26.2.2024 | Svátek má Dorota


GLOSY: Veselá současnost

10.12.2016

Ministerstvo kultu pracuje na změně občanské nauky s cílem vyučovat školní dítka k demokracii. Původní, již tak blbý nápad se nyní rozjel na plné obrátky a chytré hlávky na ministerstvu zvažují čtyři varianty a, jak jinak, jednou z nich je, že tato výuka bude probíhat prostřednictvím tzv. neziskových organizací, které budou předkládat projekty k profinancování. Neziskovky - tůdle. „Finis coronat opus anebo za vším hledej korunu,“ jak zní slavná věta pana Pacínka z detektivky Nahá Pastýřka.

Člověka napadá v této souvislosti, zda ten nápad o výchově k demokracii a lásce k EU se vylíhl v Bruselu, v onom pověstném intelektuálním pařeništi pravověrných prokrmených Evropanů, kteří naříkají nad tím, že mládež se o EU a její fungování či čo vůbec nezajímá, anebo zda se to vylíhlo v nějakém chorém mozku domácím jen tak mir nix dir nix. Ne ne, Evropa je plná géniů a nejspíš se ty geniální myšlenky potkaly a už to jede.

Matteo Renzi, patrně pod vlivem kolosálního úspěchu D. Camerona v podobě jeho veřejného harakiri s brexitem, si také vystřihl hru na hrdinu a spojil svoje politické bytí či nebytí s referendem o ústavní reformě, která by uvolnila jeho svázané ruce k dalším skvělým činům poté, co se vnitrostranickým pučem dostal před necelými třemi léty do funkce. A také byl slavně bit. Voliči hojně dorazili k urnám a vyslovili jasné ne, a tak Itálie míří k dalším volbám, které nejspíš zametou s tradičními partajemi deptajícími itálii již od r. 1946 a Renzi nejspíš zmizí. Inu Matěj, co byste chtěli.

U příležitosti provedení odejití vrchního ceremoniáře, tímto pana Forejta, z funkce a také z Hradu odpověděl tiskový mluvka Hradu Ovčáček na dotaz reportéra ČRo Plus, zda opravdu jde o zdravotní důvody anebo je pravdou, že byl Forejt odejit, jak se proslýchá, tak, že on je tiskový mluvčí presidenta republiky a nepřísluší mu komentovat události, které se dějí. Omdlel jsem, Ovčáček nekomentuje! Nejspíš dostal po tlamě.

Lucemburský premiér Asselborn mudroval veřejně, že NE pro Renziho reformy není žádná porážka pro EU a že jde výlučně o vnitropolitický problém Itálie. Zároveň uvedl jedním úlevným dechem, že vítězství Van der Bellena v rakouských presidentských volbách je obecně povzbuzení pro EU. Aha, tak jedno je a druhé není vnitropolitický problém země a selekci dělá tenhle lucemburský karbanátek.

A propos - Van der Bellen: zveřejněné údaje v rakouském tisku prokazují, že tohoto zeleného presidenta ani tak nevynesli do funkce zelení, ale především vysokoškolští voliči obecně, ale hlavně ženy, ženy! A to tak, že významně, protože je jejich miláčkem. Nanu, so ein Geschmack.

Server POLITICO, takový trochu mediální Taliban z levé strany bordelu, zařadil i s kreslenými portréty A. Babiše mezi 28 osobností, které určují podobu současné Evropy. Je dobré se tam kouknout a jednotlivé popisky si přečíst. Ale proč to zmiňuji: Andrejova hlásná trouba MF Dnes si v této souvislosti pokňourala, že se tam jen píše, že Velký Vont je ministrem financí ČR a průmyslovým magnátem, ale nepíše se tam nic o jeho silné snaze prosadit v Bruselu revers charge. No nejsou to velikánovi patolízalové?

Specialista na výživu Havlíček nedávno uvedl, že zákaz prodeje pamlsků z automatů ve školách je krok správným směrem. Nic nepochopil, budou se místo nich zavádět automaty na kondomy a špeky.

J.J. Velásquez, bývalý elitní zabiják slavného mafiána Pabla Escóbara, kolumbijského drogového bosse a masového vraha, byl nedávno ve svém městě Medelín, které po léta terorizoval, již podruhé na ulici lupiči okraden. Tentokrát přišel o brýle (asi Ryban), mobil (asi Blueberry) a dva zlaté náramky (no asi Pandora nebo tak něco). Na sociální síti si postěžoval na takové pořádky. Svět jde do řiti, už ani ti zabijáci nejsou, co bývali.

Papouch Žako jako druh byl údajně zařazen s konečnou platností mezi ohrožené ptactvo nebeské, a tudíž ti chovatelé a milovníci tohoto druhu mohou mít, pokud se řádně nezaregistrují jako uznaní chovatelé, při cestování s ptákem v Evropě problémy. Je po ptákách - ale zase kdyby byly v Evropě jen problémy s ptákem, tak dobrý.

Donald Trump jmenoval dalšího vojáka ministrem, tentokrát vnitřní bezpečnosti, a sice Johna F. Kellyho. Jak píše Wahington Post, senátor Chris Murphy za Demokraty (Connecticut) varoval, že je větší výskyt generálů v Trumpově týmu znepokojující, protože se ukázalo za posledních patnáct let, že pokud se díváme na problémy ve světě vojenskými brýlemi, děláme v USA velké chyby. A já k tomu, že to bushovci a obamovci neměli ani zlomek generálů v mančaftu. Naznačuje snad Murphy, že Trump rozpoutá 3. světovou? Kdepak, dobře si vede, holoubkové, v Číně jsou již teď jurodiví.

Steven Hawkins, slavný vědec tímto, uvedl v britském deníku Guardian, že brexit povede k poškození vědeckého výzkumu a je cestou zpět, byť chápe, proč elektorát hlasující pro odchod Británie z EU hlasoval tak, jak hlasoval a vyhrál. Houby s octem, je to jako v přírodě - jeden přírodní druh zmizí a jiný se objeví a řada udělá odbočku a jede dál. Bude to tak i s EU a Británií. EU je na nezadržitelné cestě k secesi a Británie přežije a nakonec posílí. Z toho se není třeba střílet.

Hawkins v téže stati také uvedl, že moderní vymoženosti jako internet a platformy jsou tím, co umožňuje velmi malým skupinám jednotlivců vytvářet velké zisky zaměstnávajíce jen velmi malé množství lidí. Je to dle něho neodvratné, je to pokrok, ale je to velmi sociálně destruktivní. Tesat by se ta slova měla, ale na druhé straně: může být něco pokrok a zároveň destruktivní? - leda tak destruktivní pokrok. Takže vzhůru do řiti.

Anděla Merkelová bez protikandidáta na sjezdu CDU obhájila funkci šéfové této upadající křesťanské strany, když dostala méně než 90 % hlasů přítomných delegátů. Galantně přešla výzvu jednoho odvážlivce, ať položí funkci a pakuje se. Snad je ten člověk ještě na svobodě. Odvážně pak zaútočila proti burkám a hidžábu. Ale teď vážně: být jediným kandidátem a nepřehoupnout se ani přes 90 %, to je teda něco. Od Andreje se uč, ten měl pašáckých 100 %.

Nastávající „boj“ o funkci spolkového kancléře Německa svede příští rok proti sobě dva titány německé údržbářské pseudopolitiky: knihkupce Martina Schulze beze všeho vzdělání, co by stálo za řeč, a vědkyni a farářovu dcerku a vzornou FDJotlerku Andělu Merkelovou. Hotový masakr nápadů nás čeká. Tak tomu já říkám paradoxy současného Německa.

Mojmír Hampl před pár dny pěl kdesi sebechválu na kvantitativní uvolňování anóbrž umělé udržování slabé koruny české a velebil to jako velmi přínosný, až částečně geniální centrálně-bankovní tah (nejspíš vymyšlený za dlouhých bezesných nocí). Zdůraznil, že tento krok pomohl ekonomice k růstu, kolem tohoto tématu se stále pootáčel a v textu se jen tak nenápadně zmínil, že hlavním cílem ČNB podle zákona je cílit na inflaci. Cílem je 2% inflace, nyní je něco přes 1 % tak tak. A dále to nerozebíral. Tak, holoubkové, když tři roky cílíte na 2% inflaci za cca 700 miliard kaček a máte ubohých cca 1,2 % inflace (a to kdoví jestli, vy čarodějové), tak ať na to koukám, jak koukám, jste dokázali leda tak kulové.

Když už jsme u Hamplovy obhajoby kvantitativního uvolňování (fuj, to je chucpe slovo), bude zajímavé, co to udělá s naší kačkou, až se guvernéři rozhodnou skončit s tímto dobrodružstvím. Já bych mlčel jako hrob a ty rezervy rozpouštěl raději po tisícovkách po 6 až 9 minutách.

A takhle my tady žijeme.