostoru v této zemi nezavedl Zeman (je jen její viditelnou součástí a pohříchu aktivně se na ni veze), ale trpělivá práce našich politiků za posledních 25 let ve všech institucích, přičemž nejde jen o vulgaritu verbální, ale i o vulgaritu skutků. Tam například řadím nejen kanální debaty v Parlamentu ČR, ale i skutky jako Havlův a Luxův politický puč v r. 1997 (ale na Havla se nesmí sahat, ten to přece dělal z čistého idealismu), následná úřednická vláda, ale také Zemanova úřednická vláda v nedávné době (to se nepromíjí, protože ten to dělal z principu jako padouch). Všechno to, co se vymyká běžnému politickému provozu na hraně Ústavy ČR, je projevem vulgarismu v politice.

Nesmím zapomenout zdůraznit, že na vulgarizaci tvrdě pracují všichni ti, kteří nadřazují genderové teorie, teorie sexismu, absolutizaci práv homosexuálů a leseb nad přirozený běh věcí a všeobecně práva menšin nad právem většiny, kteří z politických pozic a pozic exekutivních relativizují význam pevného manželského svazku a úplné rodiny v modelu: manželé (muž a žena) a děti pospolu. Na vulgarizaci se podílejí všichni organizátoři Prague Pride pochodů, protože vnější projevy toho stáda jsou vulgární samy o sobě, a to veřejně. Průkopníci vulgarizmu jsou zelení talibanci, kteří právo každé ještěrky nadřazují nad právo lidí žít bez proudu vozidel táhnoucím se v oblacích mikroprachu a zplodin kolem jejich obydlí, a patří sem všichni fanatici čehokoli, co pomáhá rozvracet přirozený řád věcí daný stoletými zkušenostmi. Nejhorší jsou pak fanatici dobra pro všechny, kteří donutí všechny ke zdravé výživě, rannímu sprchování, sprchování se alespoň 3x denně, zdravým svačinám ve škole, nekouření na veřejném prostranství a na samém vrcholu vulgarismu jsou představitelé tzv. hatefree hnutí, kteří nenávidí každého, kdo neni hatefree po jejich, a navíc z peněz daňových poplatníků. Každý fanatik vulgarizuje prostor, kde může působit, ať je fanatikem dobra či zla. Každý, protože nepřipustí názor jiného na svůj způsob života a hlavně mu jej vnucuje silou zákona.

A také nesmím zapomenout na vulgarizaci právního systému této republiky, ale celkově evropských právních řádů včetně toho, který tvoří, často šíleně, orgány EU. Je to zaplevelení jurisdikce kazuistickými právním normami a rozmnožení sankčních ustanovení v právním řádu, kde např. správních deliktů a dále přestupků se můžete dopustit již podle stovek zákonů či prováděcích předpisů k nim. Zákazy všeho a trestání téměř za všechno, to je také vulgarizace. Ministr spravedlnosti však, jako reprezentant tohoto trendu, nedávno se svým typickým výrazem uplakaného člověka, pro kterého sedmimetrové kopřivy jsou běžný jev, na dotaz redaktorky, zda ho tento trend neděsí, odvětil kývaje hlávkou, že jej to nechává chladným. Tak, to je reprezentant vulgarizace par excellence.

Prezident je tedy jen součástí tohoto stavu a bylo by jen žádoucí přestat fanaticky vynášet na světlo jeho nesmyslné a někdy nepochopitelné postupy (např. kauza Peroutkův článek, skurilní reakce na tvrzení rovněž obskurně jednajícího Hermana v kauze nebožáka pana Bradyho, nepochopitelné tvrzení o neúčasti velvyslance USA Shapira na svátku 28. října a další), ale stejnou pozornost věnovat i jeho další činnosti ve funkci, která v řadě ohledech zaslouží uznání. Komplexní a vyvážený pohled by médiím opravdu slušel, ale to bych chtěl moc. Od tzv. kulturní fronty vyvážený pohled očekávat nelze v žádném případě a směšnost planoucího Dyka a Bartošky je očividná. Jen mě udivuje, že to má Jiří Bartoška zapotřebí. Trochu mě vylekal.

Nevím, jestli jsou všichni bojovníci proti Zemanovi tak naivní či snad tak hloupí, že nepochopí, že Miloš Zeman si tím dělá po svém způsobu lacinou reklamu a v tom hloupoučkém mediálním a pouličním ryku si s jejich pomocí v klidu buduje pozici do příštích voleb u všech těch, kteří mu radostně pak hodí hlas ve volbách. A nestojí ho to ani kačku. Lezou mu na vidle a on se jim po právu směje.

Miloš Zeman je opravdu zvláštní politická figura a obklopil se opravdu obskurními postavičkami na Hradě. A má navíc, jako mnoho panovníků v historii, svého dvorního šaška. ale podívejte se po Evropě a uvidíte, že je to stále lepší hlava státu než to, co stojí v čele mnohých západních zemí. Není amébní a má názor, jakkoli se s ním člověk nemusí v mnohém ztotožňovat. Dobře chápe, že dnešní problém islamizace Evropy je podstatně nebezpečnější a reálnější než možný konflikt Ruska s NATO (to se také nebude líbit, já to tak ale cítím), a dobře cítí, co lidi v městech a obcích trápí a z čeho mají strach (lidé cestují a vidí, z čeho strach mají). Kdo nemá v hlavě eintopf nebo slámu, tak ví, že jeho lezení do zadku Číně nebude mít žádné, ale opravdu žádné negativní důsledky na naši současnost či budoucnost. Je to velký buziněc, který otvírá Číňanům dveře prostřednictvím fúzí a akvizicí, a ten to valí před sebou Zeman nezeman. Tady trochu odbočím a rýpnu si: Když jste tak proti Číně a máte z ní strach, zkuste se podívat při nákupu ne na cenovku, ale na to, kde je vyroben laciný šunt, který si tak rádi kupujete, a zkuste koupit něčeho méně či koupit něco ne tak často, ale kvalitního a vyrobeného v Evropě nebo třeba v Česku. Inflace dovozu levného šuntu, který všichni radostně kupují, nás ohrožuje více než Miloš Zeman.

Prezident Zeman bude vždy přijatelnějším kandidátem pro voliče, kteří chtějí prezidenta s názorem a s jasným vyjadřováním, a bude příštím prezidentem, pokud proti němu budou nastupovat kandidáti, kteří mají jediný program: budeme se chovat ve funkci lépe a důstojněji než Miloš Zeman. To není program, to je spíše zoufalství v situaci, kdy kvalitního protikandidáta nevidět. A na závěr kvízová otázka: zkusí si střihnout volbu prezidenta za nějakou partaj periodicky neviditelný profesor Švejnar? Jestli ano, pak je to ještě větší tragéd, než jsem myslel.

A takto my tady žijeme.