27.2.2020 | Svátek má Alexandr


GLOSA: Tak pravil Okamura

19.11.2012

Tomio Okamura se ještě na začátku minulého týdne chlubil, jak stihl nasbírat více než šedesát tisíc hlasů v nejkratším čase ze všech kandidátů. Ukázalo se však, že mnoho hlasů, dlužno poznamenat nejen v jeho případě, je mírně řečeno "problematických" a ministerstvo vnitra zvažuje možnost, že je neuzná. Takže panu senátorovi hrozí vyloučení z možnosti kandidovat. V tom případě už nyní připouští, že pokud by ho kvůli chybným podpisům na prezidentské petici ministerstvo jako kandidáta nezaregistrovalo, obrátil by se i na Ústavní soud, neboť tvrdí: "Tento sběr podpisů je nelegitimní. Diskriminoval kandidáty, kteří nemají potřebné finance na sběr, což je protiústavní, je lehce zneužitelný, nekontrolovatelný a v důsledku o ničem nevypovídá. Jen o schopnosti a možnostech sesbírat nějaká data."

Přiznám se, že tomu nerozumím. Respektive nerozumím myšlenkovým pochodům možného budoucího prezidenta naší republiky. Nebude-li do volby připuštěn, je mechanismus výběru kandidátů nelegitimní, diskriminační, zneužitelný, nekontrolovatelný a o ničem nevypovídá. Dokonce nemá-li kandidát finance na sběr, je to protiústavní. A schopnost sesbírat nějaká data, ta je přece k ničemu. Když však bude připuštěn jako kandidát, bylo to legitimní, nikdo nebyl diskriminován, nikdo nikoho nezneužil, všechno bylo pod kontrolou (nebylo zraněno ani žádné zvířátko) a v důsledku to vypovídá o všem. Nemít finance na sběr je pochopitelně v souladu s ústavou. A schopnost sbírat cokoli je vlastnost vyloženě prezidentská. To přece musí být každému zřejmé.

Ale ne, to si vymýšlím. Rozumím tomu moc dobře. Pan Okamura bohužel uvažuje a koná jako většina z nás. Dokud to vypadá, že nějaké předem definované pravidlo, ať už je jakkoliv pitomé, bude problém pro ostatní, nic se neděje. Ukáže-li se však, že se z něho stal problém i pro něj, je potřeba pravidlo zpochybnit. Děje-li se něco špatného jiným, je to vlastně v pořádku; děje-li se to mně - tak to teda ne! Fuj!

Slyšíme-li tyto argumentační perly už při výběru kandidátu, jakých klenotů se asi dočkáme, až to vypukne naplno. To zas bude nadělení.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.