25.4.2024 | Svátek má Marek


POLEMIKA: Co je to Havlíčkovo odfializování

14.2.2024

Pobouřilo mne zejména prohlášení místopředsedy ANO pana Havlíčka, že „Teď je nutné odfializovat Česko“. To zvolání ve mně vyvolalo reminiscenci na zlé události, které se v naší zemi odehrály před zhruba 85 lety. Proto jsem se rozhodl napsat od diskuze pod článkem svůj následující příspěvek:

Zažil jsem už mnohé, ale už po přečtení nadpisu tohoto článku mi přeběhl mráz po zádech a zkrabatilo se mi čelo. Ta věta

„TEĎ JE NUTNÉ ODFIALIZOVAT ČESKO, ŘÍKÁ HAVLÍČEK“

mi totiž připomněla něco strašného, něco co odkrylo bezpáteřnost, závist a nenávist nemalé části českého národa. Ta věta byla velmi podobná a hlásali ji lidé podobné nátury, jako dnešní sympatizanti a podporovatelé soukromé firmy ANO a politici ANO v čele s Babišem, Havlíčkem a Schillerovou. Ta věta v naší zemi začala hlasitě a mnohohlasně znít po Mnichovu 1938 převážně z úst českých fašistů a zněla:

„TEĎ JE TŘEBA NAŠI REPUBLIKU ODBENEŠIT.“

Hromosvodem nenávisti byl Masarykův nástupce, prezident Edvard Beneš. V tom hesle nešlo zdaleka jen o Beneše, nenávist samozřejmě směřovala i na zemřelého TGM, jejich spolupracovníky a sympatizanty, demokratické novináře, intelektuály a samozřejmě na Židy. Ta nenávist směřovala ke všemu demokratickému, co definovalo 1. republiku.

Ti hlasatelé „nové pravdy“ tady nevznikli náhle, byli tu celou dobu, ale po Mnichovu 1938 dostali kuráž a odhodili veškeré zábrany. Pomohlo jim, že naprostá většina národa jim nebyla schopna odporovat, zdrcena po mnichovské kapitulaci a po nepochopitelné zradě našich spojenců Francie a VB. Tito čeští fašisté, sdruženi kolem časopisu Vlajka, ničili cizí majetky a napadali české občany jak slovně, tak fyzicky, nejvíce samozřejmě Židy a intelektuály, demokratické novináře apod. Oni uštvali k smrti i geniálního spisovatele a ryzího demokrata pana Karla Čapka. Po vytvoření Protektorátu se mnozí z nich stali konfidenty Gestapa a vědomě se účastnili vražd a likvidace českého národa.

ODBENEŠIT nebo ODFIALIZOVAT republiku jedno jest. Historie se bude opakovat a bude to opět naše vlastní lůza, která bude terorizovat náš národ.

Karol Chwistek, Jeseník