Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

HRAD: Jak se Petr a Pavel nestali prezidenty

Nejde tu o Petra Pavla, ale o Petra a Pavla. Tedy Petra Pitharta a Pavla Rychetského. Oba byli logickými pokračovateli Havla, Klause či Zemana, ale nejvyšší post jim utekl.

Petr Pithart a Pavel Rychetský toužili skončit svoje politické kariéry na Pražském hradě. Okolnosti jim ale nepřály. Prezidenty se už nestanou, i když k získání i výkonu nejvyšší státní funkce měli dobré předpoklady. Stačilo málo a oba se mohli stát důstojnými prezidenty a duchovními pokračovateli Václava Havla. Špidlovo politické neumětelství v roce 2003 vrátilo do nejvyšších politických pater na deset let Klause, problematická změna způsobu volby prezidenta z nepřímé na přímou v roce 2013 Zemana.

Dva disidenti, kteří se znali od šedesátých let z pražské právnické fakulty, komunistické strany, Literárních novin a dlouhého normalizačního bezčasí. V porevoluční politice ale hráli odlišné role. Pithart přímo navazoval na Havla, Rychetský prokazoval podstatně pružnější postoje mezi havlisty a realisty (Klaus, Zeman).

Pavel Rychetský nedávno skončil po dvaceti letech v čele Ústavního soudu a oslavil osmdesáté narozeniny. Uzavřela se tak dlouhá kariéra disidenta, vrchního prokurátora, ministra spravedlnosti, senátora a nejdéle sloužícího člena Ústavního soudu. V kariéře právníka dosáhl Rychetský toho, po čem touží mnoho, ne-li většina právníků. Stál v čele Ústavního soudu dlouhá dvě desetiletí za prezidentů Václava Klause a Miloše Zemana, kteří jej oba na tuto funkci navrhli. Snad i s ohledem na to, aby jej jako možného konkurenta uklidili.

Rychetský působil ve veřejném životě desítky let. A jako jeden z mála odchází na vrcholu, bez masivnější kritiky svého působení v důležité ústavní funkci. Dosáhl mnohého, ale nejvyšší politickou metu nezískal. Stejně jako jeho politický kolega Petr Pithart si myslel na post prezidenta. Oprávněně. Oba patřili mezi první politickou ligu. Stejně jako jejich úspěšnější konkurenti Václav Klaus a Miloš Zeman.

Kdo po Havlovi

Po skončení druhého mandátu prezidenta Václava Havla patřil Pithart k přirozeným kandidátům. Bývalý disident, český premiér a tehdejší předseda Senátu. Na rozdíl od Miloše Zemana ho neúspěch v tehdy ještě nepřímé hradní volbě v roce 2003 nasměroval k sestupu a posléze úplnému odchodu z politiky.

Zemana zradila část vlastních poslanců ze sociální demokracie. Pithart neuspěl, protože představitelé stran tehdejší vládní koalice Vladimír Špidla (ČSSD), Cyril Svoboda (KDU-ČSL) a Petr Matějů (Unie svobody) projevili neskutečné amatérství.

Přestože disponovali pohodlnou většinou poslanců a senátorů, nepostavili Pitharta jako společného kandidáta. Špidla se Stanislavem Grossem rozehráli nepochopitelně komplikovanou vnitrostranickou hru proti Zemanovi. V rámci ČSSD uspořádali primárky mezi čtyřmi kandidáty (Motejl, Potůček, Bureš, Zeman), které k jejich překvapení jasně vyhrál Zeman.

A překvapení pokračovala. Zeman nešel do první volby, ve které se nechal Klausem odstavit Pithart. Druhá volba pak odstavila Zemana. K překvapení všech v prezidentské volbě místo kompromisního kandidáta s podporou vládní koalice vyhrál kandidát opoziční ODS Klaus, podpořený také komunisty a odpadlíky z ČSSD a KDU-ČSL (Svoboda, Kalousek).

V následujících prezidentských volbách v roce 2008 neměli Pithart ani Rychetský zájem jít proti obhajujícímu Klausovi. Samotný průběh nepřímé volby pak proslul jako velmi odpudivý kvůli výhrůžkám některým politikům. Následně se politici zřekli odpovědnosti a schválili změnu způsobu volby hlavy státu z nepřímé, parlamentní, na přímou, všelidovou.

Tím ale současně ukončili možnost jak pro zhrzeného Pitharta, tak i pro jeho přítele a politického konkurenta Rychetského. Ani jeden z nich nebyl totiž ochoten podstoupit přímou volbu s její tvrdou volební kampaní a nevypočitatelným výsledkem. Přitom pokud by zůstala volba prezidenta nepřímá, pak Rychetský mohl v roce 2013 reálně pomýšlet na podporu ČSSD i ODS.

Politické neumětelství Vladimíra Špidly tak v roce 2003 vrátilo do nejvyšších politických pater na deset let Václava Klause. Problematická změna způsobu volby prezidenta z nepřímé na přímou zase vrátila v roce 2013 do nejvyšší politiky Miloše Zemana. Kdyby tomu tak nebylo a v roce 2003 se stal prezidentem Petr Pithart a po něm v roce 2013 Pavel Rychetský, politická historie České republiky by vypadal hodně jinak.

(vyšlo v MF Dnes)

Aston Ondřej Neff
27. 7. 2024

Jako zlověstné předznamenání byl teroristický útok na francouzskou železniční dopravu. Sabotáž...

Jakub Michálek
27. 7. 2024

Autoritáři mají jedno společné: odpudivý a nenávistný jazyk, který uměle vyrobila mašinérie...

Marian Kechlibar
27. 7. 2024

Základní příčinu shrnul architekt Jan Kasl slovy „systém tvoří stavebním řízením nepolíbení...

Jan Ziegler
27. 7. 2024

Pro některé jedince v Česku je národovecký maďarský premiér velkým vzorem. Ve skutečnosti však...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
26. 7. 2024

Jako uchazeče o post eurokomisaře navrhuje vláda Josefa Síkelu.

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Milan Smutný
26. 7. 2024

Co je vlastně ten dnes již jedněmi (spotřebiteli a podnikateli) proklínaný systém, druhými...

Tomáš Kazda
26. 7. 2024

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Lidovky.cz
26. 7. 2024

Zatímco se na řece Seině v Paříži plavily desítky lodí se sportovci během oficiálního zahájení...

Stanislav Kučera
26. 7. 2024

Roli čestného vůdce výpravy zažil už při hrách v Riu, kde slavnostní zahájení probíhalo na...

Jaroslav Veis
26. 7. 2024

Fotbal nemá logiku, zněl počátkem léta co chvíli z televize oblíbený citát slavného fotbalisty a...

Luboš Jirsa
26. 7. 2024

V Paříži v pátek oficiálně začaly 33. letní olympijské hry. Zúčastnit se jich má pod neutrální...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz