14.4.2024 | Svátek má Vincenc


KNIHA: Do pekel a zpět. Evropa 1914 – 1949

2.4.2018

Ian Kershaw je známý historik, jehož knihy vynikají propracovaností a čtivostí. Novinka Do pekel a zpět: Evropa 1914 – 1949 je přesně taková, jde o dílo shrnující období první poloviny dvacátého století (tedy obě světové války) v Evropě. Pokud si ji přečtete, máte šanci získal ucelený pohled na velmi smutné období evropských dějin.

Kershaw

Autor proslul jako znalec Hitlerova života, ale jeho nová kniha se rozhodně nezabývá jenom Hitlerem. Obecně se zaměřuje hlavně na tehdejší diktatury, tedy režimy v Německu, Itálii a Sovětském svazu. Zmiňovány jsou samozřejmě i další země, nechybí ani pohledy na demokratické režimy, mezi nimiž nechybí ani meziválečné Československo, které je v knize vykreslováno jako obdivuhodný politický a ekonomický zázrak.

Kershaw Československu věnuje dost prostoru, což naznačuje, že ho nepochybně považuje za velmi významnou evropskou zemi té doby. Kniha zachycuje období, které je zmíněno v titulu. Čtenář by měl ale předem vědět, že se nezabývá válčením, ale spíše politikou a průmyslem. Nepíše se v ní o bitvách, ale spíše o obětech - jestliže vás zajímá hlavně válčení, tato kniha není pro vás.

Ale pokud jste natěšení na popis běžného fungování politiky a společnosti, mohu vám ji doporučit. Nechybí ani zmínky o osobnostech kulturního života, ale hlavní náplní je popisování zřízení jednotlivých zemí a vývoj jejich společnosti. Mnohé z nich se jakoby mimochodem přehouply k totalitě. Oceňuji fakt, že se autor hodně věnuje Itálii a nechybí ani pohled pod pokličku španělského Frankova režimu.

Kniha působí celistvě, čtenářům dá prostřednictvím svých náročných pasáží netradiční možnost nahlédnout na dění v Evropě očima skvělého historika, který nabízí hodně faktů, osobností a souvislostí k přemýšlení. Jako červená osudová nit se celou knihou táhnou válečné zločiny, a to nejen Němců, ale i Italů a třeba Chorvatů. Autor se pokusil do kapitol zahrnout i méně známé historické okolnosti a skutečnosti, což z jeho knihy činí náročný kus, při jehož četbě budete muset textu věnovat veškerou pozornost.

Tato kniha by neměla chybět ve sbírce náročnějšího příznivce historie, který si chce nad hesly a daty umět představit konkrétní události a jejich význam pro budoucí směřování celého kontinentu. Já osobně studuji historii raději z podobných klíčových děl literatury faktu, než z encyklopedických hesel. Je to náročnější, ale o to poutavější cesta milovníka historie.

Knihu k recenzi poskytl eshop Megaknihy.cz. Z nabídky novinek o historii si určitě vyberete i vy.

Převzato z Historieblog.cz se souhlasem autora.