Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

HROZBA ZÁPADU: Rusko nebo Čína?

diskuse (75)

Poslední měsíce a roky jsou ve znamení „strategického spojenectví“ Ruska a Číny. Návštěva ruského prezidenta v Číně tuto strategii obou zemí jenom potvrdila.

V pokračujícím konfliktu na Ukrajině se Západu, či chcete-li USA, nedaří zdaleka tak, jak by si stratégové Západu přáli. Nejde jenom o zdržení dodávek zbraní z USA, které nakonec americký Kongres schválil po útoku Íránu na Izrael. Existuje stále zřetelnější rozdíl v politice států NATO jak k válce na Ukrajině, tak i k dalším neuralgickým bodům současného světa, zejména válce mezi Izraelem a Hamásem.

Hladina politického napětí na Západě se navíc prudce zvýšila poté, co Mezinárodní soudní dvůr projednává možnost vydání zatykačů nejen na vůdce Hamásu, ale i na představitele Izraele. Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan v pondělí požádal o vydání zatykačů na lídry palestinského radikálního hnutí Hamás a Izraele, včetně premiéra Benjamina Netanjahua. Podle Khana nesou Netanjahu nebo lídr Hamásu v Pásmu Gazy Jahjá Sinvár odpovědnost za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti spáchané v Pásmu Gazy a v Izraeli.

Západ (USA) se postavil rázně proti tomuto návrhu a argumentuje tím, že se klade rovnítko mezi zločinem Hamásu a reakcí státu Izrael na tento zločin. Nicméně, ať už budou zatykače vydány či nikoliv, je to jen a jen „problém“ západní politiky. Otázka lidských práv je totiž stále jakoby na prvním místě a nehledí se na to, že v případě útoku komand Hamásu na Izrael a následném útoku armády Izraele na pásmo Gazy se lidská práva dostala na vedlejší kolej.

Současně lze konstatovat, že strategie Hamásu vlastně s podobným vývojem na Západě počítala. „Zapomnělo“ se na útok komand Hamásu a hlavním tématem je dnes a denně situace civilistů v pásmu Gazy. Mimochodem, tito civilisté podle záběrů z médií útok komand na Izrael naprostou většinou oslavovali.

Výsledkem politiky „Západu“ je právě dnes oznámené uznání Palestiny jako samostatného státu. Norsko, Irsko a Španělsko formálně uznají Palestinu jako stát. Bez uznání palestinského státu nemůže nastat mír na Blízkém východě, zdůraznil norský premiér Jonas Gahr Störe a dodal, že uznání vstoupí v platnost 28. května. Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac nařídil izraelským velvyslancům v Irsku a Norsku, aby se okamžitě vrátili do Izraele.

Výše uvedené události na Blízkém východě a jejich hodnocení v zemích tak zvaného Západu jen dokumentují, že Západ evidentně nemá žádný jednotný plán, jak situaci řešit. Nicméně, v OSN uznává Palestinu jako samostatný stát většina. Palestinský stát uznává podle agentury AFP (s odvoláním na úřady palestinské samosprávy) 142 zemí OSN (z celkem 193 států; agentura Reuters uvádí 143 států) a dva nečlenské státy (Vatikán a Saharská arabská demokratická republika). V posledních týdnech se rozhodlo Palestinu uznat několik karibských států (Trinidad a Tobago, Bahamy, Jamajka či Barbados), dnes Irsko a od 28. května Norsko a Španělsko.

Pokud se zaměříme na vývoj ruské agrese proti Ukrajině je i tady zřejmé, že žádná jasná politika Západu neexistuje. Na počátku války se uvažovalo – alespoň v médiích – že NATO vyhlásí bezletovou zónu nad Ukrajinou. To se ale nestalo. Dnes se opět vedou diskuse o zavedení alespoň částečné bezletové zóny nad západní Ukrajinou a i tento krok například Německo odmítá. Německý kancléř Olaf Scholz (SPD) se postavil proti zvažovanému záměru Severoatlantické aliance na vytvoření bezletové zóny na západní Ukrajině. Podle německého kancléře by takové plány mohly z Německa udělat válčící stranu a svádět ruského Vladimira Putina k nepředvídatelným reakcím.

I to je jen dalším příkladem obav Západu z Ruska a jeho jaderných zbraní. Západ tak vůči Rusku nasadil „jenom“ sankce, které Rusko více méně obchází, a navíc dováží z Číny vše potřebné, pokud to není schopné přes třetí země dovézt přímo ze Západu. Západ, konkrétně USA, sice Číně hrozí, aby přestala vyvážet „citlivý“ materiál do Ruska, Čína však reaguje tím, že USA nemají Číně co diktovat.

Na otázku v titulku lze skutečně nalézt odpověď, která přímo z výše uvedeného vyplývá. Větší hrozbou pro Západ je spojenectví Ruska a Číny, k čemuž právě nyní stále otevřeněji dochází. Rusko a Čína dnes jednoznačně na mezinárodní poli včetně OSN spolupracují a je velmi nemoudré toto spojenectví podceňovat a vysmívat se mu ve stylu „Čína obsadí Sibiř“. Čína je bezesporu mnohem ekonomicky důležitějším státem než Rusko, nicméně dnes poskytuje Rusku vše, co potřebuje za dovoz energetických surovin za výhodnou cenu. A protože je Západ velmi často v základních politických otázkách strategie a taktiky velmi nejednotný, výsledkem je úpadek vlivu Západu na dění ve světě.

Kdysi, v časech „reálného socialismu či komunismu“ se tehdejší SSSR a Čína moc nemusely a štvaly proti sobě ve stylu rádia Tirana. Dnes, v časech reálného kapitalismu , se Rusko a Čína potřebují a „milují“ . To jsou ty paradoxy.

Aston Ondřej Neff
27. 7. 2024

Jako zlověstné předznamenání byl teroristický útok na francouzskou železniční dopravu. Sabotáž...

Jakub Michálek
27. 7. 2024

Autoritáři mají jedno společné: odpudivý a nenávistný jazyk, který uměle vyrobila mašinérie...

Marian Kechlibar
27. 7. 2024

Základní příčinu shrnul architekt Jan Kasl slovy „systém tvoří stavebním řízením nepolíbení...

Jan Ziegler
27. 7. 2024

Pro některé jedince v Česku je národovecký maďarský premiér velkým vzorem. Ve skutečnosti však...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
26. 7. 2024

Jako uchazeče o post eurokomisaře navrhuje vláda Josefa Síkelu.

Milan Smutný
26. 7. 2024

Co je vlastně ten dnes již jedněmi (spotřebiteli a podnikateli) proklínaný systém, druhými...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Lenka Štěpánková
27. 7. 2024

Tělesné trestání dětí je nepřípustné. Novela občanského zákoníku, která obsahuje tuto deklaraci,...

Zbyněk Petráček
27. 7. 2024

Leckomu se nelíbí výraz hybridní válka. Je prý moc gumový. Ale to, co se dělo před olympiádou,...

27. 7. 2024

Oficiální název zní aerofobie nebo také aviofobie. Ačkoliv se nám může strach spolucestujících zdát...

Tomáš Kazda
26. 7. 2024

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Lidovky.cz
26. 7. 2024

Zatímco se na řece Seině v Paříži plavily desítky lodí se sportovci během oficiálního zahájení...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz